Хоёрдугаар бага бүлгийн нээлттэй хичээл "Зөөлөн аялал. Хоёрдугаар бага бүлгийн нэгдсэн хичээлийн тойм "Үлгэрээр аялах" Хоёрдугаар бага бүлгийн аялалын хичээл

Хоёр дахь дахь математикийн хичээлийн хураангуй бага бүлэг"Баяр баясгалантай галт тэрэг" дээрх аялал

Зохиогч: Павленко Татьяна Дмитриевна, MBDOU "128-р цэцэрлэг"-ийн багш, Рязань.
Материалын тодорхойлолт:Би хоёрдугаар бага бүлгийн математикийн хичээлүүдийн хураангуй, "Мэрри галт тэрэг" аялалыг санал болгож байна.
Зорилго:Геометрийн дүрсүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэхийн тулд ямар хэлбэр, ямар өнгөтэй гэсэн асуултанд хариулна уу.
Орон зайд чиг баримжаа тогтоох, даалгавруудыг шийдвэрлэх чадварыг бий болгох.
Урьдчилсан ажил:
Бид хүүхдүүдэд өдөр тутмын амьдралдаа энгийн үйлдлүүдийг хийхдээ геометрийн хэлбэр, хэлбэрт анхаарлаа хандуулахыг заадаг.
Тоглоом "Өнгийг нь сонго".
Програм хангамжийн агуулга.
Боловсролын даалгавар

- хүүхдүүдэд багштай харилцан яриа өрнүүлэхийг үргэлжлүүлэн заа: асуусан асуултыг сонсож, ойлгож, тодорхой хариулах;
- Улаан, цэнхэр, шар, ногоон, хар гэсэн үндсэн өнгийг ялгах, нэрлэх чадварыг нэгтгэх;
Хөгжлийн даалгавар:
- Сонсголын болон харааны анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх.
- Яриа, ажиглалт, сэтгэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх - Хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.
- Хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ.
Боловсролын даалгавар:
- Ажиллах хүслийг нэмэгдүүлэх;
- Сайхан сэтгэл, хариу үйлдэл үзүүлэхийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж, материал:
Демо:зөөлөн тоглоом туулай. Сандалны нуруун дээр бэхэлсэн тодорхой өнгөт дүрс бүхий картууд Улаан, хөх, шар, ногоон, хар өнгийн 4 хайрцаг;
Тараах материал:Хүүхдүүдийн тооноос хамааран тодорхой өнгө, хэлбэрийн дүрс бүхий тасалбарын картууд.
Арга, техник:Асуудлыг томъёолж, сэдэл төрүүлэхийн тулд тоглоомын нөхцөл байдлыг загварчлах, логик сэтгэлгээ, бүтээлч шинж чанарыг хөгжүүлэх дасгалууд, хүүхдүүдэд зориулсан асуултууд, дидактик хэрэглүүр, харааны материал, биеийн тамир, техникийн хэрэгслийг ашиглах.
Боловсролын чиглэлүүд:
"Танин мэдэхүйн хөгжил" - геометрийн хэлбэрийн талаар олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх; -өнгөний тухай олж авсан мэдлэгээ бататгах
"Нийгэм, харилцааны хөгжил"
- хийсэн ажлын талаархи сэтгэгдлээ илэрхийлж, ярьж сурах;
- хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх,
- багшийн асуултад хариулж сурсаар байх
Хүүхэд тарих: хивсэн дээр; хагас тойрог хэлбэрээр байрлуулсан сандал дээр; ширээний дэргэд зогсож байна.

Хичээлийн явц.

Сурах-тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга
Хүүхдүүд ээ, манай найз Банни хөгжилтэй бяцхан галт тэргээр аялах тасалбар авчирсан. Мөн аялалд гарахын тулд тасалбар бүрийг өөрсдөө сонгох ёстой. Багш Бүжинтэй хамт "шидэт уут" -ыг үзүүлж, хүүхэд бүр өөрийн тасалбараа сонгож, гараа "шидэт уут" руу хийнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, тасалбар дээр хүн бүрийг хараарай, тодорхой өнгийн дүрс зурсан байна. Хүүхдүүдийн санал асуулга: Саша, таны тасалбар дээр ямар дүрс зурсан бэ, ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт:цэнхэр, ногоон, шар, улаан, хар - дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин.
Гэхдээ бидний туулайн аялалд явах "хөгжилтэй бяцхан галт тэрэг" хаана байна вэ?
Хөгжмийн эхлэл сонсогдож байна. "Ромашковогийн галт тэрэг"

Гол хэсэг.
Хүүхдүүд ээ, энэ бол манай галт тэрэг, ("хөгжилтэй галт тэрэг" бол өндөр сандал бөгөөд сандал бүрийн нуруун дээр зураг байрлуулсан байдаг - өнгө геометрийн дүрстасалбараас.) гэхдээ та хүн бүр суудлаа олох ёстой.Таны тасалбар дээрхтэй ижил зураг сандлын хаана байгааг анхааралтай ажигла. Энэ бол таны газар.
Бөжин:Эрхэм зорчигчид аа, манай галт тэрэг аялалд гарах гэж байгаа тул зорчигчдыг суудалдаа суухыг хүсье.
Хүүхдүүд үнэгүй дарааллаар өнгөрч, "хөгжилтэй бяцхан галт тэрэг" -д байраа хайж байна.
Бүх хүүхдүүд байраа олсон үед.
Замд гарцгаая.
Банни болон хүүхдүүдтэй багш дуу дуулдаг
"Галт тэрэг"
Энд манай галт тэрэг байна
Дугуйнууд нь чичирч байна
Мөн манай галт тэргэнд
Залуус сууж байна.
Чу-чу, чүү-чу-чу-чу
Уурын зүтгүүр ажиллаж байна.
Алс, хол
Тэр залуусыг авав.
Бид ойн цэвэрлэгээнд ирлээ
Дахин зогсоно
Босоод залуусаа
Алхаж яв.
Хөгжмийг Н.Метлов, үгийг Т.Бабажан бичсэн

Чийрэгжүүлэх минут:
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд гарч ирэв. Хүүхдүүд ээ, бид ойн цоорхойд ирлээ. Энэ нь маш үзэсгэлэнтэй, цэцэгсээр дүүрэн байдаг. Цэцэг нь чи бид хоёр.
Манай гайхамшигт цэцэг (Хүүхдүүд суулт)
Дэлбээ тараах (аажуухан босож эхлэх)
Салхи бага зэрэг амьсгална (гараа толгой дээрээ нээнэ)
Дэлбээ найгах (найлзах)
Бидний гайхалтай цэцэгс
дэлбээгээ хаа
Толгойгоо сэгсрэх (сэгсрэх)
Чимээгүй унтах (мөн аажмаар анхны байрлал руугаа буцах)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд гэхдээ манай галт тэрэг биднийг хүлээж байна, гэртээ харих цаг боллоо. Хурдан суудлаа ав.
Хүүхдүүд "хөгжилтэй галт тэрэг"-ээр байраа эзэллээ.
Гэхдээ энд бид гэртээ буцаж ирлээ. Мөн та тасалбартай хэвээр байна. Мөн бидний баярлуулахын тулд сайн найзБөжин. Бид тасалбарыг өнгөөр ​​нь тохируулна.
ТОГЛООМ: "Өнгийг нь сонго."Таны өмнө улаан хайрцагнууд байна. цэнхэр, ногоон. шар, хар. Хүүхдүүд ээ, та тасалбараа зөв хайрцагт хийх ёстой. Тасалбар дээрх зураг ямар өнгөтэй байна вэ, ийм хайрцагт тасалбараа хийх хэрэгтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та нар бүх даалгавраа маш сайн хийсэн бөгөөд манай найз Зайка маш их баярлаж, бидэнд дахин нэг шинэ сюрприз барих болно.

Бага бүлгийн математикийн GCD-ийн хураангуй. Математикийн ажлын уламжлалт бус хэлбэрийг ашиглах

Нээлттэй ангихоёрдугаар бага бүлэгт хөгжилтэй аялал»

Зорилго: Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, бусадтай танилцах.

Даалгаварууд:

Боловсролын: үлгэрийн баатруудтай харьцах чадварыг бий болгох; танил түүхийг санаарай « Колобок » харааны зураг дээр үндэслэн үлгэрийн өрнөлийн талаар асуусан асуултуудыг сонсож, ойлгох чадварыг бий болгох, тэдэнд хариулах; хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах - амьтдыг гадаад төрхөөр нь ялгах, зөв ​​нэрлэх;

Хөгжиж байна: анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх моторын үйл ажиллагаа; нарийн моторт ур чадваргар; зэрлэг амьтдын тухай оньсого тайлах чадвар; яриаг идэвхжүүлэх.

Боловсрол: найрсаг харилцааг хөгжүүлэх, үлгэр сонирхох, хамтарсан бүтээлч үйл ажиллагаанд оролцох; мөн тусламж хэрэгтэй байгаа найздаа туслах хүсэл.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Зөөврийн компьютер

Зөөлөн тоглоом: цагаан гаатай хүн, туулай, чоно, баавгай, үнэг

Геометрийн дүрсүүд (модуль)гурвалжин, дөрвөлжин

зэрлэг амьтдын зураг,

урьдчилсан ажил:

Үлгэр унших « Колобок » , "Ряба тахиа" , "Манжин" , "Туулай ба үнэг" , "Теремок"

үлгэрийн чимэглэлийг үзэх, хүүхдийн шүлэг сурах, хурууны гимнастик, биеийн минут.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, харагтун, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ.

Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье.

Хүүхдүүд мэндчилж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна!
(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог) .

Бид тойрог хэлбэрээр цугларав.

Би чиний найз, чи бол миний найз

Гараа чанга атга (дээш өргөх)

Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу?

Хүүхдүүд: тиймээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар үлгэр мэддэг вэ?

Хүүхдүүд: « Колобок » , "Манжин" , "Маша ба баавгай" гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Өнөөдөр би үлгэрийн баатартай уулзлаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хэн бэ, та таах хэрэгтэй.

Тэр өвөөгөө орхисон

Тэгээд тэр эмээгээ орхисон.

Түүнд бүдүүлэг тал бий.

Энэ нь амттай юм… ( боов)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа. Энд бид бүгдийг хөгжилтэй аялалд урих боов байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Боов эргэлдэж, эргэлдэж, бид бүгд түүний ард байна ...
Энд бид ойд байна.
Мөн ойд салхи үлээдэг. Эхлээд чимээгүйхэн (хүүхдүүд болон багш нар салхины аяыг дуурайдаг), дараа нь хүчтэй (хүүхдүүд, багш нар салхийг төлөөлдөг )

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Хараач, хэн нэгний чих нь удаан цухуйж байна.

Тэр лууван идэх дуртай
Дээд талд цухуйсан чих,
Манай ичимхий харайгч

Хүүхдүүд ээ, энэ хэн бэ? ...

Хүүхдүүдийн хариулт (туулай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, бөжин.
Хүүхдүүд: Сайн уу, бөжин!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бүгдээрээ бөжинтэй хамт тоглоцгооё.

Биеийн тамирын минут

(хөгжмийн дагалдан)

Саарал туулай суугаад чихээ хөдөлгөж байна ......

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид тоглосон бөгөөд колобок аялалаа үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна.
Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, колобоктой хамт дугуйлан хөгжимд ордог.

Даалгаварууд:

  • Нэрсийг засах: хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, тээврийн хэрэгсэл.
  • Объектуудыг өргөн, өндөр, тоо хэмжээгээр харьцуул.
  • Геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.
  • Зэрлэг амьтдын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах.
  • Угтвар үгтэй нэр үгийг ярианд ашиглах чадварыг сайжруулах (д, дээр, доор, ард, тухай).
  • Нарийн моторт ур чадвар, логик сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх.
  • Тоглоомын хичээлд оролцох сонирхол, түүнд оролцох хүслийг нэмэгдүүлэх.
  • Хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн ойртолыг дэмжих.

Тоног төхөөрөмж: хүнсний ногоо, жимс жимсгэний загвар, мод, гацуур модны загвар, сагс 2 (том, жижиг), гол горхи, гүүр 2 (нарийн ба өргөн), том жижиг шоо, нар, цэцэрлэг.

Хичээлийн явц:

1) Зохион байгуулалтын үе шат:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Цонхоор нар руу харж байна
Манай өрөө рүү харав
Бид алгаа ташина
Наранд маш их баяртай байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, хар даа, нар бидэн рүү инээмсэглэж байна, бие биенээ, нар болон зочдод инээмсэглэцгээе, тэдэнтэй мэндчилье. Ийм нарлаг цаг агаарт ой руу явах нь сайхан байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та юугаар аялж болох вэ?

Хүүхдүүд:

Онгоц, машин, галт тэрэг, усан онгоцоор.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та юу унахыг хүсч байна вэ?

Хүүхдүүд: санал болгож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

За, бид шидэт хивсэн дээр гарна. Гэхдээ, асуудал! Шидэт хивс нь урагдсан тул засах хэрэгтэй. Хагархайнуудыг хэлбэр, өнгөөр ​​нь байранд нь тавь. (геометрийн дүрс)

Хийсэн. Шидэт хивсний тоглоом

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хивс нисэхэд бэлэн байна, хойш суугаад нүдээ анилаа.

(зөөлөн хөгжим).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Нүдээ нээ. Энд бид ойд байна! Ойд хэн амьдардагийг мэдэхийн тулд оньсого тааварлаарай.

Таавар:

1 Тэр өвлийн улиралд үүрэнд унтдаг
Том нарсны доор
Тэгээд хавар ирэхэд
Нойрноосоо сэрдэг. (баавгай).

2 Өвөл хэн даардаг
Уурлаж, өлсөж тэнүүчилж байна уу? (Чоно).
3 Бөмбөлөг хөвсгөр, урт чих,
Ухаалаг үсэрдэг, лууванд дуртай юу? (Туулай)..

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн байна, та оньсого тааварыг зөв таасан. Энд нууцлаг, гайхамшгуудаар дүүрэн ой байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хараач, энэ юу вэ?

Хүүхдүүд:

Мод ба зул сарын гацуур мод.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Модны доор юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд:

Модны доорх мөөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэдэн мөөг вэ?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Модны доор хэр их вэ?

Хүүхдүүд:

(Баавгай уулзахаар гарч ирээд уйлдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хонгор минь, юу болсон бэ?

Баавгайн хувцастай багш:

Сайн уу залуусаа! Би шоо тоглож, тэднийг хольсон. Надад сагсанд байгаа шоонуудыг цэгцлэхэд тусална уу. Том нь том сагсанд, жижиг нь жижиг сагсанд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид бяцхан хүүхдэд тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд:

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Баавгай тусалсанд баярлалаа, тоглохыг санал болгож байна.

ФИЗМИНУТ:

Бид хурдан гол руу буув (газар дээр нь алхах).
Бөхийж, угаана (Урагшаа бөхийлгөж, гараа бүс дээрээ).
Нэг хоёр гурав дөрөв (алгаа алгадах).
Ингэж л сайхан сэргэсэн юм (гар барих).

Эгц эрэг рүү явлаа (газар дээр нь алхах).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, энэ юу вэ?

Хүүхдүүд:

Энэ бол гол юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэгээд энэ юу вэ?

Хүүхдүүд: Брук.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гол, юу?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Ямар урсгал?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, та яаж горхи гатлах вэ?

Хүүхдүүд:

Үсрэх.

Хүүхдүүд, багш нар горхи дээгүүр үсэрч байна (аюулгүй байдал).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та яаж гол гатлах вэ?

Хүүхдүүд:

Бидэнд гүүр хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гүүрээр гарцгаая. Энэ ямар гүүр вэ?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэгээд энэ юу вэ?

Хүүхдүүд:

(хүүхдүүд гүүр барьж, багштай хамт гүүрээр гарч, хожуул дээр сууж буй туулайг хардаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сайн уу, туулай! Чи яагаад ийм гунигтай сууж байгаа юм бэ?

Туулай багш:

Сайн уу залуусаа. Хүчтэй хар салхи болж, модноос жимс зулгааж, цэцэрлэгээс ногоо зулгааж, бүгдийг хольсон. Цэцэрлэгт ургасан зүйлийг цэцэрлэгт, модны доор мод дээр ургасан зүйлийг байрлуулахад туслаарай.

Хүүхдүүд:

Энэ алим нь модонд ургадаг тул жимс юм.
Энэ бол улаан лооль, энэ нь цэцэрлэгт ургадаг, тиймээс энэ нь хүнсний ногоо гэх мэт.
Туулай багш хүүхдүүдийг магтаж, тоглохыг урьдаг.
Тоглоом "Саарал туулай сууж байна"

Саарал туулай сууж байна (дшоод суух)
гээд чихээ сэгсэрнэ (чихийг харуулах)
Бүжин суухад хүйтэн байна
Та сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй. (гараа үрэх)

Бөжин зогсоход хүйтэн байна (босоорой)
Бөжин үсрэх хэрэгтэй (үсрэх)
Хэн нэгэн туулайг айлгав (хөвөн)
Бөжин үсрэн зугтав. (суух)

Туулай зугтаж, сагстай алимтай буцаж ирэв. Тусалсанд баярлалаа. Навч.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өө сайн байна залуусаа. Тэд Мишенка, Зайчик нарт тусалж, даалгавраа биелүүлэв.

Тэгээд бид бүлэгтээ буцаж очих цаг болжээ. Шидэт хивсэн дээр суугаад нүдээ ань. (Хөгжим)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энд бид бүлэгт буцаж ирлээ. Залуус аа, бид хаана байсныг надад хэлээч? Бид тэнд юу харсан бэ? Бид хэнд тусалсан бэ? Чамд энэ таалагдсан уу? Бүгдэнд нь баярлалаа.

Хөтөлбөрийн агуулга:Намрын шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, тэдгээрийг таних, нэрлэх чадварыг нэгтгэх, орон зайн баримжаа хөгжүүлэх, хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх, шүлэг хэлэх, үгсийг тодорхой хэлэх чадварыг нэгтгэх, жимс жимсгэнэ, хүнсний ногоог ялгаж, нэрлэж сурах, дасгал хийх. Хүүхдүүд объектыг өнгөөр ​​нь бүлэглэх, текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх чадварыг хөгжүүлэх, програмын тусламжтайгаар хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, цавуугаар ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:мод: хоёр хиймэл зул сарын гацуур мод, ухуулах хуудас бүхий ер бусын хайрцаг, хүүхдийн хөгжмийн бичлэг бүхий хөгжмийн багана, картоноор хийсэн улаан, шар навч, Чихмэл тоглоом- амьтад: зараа, туулай, хүүхэд бүрт бэлэн хуудас, загвар: лонхтой, жимс жимсгэнэ, цавуу, цавуу сойз, салфетка.

Урьдчилсан ажил:цаг агаарыг ажиглах, ном унших, зураг үзэх, сэдэвчилсэн номны чимэглэл « Намар » , "Жимс", "Хүнсний ногоо" тоглоом - амьтад, намрын тухай шүлэг сурах.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид өнөөдөр зочидтой.

Одоо бид тэдэнд хандах болно.

Тэгээд бид бүгд хамтдаа инээмсэглэдэг

Тэгээд бие биедээ хэлье "САЙН УУ"

(Намрын навч бүлэгт нисдэг)

Энэ юу вэ? (навч)

Тэр ямар өнгөтэй вэ? (шар)

Энэ нь модноос унасан сүүлчийн шар навч байж магадгүй юм. Хүүхдүүдийн хэн нь намрын навчны тухай шүлгийг мэддэг вэ?

Всеволод:

Цонхны гадаа намрын навч шар өнгөтэй болж,

Хагарсан, эргэлдсэн, ниссэн.

Шар навч сэвшээ салхитай нөхөрлөж,

Цонхны доор бүх зүйл эргэлдэж, тоглож байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна Сева. Навчны тухай хэлсэн сайхан шүлэг. Жилийн хэдэн цаг болохыг хэлж чадах уу?

Хүүхдүүд: Намар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв. Тэгээд яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд: Хүйтэн болж, модны навчнууд эхэндээ шар, улаан өнгөтэй байв. Тэгээд одоо тэд бараг байхгүй болсон. (Хүүхдүүд намрын шинж тэмдгийг нэрлэнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, навч нь энгийн биш, харин ид шидтэй гэдгийг та мэднэ.

(Багш чихэнд нь навч нааж, түүнд юу хэлэхийг сонсдог)

Би та бүхнийг урьж байна

Намрын ойгоор зугаал.

Нугад, намрын улиралд

Тоглож, бүжиглээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Навчтай намрын ой руу явцгаая?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний явах зүйл дээр та оньсого тааварлах хэрэгтэй.

Ах нар зочлохоор тоноглогдсон,

бие биедээ наалдсан,

Тэгээд холын аянд гүйгээд,

Тэд зүгээр л утаа үлдээсэн. (галт тэрэг).

Би уурын зүтгүүр, та нар вагон болно.

(хөгжмийн эгшиг, хүүхдүүд бага зэрэг алхмаар нэг нэгээр нь тойрог хэлбэрээр алхдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид энд байна. Өө, залуус аа, намрын ой ямар үзэсгэлэнтэй вэ, модны доор хэн нуугдаж байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү, зараа. Зараа ойд амьдардаг, ичээнд бэлддэг, өвлийн улиралд унтдаг. Намрын улиралд зараа навчнууд дээр эргэлдэж, өргөс болгон цоолж, модны үндэс дор нуугддаг. Тэнд тэр өвөлжих болно. Хүүхдүүд ээ, зараа навч цуглуулахад тусалцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

За, та намайг ийм сайхан сэтгэлтэй, халамжтай байгаад би маш их баяртай байна. Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Навч ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: улаан, шар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зараа хоёр сагстай, нэг сагсанд та шар навч, нөгөөд нь улаан навч тавьдаг.

"Сагсанд навч цуглуул" тоглоом явагдана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ!

Физминутка:

Алхсан хөл: дээд-дээд-дээд,

Шулуун зам дагуу: дээд-дээд-дээд,

Алив, илүү хөгжилтэй: top-top-top,

Үүнийг яаж хийх вэ: top-top-top.

Хөл гүйв

Хавтгай зам дээр

Зугт, зугт

Зөвхөн өсгий нь гялалзаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөн энд модны доор туулай байна. Хүүхдүүд ээ, туулай үслэг дээлээ өөрчилдөг гэдгийг та мэднэ. Хавар, зун, намрын улиралд саарал өнгөтэй, өвлийн улиралд цагаан өнгөтэй байдаг. Тэгээд тэр яагаад үүнийг хийдэг вэ?

Хүүхдүүд: Цасанд харагдахгүй байхын тулд цагаан, харин саарал - ойд, модны дунд үл үзэгдэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гайхалтай! Залуус аа, хар даа, бөжин сэтгэл дундуур байна, бөжин юу болсон бэ? Тэр надад жимс ногоо холилдсон, сагсанд хийж болохгүй гэж хэлсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид туулайд тусалж чадах уу?

Сагсанд хүнсний ногоо жимс жимсгэнэтэй холилдсон, таны даалгавар бол хүнсний ногоог нэг сагсанд, жимсийг өөр сагсанд хийх явдал юм. (хөгжилтэй аялгуу сонсогддог)

Тоглоом "Ургац хураах"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, залуусаа бүгдийг нь нэгтгэж чадсан! (Туулай хүүхдүүдэд талархаж, тэдэнд жимс өгдөг.)

Өвлийн улиралд жимс жимсгэнэ хадгалахын тулд тэдгээрийг саванд хадгалах ёстой. Тиймээс бид ойдоо баяртай гэж хэлээд буцаж ирэх цаг болжээ Цэцэрлэг. Бид галт тэргэнд суугаад явцгаая. (Хөгжим сонсогдоно) Тэгээд бид цэцэрлэгтээ буцаж ирлээ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ширээн дээр суугаад лонхтой жимсээр дүүргэ. Залуус аа, бид ямар жимс хадгалах гэж байна? (Хүүхдүүд жимс, өнгө гэж нэрлэдэг)

Өргөдөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та нар үнэхээр гайхалтай, та маш сайн ажилласан, бүх жимсийг лаазалсан. Би чамд маш их сэтгэл хангалуун байна.

(Хүүхдүүд ажлаа харна.) (Хаалга тогшиж байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, залуусаа, энд нэг юм байна, ямар сайхан хайрцаг вэ. Хэн нэгэн үүнийг орхисон байх. Өө, энд нэг тэмдэглэл байна: "Энэ бол зараа, бөжин хоёроос танд өгөх бэлэг". Хүүхдүүд ээ, хэлье "Баярлалаа"зараа, туулай Намрын навчТэгээд "Баярлалаа"шидэт навчнууддаа ийм сайхан аялал хийцгээе!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид өнөөдөр хаана байсан бэ?

Хүүхдүүд: Ойд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид ямар ойд байсан бэ?

Хүүхдүүд: Б намрын ой, ид шидийн ойд.

асран хамгаалагчА: Бид хэнтэй уулзсан бэ?

Хүүхдүүд: Зараа, туулайтай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид ойд өөр юу хийж байсан бэ?

Хүүхдүүд: Бид шүлэг уншиж, зараа навч, бөжинд хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, лаазалсан жимс цуглуулахад тусалсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ бүхнийг хэн бидэнд зориулж зохион байгуулсан бэ? Хэн биднийг аялалд урьсан бэ?

Хүүхдүүд: Намрын навч ид шидтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:аялал танд таалагдсан уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ! (Бэлгийг тараах)

Гордеева Лилия Леонидовна

Хүүхдийн сурган хүмүүжүүлэгч сургуулийн өмнөх нас, Сургуулийн өмнөх боловсролын тэнхим 2-р ГБОУ-ийн 1101-р сургууль, Москва

Гордеева Л.Л. "Амьтны хүрээлэнгийн аялал" хоёрдугаар бага бүлгийн нээлттэй хичээл // Шар шувуу. 2018. N2(12)..2019.07.

89280 тоот тушаал

Даалгаврууд

Боловсролын:

амьтны хүрээлэнгийн оршин суугчид, тэдний онцлог шинж чанарууд, хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх зуршил зэргийг танилцуулах.

Хөгжиж байна:

сэтгэлгээ, төсөөлөл, уялдаа холбоотой яриа, сонсголын ойлголт, анхаарлыг хөгжүүлэх. Ганц тоон нэрийг олон тооны нэр болгон өөрчлөх талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Амьтдыг хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Демо

материал:

Бор шувуу тоглоом, "Автобус" дууны дуу, заан, морь, сармагчин, баавгай, анааш, матрын сэдэвчилсэн зураг. С.Маршакийн “Бор шувуу хаана хооллосон бэ?” шүлгийн зураг, Матрын тоглоом.

Тараах материал:

Амьтны хүрээлэнд амьдардаг заан, морь, сармагчин, баавгай, анааш, матар болон бусад амьтдыг дүрсэлсэн объектын зургийг 4 хэсэгт хуваасан.

Зохион байгуулах цаг:

Би хүүхдүүдтэй баяртайгаар уулзаж, харилцан мэндчилгээ солилцдог. Бид зочдод мэндчилж байна.

Хичээлийн явц

Гэнэтийн мөч:

Цонхны дэргэд очоод шилийг чимээгүйхэн тогш. Баяр хөөртэйгөөр хашгирав.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа! Манай цонхыг хэн тогшиж байгааг хар даа! (Хөшигний ард нуугдсан тоглоомон бор шувууг урьдчилан ав.) Эдгээр залуус хэн бэ? Тийм шүү, бор шувуу. Бор шувуу яаж жиргэдэг вэ? Дэгдээхэйн жиргээ. Бор шувууд сайн уу гэж хэлээрэй.

Бүгд бор шувуутай мэндчилж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та хаанаас бидэн дээр ирсэн бэ?

Бор шувуу. Сарлаг амьтны хүрээлэнгээс чам руу ниссэн. Би тэнд маш сайхан амьдардаг, хоол хүнс ихтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Мөн амьтны хүрээлэнд хэн амьдардаг вэ?

Бор шувуу. Тэнд олон янзын амьтад байдаг. Би чамайг амьтны хүрээлэнд аваачиж, оршин суугчидтай нь танилцуулахыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд баяртайгаар зөвшөөрч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Амьтны хүрээлэн гэж юу вэ? Төрөл бүрийн амьтдад зориулсан том байшин. Бид "Автобус" -аар амьтны хүрээлэн рүү явна. "Автобус"-ын аудио бичлэг сонсогдож байна. Ингээд бид амьтны хүрээлэнд ирлээ.

Тэгээд бидний хамгийн түрүүнд харсан нь асар том заан байв.

(Би хүүхдүүдэд зааны зургийг үзүүлэв). Дараа нь би бусад амьтдын зургийг дарааллаар нь үзүүлдэг.

Заан амьтны хүрээлэнд амьдардаг

Бид түүн шиг живэх болно. Хүүхдүүд таныг чангаар дагаж байна

Бид морь харсан хөлийг нь байранд нь дэвснэ.

Тэгээд тэд туурайгаа шуугиуллаа. Тэд чамайг өндөрт дагадаг

Сармагчингууд үсэрч байна өвдөгөө өргөх.

Тэд модны дундуур гүйлддэг. байрандаа үсрэх ба

өрөөг тойрон гүйж байна.

Баавгай, баавгай, хөл, Тэд хөлөөс хөл хүртэл алхаж, алхдаг

Чи энд дэггүй, сэвсгэр, хөл.

Бахархалтайгаар толгойгоо өргөв

Анааш бутны дэргэд зогсож байна. Гараа толгойноосоо дээш өргө.

Энд шүдлэн матар байна Хоёр гар нь матрын амыг дүрсэлсэн байдаг

Тэр амаа том ангайв

Өө , Залуус аа, биднийг дасгал хийж байтал салхи салхилж, бүх амьтдын зураг холилдов.

Ширээн дээр очиж амьтдын зургийг цуглуулцгаая.

"Зургийг нугалах" дидактик тоглоом

Дөрвөн хэсгээс бүхэл бүтэн сэдвийг эмхэтгэх, үгсийн санг өргөжүүлэх дасгалууд.

Хүүхдүүдийн өмнө заан, морь, сармагчин, баавгай, анааш, матар, арслан болон бусад амьтдыг дүрсэлсэн сэдвийн зургийг хагас болгон хуваасан. Хүүхдүүд хоёр бүлэгт хуваагдана. Хүүхэд бүр ширээн дээрээс амьтны хагасыг авч, амьтны бусад талыг олохыг хичээдэг. Бор шувуу хүүхдүүдэд тусалдаг, тэдний үйлдлийн талаар тайлбар өгдөг. Цуглуулсан зургуудыг ширээн дээр тавьдаг. Бид ямар амьтдыг цуглуулсан бэ? Тэднийг нэрлэе?

Бор шувуу хүүхдүүдийг сандал дээр суугаад өөрт нь тохиолдсон түүхийг сонсохыг урив. Тэрээр С.Маршакийн "Бор шувуу хаана хооллосон бэ?" мөн анги бүрийн зураглалыг үзүүлэв.

асран хамгаалагч

Бор шувуу, чи хаана хооллосон бэ? (Хүүхдүүд амьтдын нэрийг хэлдэг)

Амьтны хүрээлэнд амьтадтай.

Би эхлээд идсэн

Арслангийн торны ард.

Үнэгнээс залхсан.

Би моржноос ус уусан.

Заанаас лууван идсэн.

Би тогоруугаар шар будаа идсэн.

Хирстэй хамт байсан

Bran бага зэрэг идсэн.

Би найранд ирсэн

Сүүлт имж.

Оройн хоолны үдэшлэгт байсан

Үслэг баавгай дээр.

Соёотой матар

Бараг намайг залгилаа.

"Бор шувууг өнгөрөх" буухиа

Сэтгэл санааг дээшлүүлж, хариуцлагын мэдрэмжийг төрүүлдэг.Яг тэр мөчид тоглоомон матар, резинэн тоглоом гарч ирнэ. Матар.

Бор шувуу хаана байна? Бариад идмээр байна.

Бор шувууг хурдан тэврээрэй. Гэсэн хэдий ч матар түүнтэй ойртож байна. Хүүхдүүд сандал дээр суудаг, би хүүхдүүдийн нэг нь бор шувуу өгдөг. Хүүхэд үүнийг тойрог хэлбэрээр дамжуулах хэрэгтэй бөгөөд матар түүнийг гүйцэж, амаа ангайж идэх болно.

Бор шувуу баярлалаа гэж хэлээд нисээд одов.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, би та нарт зориулсан гайхамшигт цүнхтэй байна, гайхамшигт амьтад тэнд нуугджээ. Би зааныг цүнхнээсээ гаргаж авдаг.

Заанууд Африкт амьдардаг

Мөн тэдний хамар урт

Резинэн хоолой шиг

Энд ийм хэмжээтэй байна. (Хүүхэд хэлдэг).

Залуус аа, заан том амьтан уу, жижиг амьтан уу? (Том).

Зааны урт хамарыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Их бие).

Харин соёо, та зааныг юунд хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (Тэд дайснуудаас өөрсдийгөө хамгаалахын тулд соёо ашигладаг - эдгээр нь ийм эвэр юм).

Зааны чих юу вэ? - асар том, заан тэднийг сэнс шиг даллаж, халуун болохгүй.

Заан усанд дуртай юу? - Тийм ээ, маш их, хэрэв ойролцоо гол, нуур байвал тэд усанд орох нь гарцаагүй.

Заан юу иддэг вэ? Модны мөчир, өвс.

Сармагчин.

Агаар дахь сармагчин

Сүүлдээ маш эвтэйхэн

Салбар дагуу савлуур -

Жимс рүү оч.

Та нарын хэн нь юу идэх дуртайг мэддэг (хүүхдийн хариулт: банана).

Банана ямар өнгөтэй вэ? (хүүхдийн хариулт: шар).

Банана хаана ургадаг вэ? (хүүхдийн хариулт: модон дээр өндөр).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Банана ургадаг модыг далдуу мод гэж нэрлэдэг. (Хүүхдүүдтэй энэ үгийг давт. Багш далдуу модны дүрслэлийг үзүүлэв).

Баавгай.

Муухай, том

Тэр өвлийн улиралд үүрэнд унтдаг.

Боргоцойд дуртай, зөгийн бал дуртай,

За, хэн залгах вэ?

(хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол баавгай юм.

Баавгай хэрхэн архирах вэ?

Баавгай юу идэх дуртай вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, сайн байна. Залуус аа, баавгай торонд суухаас залхаж байна. Тэр тантай хамт "Балмгайнууд шугуйд амьдардаг байсан" тоглоом тоглохыг хүсч байна.

Баавгайн бамбаруушнууд илүү олон удаа амьдардаг байв

Тэд толгойгоо эргүүлэв.

Ингэж, үүн шиг - тэд толгойгоо эргүүлэв (Бид толгойгоо баруун, зүүн тийш эргүүлнэ)

Баавгайн бамбарууд зөгийн бал хайж байна

Нөхөрсөг мод сэгсэрлээ

Энэ мэт, үүн шиг - тэд хамтдаа модыг сэгсэрэв (их биеийг баруун, зүүн тийш хазайлгах)

Тэгээд тойрон эргэлдэнэ

Тэгээд тэд голын ус уусан

Ингэж, ингээд голын ус уулаа (Урагшаа тонгойв)

Мөн тэд бүжиглэв! Тэд хамтдаа сарвуугаа өргөв!

Ингэж, ингэж, тэд сарвуугаа дээш өргөв! (Гараа ээлжлэн өргөх)

Замдаа намаг байна! Бид яаж үүнийг даван туулах вэ?

Үсэрч, үсрэх! Үсэрч, үсрэх! Сайхан амраарай найзаа! (Дээш үсрэх)

Анааш.

Анаашийг танихад хялбар

Үүнийг олоход хялбар:

Тэр өндөр байна

Бас холыг хардаг. (Хүүхэд уншдаг).

Багш: Залуус аа, энэ хэн бэ? (хүүхдийн хариулт).

Энэ нь зөв, анаашууд юм. Анааш нь бусад хүмүүсийн хүрч чадахгүй байгаа модны навчийг идэж чаддаг. Та яагаад бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Анааш нь бусад бүх амьтдаас өндөр юм. Анаашны цув толботой - толботой. Анааш нь хоёр бүлэгт хуваагддаг сүрэгт амьдардаг: нэг эх бамбарууштай, нөгөө эцэг нь.

Биеийн тамирын "Анашны дэргэд"

Шүлэг ахих тусам хүүхдүүдтэй хамт алхмуудыг дагана уу.

Анааш толботой, толботой, толботой, алга ташиж байв

Хаа сайгүй толбо. алгантай бие.

Анааш нь толботой, толботой, толботой,

Хаа сайгүй толбо.

Духан, чих, хүзүү, тохойн дээр хоёулаа хамар, ходоод, өвдөг, оймс зэргийг зааж, биеийн хуруугаараа биеийн харгалзах хэсгүүдэд хүрдэг.

Одоо бид тоглоом тоглох гэж байнаБи нэг амьтныг үзүүлье, та нар олон байх үед нь, тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг хэлэх болно.

Нэг заан, олон байвал заан болно.

Тэгээд тэд юу хийж байна (явж байна).

Ганцхан адуутай, олон байхад адуу л байдаг.

Зебра ганцаараа, тэд олон байхад тэд юу хийдэг вэ? Зогсож байна.

Энэ зурган дээрх хэн бэ? Анааш, олон байвал анааш.

Энэ зурган дээрх хэн бэ? Баавгай, тэд олон байвал энэ нь баавгай юм.

Ганцхан матар байдаг, олон байхад тэд юу хийдэг вэ? Тэд худлаа ярьдаг.

Эцсийн хэсэг

Залуус аа, бидний амьтны хүрээлэнгийн аялал дууслаа. Багш: Өнөөдөр бид хаашаа явсан бэ? Та ямар амьтдыг харсан бэ? Та ямар амьтанд дуртай вэ, яагаад?

Бид хөгжилтэй байсан уу?

Та амьтадтай тоглож байсан уу?

Хоол идэх, бүжиглэх

Бас нэг их ядарсангүй.

Тэгээд одоо хүүхдүүд

Бид бүлэгт нэгдэх цаг болжээ.

Сармагчин хүүхдүүдийг бананагаар эмчилдэг.



Нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцах: