Нийгмийн болон харилцааны чиглэлээр ангиуд. Ахлах сургуулийн өмнөх насны "Нийгэм, харилцааны хөгжил" боловсролын салбарын хичээлийн хураангуй "Найрамдлын өргөө" Нийгэм, харилцааны хөгжлийн нээлттэй хичээл

Зорилтот:Нийгэмд хүлээн зөвшөөрөгдсөн хэм хэмжээ, үнэт зүйлийг өөртөө шингээх.

Даалгаварууд:

- хүүхдийн насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх;

Нийгмийн болон харилцааны чанарыг бий болгох (хамтын ажиллагаа, уян хатан байдал, хүлцэл);

Бие биедээ найрсаг, өрөвдөх сэтгэл, нөхөрсөг хандлагыг төлөвшүүлэх;

Нөхөрлөлийн талаархи санаа бодлыг бий болгох явцад хувь хүний ​​ёс суртахууны үндэс суурийг тавих;

Нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг тодорхой болгох.

Тоног төхөөрөмж:гэрт зориулсан өнгөт цаасаар хийсэн слайд, тоосго, дээвэр, модны загвар.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд бүлэгт орж, зочдыг угтдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, өнөөдөр манайд зочид ирлээ.

Та одоо тэдэнд хандах болно,

Инээмсэглээрэй, найз нөхөдтэй болоорой.

Залуус аа, та өглөө ирэхэд яаж мэндэлдэг вэ? цэцэрлэг?

Хүүхдүүд:Бид "Сайн уу", "Өглөөний мэнд", "Сайн уу!"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Алив, одоо та хоёр бие биетэйгээ үгээр биш, харин биеэрээ мэндлэх болно. Намайг алга ташихад чи нэг удаа гар барина. Хоёр алга таших - тохойндоо хүр. Гурван алга ташилт - нуруу.

Тоглоом "Сайн уу гэж хэл"

("Имэйл" слайд.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Найзууд аа, та сонсож байна уу, бид имэйл хүлээн авлаа. Энэ хэнийх вэ гэж би гайхаж байна уу? Та мэдмээр байна уу? Энэ дуунаас таамаглаж үзээрэй.

("Дуу Шапокляк.")

Хүүхдүүд: Захидлыг Шапокляк илгээсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та зөв тааварлав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хатагтай бидэнд юу бичихийг харцгаая.

("Захидлын текст" слайд.)

Багш захидлыг уншаад:

Сайн байна уу, эрхэм залуус аа! Бөмбөлөг намайг танай хотод авчирсан ч би энд ч найз олохгүй байна. Мөн матар Гена болон түүний найзуудын барьсан нөхөрлөлийн байшин хол хоцорчээ. Би ганцаараа уйтгартай, гунигтай байна, надад найз нөхөд олоход тусална уу. Би дахиж хэзээ ч золбин, золбин болохгүй. Баяртай, Шапокляк.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид Шапоклякад хэрхэн туслах вэ?

Хүүхдүүд: Чамайг бидэнтэй хамт амьдрахыг урьцгаая. Зар бичье. Найрамдлын байшин барьцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Түүнд найрамдлын байшин барьцгаая. Гэхдээ байшинд зориулсан тоосго нь онцгой байх болно, хэрэв бид даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн бол бид тэдгээрийг хүлээн авах болно. Даалгавар бүр нь манай Найрамдлын ордны нэг тоосго юм.

Слайд 4 "Зураг - найзууд."

Даалгавар 1: "Тархины шуурга" - нөхөрлөл гэж юу вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, "нөхөрлөл" гэж юу вэ? Таны бодлоор нөхөрлөл хаанаас эхэлдэг вэ?

Хүүхдүүд: Инээмсэглэлээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны зөв, нөхөрлөл инээмсэглэлээс эхэлдэг. Яг л бидний танил “Инээмсэглэл” дуунд гардаг шиг.

Эдгээр үгсийг хэн санаж байна вэ?

Хүүхдүүд дууны мөрүүдийг дуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хэнтэй найз болохыг хүсч байна вэ?

Хүүхдүүд: Та дуртай хүнтэйгээ. Чамтай хуваалцдаг хүнтэй. Чамайг гомдоохгүй хүнтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Найзууд хамтдаа юу хийж чадах вэ?

Хүүхдүүд: Тоглох, ажиллах, суралцах, амрах, инээх, хошигнох, ярих, дуугүй байх гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Бид эхний даалгавраа биелүүлж, Найрамдлын ордны эхний тоосгоныг өрж чадна.

Даалгавар 2: "Үгийн гэр бүл" тоглоом.

Үндэст нь "Найрамдал" гэж бичсэн модны хэв маягт анхаарлаа хандуулаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ мод ямар үг хадгалдаг гэж та бодож байна вэ? Залуус аа, би та нарт одоо уншиж өгье. Энэ бол нөхөрлөл гэдэг үг. "Нөхөрлөл" гэдэг үг нь хамаатан садан гэсэн үгтэй байдаг. Үүнтэй төстэй үгсийг нэрлэе.

Хүүхдүүд: Найз, найз, найз нөхөд, нөхөрсөг, найз нөхөд, нөхөрлө.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Бид хоёр дахь даалгавраа гүйцэтгээд, байшингийнхаа өөр нэг тоосго тавих боломжтой.

Даалгавар 3:"Нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгс."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гурав дахь тоосго авахын тулд бид нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийг санаж байх ёстой.

Сургаалт үгс:

Хэрүүл маргаан сайн зүйлд хүргэдэггүй.

Найзгүй бол хай, олсон бол халамжил.

Зуун рубльгүй, харин зуун найзтай бай.

Найз нөхөдгүй хүн үндэсгүй модтой адил.

Худал хэлэх дуртай хэнийг ч найз шигээ авч болохгүй.

Бие биенээ барина гэдэг юунаас ч айхгүй байна гэсэн үг.

Хэрэгтэй найз бол үнэхээр найз юм.

Найзыгаа асуудалд орхисон хүн өөрөө асуудалд ордог.

Нөхөрлөл нь зусардалаар биш, үнэн, нэр төрөөр хүчтэй байдаг.

Нөхөрлөл бол шилтэй адил: хэрэв та үүнийг хагалах юм бол буцааж эвлүүлж чадахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, та нөхөрлөлийн тухай олон зүйр үг мэддэг! Бид гурав дахь тоосго тавьж байна.

Даалгавар 4: Нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт нэг тохиолдлыг хэлье, та жинхэнэ найзууд ийм үйлдэл хийдэг эсэх талаар бодож үзээрэй.

Гурван охин - Ира, Зина, Лена нар найзууд байсан. Тэд хамтдаа тоглож, ном үзэж, дуу дуулж байв. Нэгэн өдөр Ира шувууны идэштэй хайрцагыг санамсаргүйгээр хагалжээ. Хоолоо асгарчихлаа. Тэр айж, хурдан арилгаж эхлэхэд Лена түүнд тусалж: "Чи яаж ийм хайхрамжгүй юм бэ? Бидэнд өөр хайрцаг байхгүй! Вера Ивановнад хэлээд хайрцгийг засахыг хүсье." Зина хажуу тийшээ зогсоод: "Ирочка, чи үргэлж бүх зүйлийг эвддэг. Би Вера Ивановнад юу хоолоо хадгалахыг хэлэх үү?"

Та ямар охиныг жинхэнэ найз гэж боддог вэ? Яагаад? Жинхэнэ найзууд юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд: Хэцүү үед найз нөхөддөө үргэлж тусалж, дэмжиж байгаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, жинхэнэ найз нь найзыгаа үргэлж дэмжиж, тусалдаг бөгөөд хүнд хэцүү үед түүнийг орхихгүй. Энд бид дөрөв дэх тоосгоныг тавьсан.

Даалгавар 5: Тоглоом "Хэн хэнтэй найз вэ?"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт нэг тоглоом санал болгохыг хүсч байна. Таны бодлоор хэн хэнтэй найзалж, хэнд хэрэгтэй вэ?

Тэр хэнтэй найзууд вэ:

Сайн цасан цагаан (долоон одойтой).

Хөгжилтэй Винни Пүүх (Пиглеттэй хамт).

Карлсон (хүүхдийн хамт).

Матар Гена (Чебурашкатай хамт).

Кай (Гердатай хамт).

Малвина (Артемонтой хамт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай! Тэгээд тэд энэ даалгавраа биелүүлсэн. Тав дахь тоосгоныг тавьцгаая.

Даалгавар 6: "Аалзны тор" дасгал сайн сайхныг хүсэн ерөөе».

Сурган хүмүүжүүлэгч: Найзууд аа, би таны нөхөрлөл хүчтэй эсэхийг мэдмээр байна уу?

Надад "нөхөрлөлийн бөмбөг" бий, би сайн хүслээр Машагийн алган дээр утасны чөлөөт үзүүрийг ороож, Маша ч мөн адил сайн хүслээр хөдөлгөөнийг дагалдан залуусын нэг рүү бөмбөгийг эргэлдүүлнэ. Бөмбөгийг хүлээж авсан хүн утсыг алган дээрээ ороож, эелдэг үгсээр бөмбөгийг өөр хүүхдэд дамжуулдаг гэх мэт.

- Чамайг эелдэг байхыг хүсч байна.

-Чамайг үнэнч найз байгаасай гэж хүсч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бидний бүтээсэн сайн хүслийн сүлжээг хараарай. Одоо сэтгэл санаа ямар байна? Өөрчлөгдсөн үү? Аль замаар, яагаад?

Хүүхдүүд: Сайхан үгсийг сонсоход сайхан байсан тул сэтгэлийн байдал баяр хөөртэй, хөгжилтэй болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Найзууддаа ийм үг хэлэх таатай байсан уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, найз нөхөддөө эелдэг үг хэлэх сайхан байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид сүүлчийн тоосгоныг тавьсан.

"Найрамдлын дүрэм"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ та нар мэднэ ээ, залуус аа, заримдаа нөхөрлөл салдаг. Нөхөрлөлийг салахгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

  • Найздаа тусал.
  • Үнэнийг хэлэхэд.
  • Д өгөх.
  • Уучлал гуйхаас бүү ай.
  • Битгий бүдүүлэг бай.
  • Битгий шуналтай бай.
  • Битгий уурлаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид яг одоо та нарт юу хийснийг та мэдэх үү? Эдгээр дүрмийг дагаж мөрдвөл амьдралдаа хэрэглэж болох нөхөрлөлийн дүрмийг бид эмхэтгэсэн бөгөөд та найзаа хэзээ ч алдахгүй.

Бид хичнээн хэцүү даалгавруудыг гүйцэтгэсэн бэ, та нөхөрлөлийн талаар хичнээн ихийг мэддэг. Энэ нь та амархан найз нөхөд олж, үнэнч, сайн нөхөр байж чадна гэсэн үг юм. Та бүхний хүчин чармайлтаар Найрамдлын өргөө том, үзэсгэлэнтэй болсон.

Та нар юу гэж бодож байна, хэрэв Шапокляк манай гэрт амьдардаг бол тэр найз нөхөдтэй болох уу? Чи яагаад ингэж бодоов?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш тоосгонуудыг эргүүлнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, учир нь манай байшингийн барилгын чулуу нь нөхөрлөлийн дүрэм юм. Хэрэв Шапокляк тэднийг дагавал олон найз нөхөдтэй болно. Залуус аа, би та нарт сайн, үнэнч найзуудаа хүсч байна. Тэвчээртэй, эелдэг муур Леопольдын хэлсэн үгийг бие биедээ хэлцгээе: "Залуус аа, хамтдаа амьдарцгаая!"

Зорилтот: хөвгүүдэд жендэрийн үүрэг, нийгэмшүүлэх, эрэгтэй хүний ​​чанарыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

- жинхэнэ хөвгүүдийн чанаруудын талаар ялгаатай санааг бий болгох;

- өөрийн хүйсийн онцлогт тохирсон нийгэмд батлагдсан зан үйлийн хэрэгцээг сурталчлах;

- тоглоомын үйл ажиллагаанд хүлээн авсан мэдээллийн хэрэглээг шинэчлэх.

Тоног төхөөрөмж: видео захидал; видео тоглуулагч; "Зөв - буруу" хэвлэсэн самбарын тоглоом; "Манай хөвгүүд юугаар бүтээгдсэн бэ" дууны аудио бичлэг (хөгжим Ю. Чичков, үгийг Ю. Хелемский); аудио тоглуулагч.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, хүүхдүүдэд хандсан видео захидлыг үзье ахлах бүлэг. "Сайн уу залуусаа! Намайг Алёша гэдэг. Зун би эмээ дээрээ очиход гэрт нь хуучин ном олов. Энэ нь эвдэрсэн, хавтасгүй, олон хуудас дутуу байсан. Би хэд хэдэн түүхийг уншсан бөгөөд тэдэнд үнэхээр таалагдсан. Гэхдээ "Жинхэнэ эрийн тухай" өгүүллэгийн сүүлийн хуудас дутуу байсан тул дуустал уншиж чадсангүй. Би номоо аваад найзууддаа үлгэрийн эхлэлийг уншиж өгөөд төгсгөл нь юу байж болох талаар ярилцаж эхлэв. Бидний санал хуваагдсан. Тэгээд гэнэт би та нарыг санаж, та нар бидний маргааныг шийдвэрлэхэд тусална гэж бодсон; Таныг цэцэрлэгт байхдаа жинхэнэ эрчүүд, хөвгүүдийн тухай олон янзын үлгэр, үлгэр уншдаг байсан гэж сонссон. Энэ түүхийг сонсоорой.

Өвөө Ваня дээр очихоор ирэв. Энэ бол саваа барьсан буурал өвгөн биш, харин жинхэнэ ахмад байв. Мөрний оосор дээр одод, ханцуйндаа судал, зангуу байдаг. Ваня бахархаж, өвөөгөөсөө ач хүүгээ ямар хүчтэй, зоригтой, авхаалжтай болохыг анзаарахыг үнэхээр хүсч байсан. жинхэнэ эр хүн.

Ваня өвөөгийнхөө хамт хотоор зугаалж явахад хажуугаар өнгөрч буй хүмүүс өвөөг нь биширсэн харцаар харж байв. Ваня аз жаргалаар дүүрэн байв. Тэд цэцэрлэгт хүрээлэнд очихоор шийдэв. Ваня бүх зорчигчдоос түрүүлж, ойртож буй трамвай руу эхлээд үсрэв. Хоосон суудал цөөхөн байсан ч хүү овсгоотойгоор орж ирээд цонхны дэргэд суув. Одоо өвөө нь түүнийг уран мэхийг нь магтах нь дамжиггүй гэж тэр хүлээв. Өвөө хамгийн сүүлд сүйх тэргэнд орсон. Тэрээр эмэгтэйчүүд, хүүхдүүд, өндөр настангуудыг урагшлуулсан ...

Манай найзуудын зарим нь өвөө нь Ваняг магтсан гэж боддог бол зарим нь магтаагүй гэж боддог. Бидний маргааныг шийдвэрлэхэд туслаач!"

Залуус аа, өвөө Ваняг магтсан гэж та бодож байна уу?

Хүүхдүүд. Үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч.Чи яагаад ингэж бодоов?

Хүүхдүүд. Ваня трамвайн хоосон суудалд суух гэж яарах хэрэггүй, эмэгтэйчүүд, хөгшин хүмүүсийг урагшлуулах хэрэгтэй байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, Ванягийн үйлдлийг жинхэнэ эр хүний ​​үйлдэл гэж нэрлэж болох уу?

Хүүхдүүд. Үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч.Яагаад?

Хүүхдүүд.Жинхэнэ хөвгүүд тэгдэггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм шүү залуусаа, тээврийн хэрэгсэлд эелдэг, тусархуу байх хэрэгтэй. Залуус аа, хэрэв та Ванягийн оронд байсан бол юу хийх байсан бэ?

Хүүхдүүд. Тэд эмэгтэйчүүд, хөгшин эмэгтэйчүүд, хөгшин эрчүүдийг урагшлуулна. Зээл авахгүй үнэгүй газруудхөгшин хүмүүс суух хүртэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэрэв Ваня таны бодож байгаа шиг хийсэн бол өвөө түүнийг магтах болов уу?

Хүүхдүүд. Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Яагаад?

Хүүхдүүд. Ваня жинхэнэ эр хүн шиг сайн ажиллах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, яагаад хөвгүүд эр хүний ​​зүйл хийхийг хичээх хэрэгтэй байна вэ?

Хүүхдүүд. Жинхэнэ эр хүн болохын тулд.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, Ванягийн өвөөг жинхэнэ эр хүн гэж нэрлэж болох уу?

Хүүхдүүд. Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Яагаад ингэж нэрлэж болох вэ?

Хүүхдүүд. Тэр ахмад учраас эмэгтэйчүүд, хүүхэд, хөгшчүүлийг урагшлуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм ээ, Ванягийн өвөө ахмад байсан бөгөөд зөвхөн жинхэнэ эрчүүд л байж чадна: шийдэмгий, зоригтой, шударга. Ванягийн өвөө трамвайнд орохдоо жинхэнэ эр хүн шиг аашилсан: тэр эмэгтэйчүүдийг оруулахад нь тусалж, тэднийг урагшлуулахыг зөвшөөрсөн тул тэр хамгийн сүүлд машинд орсон. Залуус аа, "Ахмад" дууг сонсоорой. Энэ нь Ванягийн өвөө шиг зоригтой, зоригтой, эрхэмсэг эрийн тухай дуулдаг шиг санагдаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, Ванягийн өвөө хүүхэд байхдаа ямар байсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Халамжтай, шударга, зоригтой, хүчтэй, цэвэрч, ухаалаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, би та нарт "Зөв - буруу" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Тоглоом "Зөв - буруу"

Хүүхдүүдэд хөвгүүдийн янз бүрийн үйлдлийг дүрсэлсэн картуудыг өгдөг. Тэдгээрийг хоёр бүлэгт хуваах шаардлагатай: сайн үйлс, муу үйл.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зоригтой хүү болохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Манай бүлэгт зоригтой хөвгүүд бий юу?

Хүүхдүүд. Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, хөвгүүд яаж хүчтэй, уян хатан болох вэ?

Хүүхдүүд.Дасгал хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Манай бүлэгт хүчирхэг хөвгүүд бий юу?

Хүүхдүүд. Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Ванягийн өвөө хүүхэд байхдаа юу мөрөөддөг байсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд.Аялал жуулчлалын тухай, хөлөг онгоцон дээр хэрхэн аялах тухай.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бяцхан хөвгүүд мөрөөдөх дуртай, өөрөөр хэлбэл. юу хүсч байгаагаа төсөөл. Ванягийн өвөө хүүхэд байхдаа алс холын орнуудаар аялахыг мөрөөддөг байсан, өсч том болоод хэр хүчтэй, зоригтой, зоригтой болохыг мөрөөддөг байсныг та зөв тэмдэглэсэн.

Манай хөвгүүд юу мөрөөддөг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Мөрөөдлөө биелүүлэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд. Халамжтай, дуулгавартай бай, сайн үйл хий.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүсэл мөрөөдлөө биелүүлэхийн тулд та жинхэнэ эр хүний ​​зүйлийг хийхийг маш их хичээх хэрэгтэй. "Манай хөвгүүд юугаар бүтээгдсэн бэ..." дууг дуулъя.

Хүүхдүүд, багш нар "Манай хөвгүүд юугаар бүтээгдсэн бэ ..." дууг дуулдаг (хөгжим Ю. Чичков, үгийг Ю. Хелемский).

Залуус аа, бид Алёшад юу гэж хариулах ёстой вэ?

Хүүхдүүд.Хүү буруу зүйл хийсэн тул өвөө нь Ваняд сэтгэл дундуур байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та Алёшаг зөв хариуллаа. Хүүгийн үйлдлийг жинхэнэ эр хүний ​​үйлдэл гэж нэрлэж болохгүй тул Ваня өвөө сэтгэл дундуур байв. Хүмүүс эр зориг, үнэнч шударга байдал, хүч чадал, бусдад анхаарал халамж тавих, язгууртнуудыг хардаг жинхэнэ эр хүний ​​​​үйлдлээрээ хөвгүүдийг хайрлаж, үнэлдэг. "Язгууртан" гэдэг үг нь "сайн" ба "эелдэг" гэсэн хоёр үгээс бүрдэнэ. Сайн гэдэг нь сайн, овог бол хамаатан садны холбоо гэсэн үг. Эрхэмсэг байх гэдэг нь бусдад хэрэгтэй, хэрэгцээтэй байхаас гадна гэр бүлээ алдаршуулж, бүхэл бүтэн гэр бүлээрээ бахархаж болохуйц үйлдлүүдийг хийх гэсэн үг юм.

Уличнова Любовь Михайловна

багш

МАДО №59, Калининград

Нийгэм, харилцааны хөгжлийн нээлттэй хичээлийн хураангуй ( ёс суртахууны боловсрол) "Почемучки" ахлах бүлэгт - "Сайхан сэтгэл, эелдэг байдлын баяр .» Зорилго, зорилтууд:

Хүүхдүүдийн үгсийн утгын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх - эелдэг байдал, эелдэг байдал, эелдэг байдал

Бусдын төлөө санаа тавьж, тусламжид талархаж байхыг хүүхдүүдэд заа

Яриа, анхаарал, ой санамж, яруу найргийг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх

Хүүхдүүдийн хоорондын найрсаг харилцааг бий болгож, бусдыг хүндэтгэх.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна: баярлалаа, уучлаарай, өдрийн мэнд, баяртай

Арга, техник:аман - яриа, тайлбар, харааны - харуулах.

Өнөөдөр би танд гэнэтийн бэлэг бэлдлээ. Би хүн бүрийг эелдэг, эелдэг байдлын баярт урьж байна. Гэхдээ эхлээд тоглохыг санал болгож байна шинэ тоглоом"Босох цаг боллоо." Үүнийг хийхийн тулд та доош тонгойж, нүдээ аниад унтаж байна гэж төсөөлөх хэрэгтэй. Би дугуйлан алхаж, хүн бүрийн толгойг илээд:

Хүүхдүүд минь, хүүхдүүд минь

Хүүхдүүд маань нойрмоглож байна.

Хүүхдүүд минь, хүүхдүүд минь

Тэд бага багаар хурхирна.

Хүүхдүүд нүдээ аниад хамраараа чимээ шуугиантай амьсгал авч, амаараа амьсгалаа гаргадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нар мандлаа! Унтхаа боль!

Хүүхдүүд "сэрэх" бөгөөд хөлийнхөө хуруун дээр зогсож, гараа дээш өргөөд амьсгалаа аваад дараа нь гараа биеийн дагуу доошлуулж, бүхэл бүтэн хөл дээрээ доошлуулж, амьсгалаа гаргана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сэрээрэй! Инээмсэглэ! Сайн уу?

Гараа бариад толгойгоо хажуу тийш эргүүл зогсож байгаа найзТүүний нүд рүү эгцлэн хараад: "Саша, битгий уурлаарай, инээмсэглэ" гэж зөөлөн хэлээрэй.

Өнөөдөр та нартай хамт бүх зүйл сайхан, сайхан байгаасай гэж хүсч байна, би таныг тухтай суухыг урьж байна. Та дулаан, сайхан, тохь тухтай байх болтугай.

Багш Н.Красильниковын шүлгийг хүүхдүүдэд уншиж өгдөг

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн

Уулзахдаа сайн уу:

Өглөөний мэнд!

Нар, шувуудад өглөөний мэнд!

Инээмсэглэсэн царайд өглөөний мэнд!

Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог.

Өглөөний мэнд орой болтол үргэлжлэх болтугай!

Та юуг "сайн" гэж боддог вэ? Сайхан сэтгэл? (хариулт). Сайн сайхан янз бүр байдаг гэдгийг та мэднэ. Нэг сайн зүйл бол эрдэнэс юм: ном, зураг, тоглоом, үнэт эдлэл. Ийм сайн сайхныг гараараа харж, хүрч болно. Таны сонсож чадах өөр нэг сайхан зүйл бол хөгжим, сэтгэлийн яруу найраг, зөөлөн үгс. Гэхдээ хүн бүрт байх ёстой сайн зүйл байдаг: чи, би, чиний эцэг эх. Үүнийг ямар сайн зүйл гэж та бодож байна вэ? (хариулт)

Хүн бүр эелдэг сэтгэлтэй, эелдэг үгтэй, зовлонтой хүн бүрт туслах, мэдээжийн хэрэг хүн бүрийг хайрлах хэрэгтэй. Ийм хүмүүсийн талаар тэд юу хэлэх вэ? Тэд юу вэ? (хариулт)Үнэхээр ийм хүмүүсийн тухай тэд "Энэ бол сайхан сэтгэлтэй хүн" гэж хэлдэг. Мөн сайн хүмүүсийн сайн үйлсийг буян гэдэг. Шидэт хайрцгаа харцгаая, та нарын хэн нь буян хийсэн, аль нь сайн үйлс бүтээснийг олж мэдье. Та эелдэг байдлын талаар сонсож байсан уу? Хэнийг эелдэг хүн гэж нэрлэж болох вэ? (хариулт)Эелдэг байдал гэдэг нь бусад хүмүүс тантай хамт байхаас таашаал авахуйц байдлаар биеэ авч явах чадвар юм.

Эелдэг болохын тулд эелдэг үгсийг мэдэж, тэдгээрийг ашиглаж чаддаг байх хэрэгтэй. Эдгээр үгс таны эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүст илүү дулаахан, аз жаргалтай байдаг. Сайхан үгХэцүү үед таныг тайвшруулж, сэтгэлийн таагүй байдлыг арилгаж чадна. Хүмүүс: "Үг эдгээдэг, үг бас өвддөг" гэж хэлдэг. Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (хариулт)Тиймээс, найздаа эсвэл ээждээ ямар нэгэн зүйл хэлэхээсээ өмнө бодоорой: таны үгс тэднийг гомдоох уу?

"Асуудлыг ойлгохгүйгээр доромжилсон үг хэлэх гэж яарах хэрэггүй. Сэтгэцийн шарх нь бие махбод дахь ноцтой шархнаас илүү өвдөлттэй байдаг."

Физминутка:

Бидний гараа өндөрт өргө

Бид гараа доошлуул.

Эхлээд дээврийг нь аваарай

Дараа нь шалан дээр хүр.

Бид гурван хазайлт хийдэг,

Бид шалан дээр бөхийж байна

Бид гар цохилт хийдэг

Нэг хоёр гурав дөрөв тав

Тэгээд одоо бид бөхийж байна

Илүү хүчтэй, хүчирхэг болохын тулд

Бид дараа нь дээшээ гарна.

Гараа илүү өргөн дэлгэе.

Бид зүрх сэтгэлээсээ дулаарсан

Тэгээд бид дахин тэр газар руу яаран очдог.

Та ч бас эелдэг, эелдэг хүмүүс байж, эелдэг үг мэддэг байж сурч байгаа гэдэгт итгэлтэй байна.

Тэдгээрийг хэрхэн дуудах ёстой вэ? (хайртай, чимээгүйхэн, ярьж буй хүнийхээ нүд рүү харах)Надаас чамтай тоглохыг эелдэгээр гуй, (асуу)Би чамтай "Үг хэлэх" тоглоом тоглохдоо баяртай байх болно. Би эхлүүлье, та дуусаад дуу нэгтэй хариул.

Нэг хэсэг мөс хүртэл хайлах болно

Халуун үгнээс - баярлалаа.

Хуучин хожуул нь ногоон өнгөтэй болно

Түүнийг сонсоод өдрийн мэнд.

Чамайг тоглоом шоглоом гэж загнаж байхад

Та намайг уучлаарай гэж хэлээрэй.

Эелдэг, эелдэг үгсийг хэзээ ч мартахгүй байцгаая. Тэднийг бие биедээ илүү олон удаа хэлье. Та эелдэг, зөөлөн, чимээгүйхэн ярьж, хүний ​​нүд рүү харж, инээмсэглэдэг, учир нь инээмсэглэл нь гунигтай өдрийг илүү гэрэлтүүлдэг. Би танаас эелдэгээр асуумаар байна: "Эелдэг хүн болгонд" гэсэн гадаа тоглоом тоглоорой. Бүх хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Нэг нь тойргийг тойрон эргэлддэг. Бид бүгд хамтдаа ярьдаг.

Эелдэг хүн болгонд

найзын хажуугаар өнгөрөхгүй!

Хамгийн аймшигтай яарч байсан ч гэсэн

"Сайн уу" гэж тэр хэлэх болно.

Удирдагч ард нь зогссон хүн тойргийг орхино. Тэд янз бүрийн чиглэлд гүйж, уулзахдаа хурдан гар барина. Өнөөдөр бүгд аз жаргалтай, аз жаргалтай байна. Би бас танд зориулж даалгавар бэлдсэн. Хэрэв текст эелдэг байдал, эелдэг байдлыг заадаг бол та "Энэ бол би, энэ бол би, эдгээр нь бүгд миний найзууд" гэж нэг дуугаар хариулна. Хэрэв та оньсого дургүй бол чимээгүй байгаарай.

  1. Надад хэлээч, ах нар аа, та нарын хэн нь нүүрээ угаахаа мартдаг вэ?
  2. Та нарын хэн нь хөгжилтэйгээр сэрж байна Өглөөний мэндтэр хатуу хэлэх үү?
  3. Та нарын хэд нь ном, үзэг, дэвтэрээ эмх цэгцтэй байгаа вэ?
  4. Та нарын хэд нь хөл хөдөлгөөн ихтэй трамвайн дээр хөгшин хүмүүст суудлаа өгдөг вэ?
  5. Та нарын хэд нь эелдэг "баярлалаа" гэхийн оронд загас шиг чимээгүй байдаг вэ?
  6. Эелдэг байхыг хүсдэг хүмүүс хүүхдүүдийг гомдоохгүй

Ахлах бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Найзууд аа, миний гэр бүл хэрхэн амьдардагийг би танд хэлье"

Талбай - нийгэм, харилцааны хөгжил.

Материалын тодорхойлолт:Энэ материал нь зөвхөн ахлах бүлгийн багш нарт сонирхолтой байх болно; Бусад насны бүлгийн багш нар санал болгож буй эргэцүүлэн бодох хэлбэр болох "Гэр бүл" цаасан бүтээгчийг ажилдаа ашиглаж болно.

Зорилтот:Хүүхдэд гэр бүлээ сонирхох, түүнд хүндэтгэлтэй хандах, түүнд харьяалагдах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, эцэг эх, хайртай хүмүүсээ халамжлах, хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал:
- компьютер, проектор, дэлгэц;
- мультимедиа танилцуулга;
- "Гэр бүл гэж юу вэ" видео бичлэг (1.5 мин). Энэ видеог хүүхдүүдийн тусламжтайгаар урьдчилан бүтээсэн болно бэлтгэл бүлэг. Насанд хүрсэн хүн хүүхдүүдээс гэр бүл гэж юу болох талаар ярихыг хүсдэг. Гэхдээ тайлбарлахдаа "гэр бүл" гэдэг үгийг хэлэх боломжгүй ("Хүүхдийн амаар" тоглоомын даалгавар гэх мэт)
- бүлгийн хүүхдүүдийн ээжүүдийн хөрөг бүхий "Хайрт ээж" гэрэл зургийн сонин.
- "Гэр бүл" барилгын багц: гэр бүлийн гишүүдийг дүрсэлсэн соронзон хальс дээр цаасан хүүхэлдэй (аав, ээж, хүүхдүүд - янз бүрийн насны охид, хөвгүүд)
- самбар - тусгал. Гэр бүлийн гишүүн бүр уруул зурдаггүй ханын цаас (ойролцоогоор 2 м) дээр өөр өөр гэр бүлийг зурах нь зүйтэй.


- хүүхдийн тоогоор улаан, хар өнгийн эсгий үзэг, соронзон самбар.

Урьдчилсан ажил:
- хүүхдүүдтэй хамт "Хайрт ээж" гэрэл зургийн сонин гаргах;
"Би аавтайгаа тоглодог" сэдвээр бүлгийн хүүхдүүдийн нэг нь эцэг эхтэйгээ хамтарсан мини төсөл (мултимедиа танилцуулга дагалдуулсан түүх);
- "Миний том гэр бүл" сэдвээр бүлгийн хүүхдүүдийн нэг нь эцэг эхтэйгээ хамтарсан мини төсөл (мултимедиа танилцуулга дагалдуулсан түүх);
- гэр бүлийн тухай яриа; ээжийн тухай, аавтай хийсэн тоглоомуудын тухай;
- мнемоник хүснэгтэд үндэслэн ээжийн тухай түүхийг эмхэтгэх;
- "Миний ээж", "Миний аав", "Миний гэр бүл" сэдвээр зураг зурах. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид яриагаа эхлэхээс өмнө би та нарт нэгэн сайхан амьтантай танилцуулахыг хүсч байна. Та түүний зүрхний цохилтыг сонсмоор байна уу? Дараа нь тойрог дээр зогсоод гараа барина уу.
Чи бид хоёр нэг том, эелдэг амьтан. Хэрхэн амьсгалж байгааг сонсоцгооё! Одоо хамтдаа амьсгалцгаая! Амьсгалахдаа урагш нэг алхам, амьсгалахдаа нэг алхам ухрах. Одоо амьсгалахдаа урагш 2 алхам, амьсгалаа гаргахдаа 2 алхам ухрах хэрэгтэй. Амьсгалах - 2 алхам урагшлах. Амьсгалах - 2 алхам ухрах: Амьтан зөвхөн амьсгалаад зогсохгүй, түүний том, эелдэг зүрх нь яг л тод, жигд цохилдог. Тогших - урагш алхах, тогших - ухрах гэх мэт. Бид бүгдээрээ энэ амьтны амьсгал, зүрхний цохилтыг өөртөө авч, түүний сайхан сэтгэл өнөөдрийг дуустал бидэнтэй хамт байх болтугай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр "Солнышко" хамтлаг та бүхэнд гэнэтийн бэлэг бэлдлээ. Тэд энэ нь юу болохыг танд хэлэхээр шийдсэн ... Гэхдээ тэд танд хэлэхээр шийдсэн зүйлийг та өөрөө таах хэрэгтэй. Гэхдээ хэн нэгэн гэнэт юу болохыг ойлгосон ч гэсэн бид түүхийг эцэс хүртэл сонсох ёстой гэдгийг бүү мартаарай. Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай.

“ГЭР БҮЛ БОЛ...” ВИДЕО (1.5 мин)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр "Солнышко" хамтлагийн залуус юу ярьсан бэ? ( гэр бүлийн тухай).
Үнэхээр өнөөдөр бид гэр бүлийн тухай ярих болно. (1 слайд). Таны бодлоор "гэр бүл" гэж юу вэ?

Хүүхдүүдийн бие даасан хариу үйлдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэр бүл бол хүний ​​хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл. Хүн бүр гэр бүлтэй байдаг. Эдгээр нь хамгийн ойр, хамгийн хайртай хүмүүс юм. (2 слайд)Гэр бүлийн бүх гишүүд бие биенээ хайрлаж, халамжилж, бие биенээ бухимдуулахгүйн тулд бүхнийг хийхийг хичээдэг.
Хамгийн гол нь гэр бүлд амар амгалан, нөхөрлөл, хүндэтгэл, хайр үргэлж байдаг. (3 слайд)Хүмүүс гэр бүлд амьдарч болно янз бүрийн насны- залуу, хөгшин аль аль нь.
(4 слайд)Том гэр бүл, магадгүй жижиг гэр бүлүүд байдаг - жишээлбэл, ээж, хүүхэд, гэхдээ тэд бие биенээ хайрладаг бол энэ бол жинхэнэ гэр бүл юм. Хамгийн гол нь гэр бүлийн гишүүдийн тоо биш, харин тэд бие биетэйгээ хэрхэн харьцаж байгаа нь чухал юм.
Танай гэр бүлд хэн амьдардаг вэ? Мөн бид оньсого тайлах замаар олж мэдэх болно. (5 слайд)

Хэн угааж, хоол хийж, оёж,
Ажил дээрээ ядарсан
Ийм эрт босдог юм уу? -
Зөвхөн халамжтай ... (ээж)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар ч ээж хүүхдээ хайрлаж халамжилдаг. Тэр түүнийг өвдөхгүй, цагт нь идэж, унтуулж, үлгэр уншдаг. Та нарын хэн хэнд чинь бас маш их хайртай ээж бий. Чи ээждээ хайртай юу?
Хараач, бид тантай хамт энэ гэрэл зургийн сониныг хийсэн. Эдгээр нь таны ээжүүдийн хөрөг зураг юм. Тэд үнэхээр үзэсгэлэнтэй, залуу, баяр баясгалантай. Хэн ээжийнхээ тухай ярихыг хүсдэг вэ?

Хэрвээ хүсвэл гэрэл зургийн сонинд хөрөг нь байдаг ээжийнхээ тухай хүүхдүүдийн түүхүүд.

Ээжүүдийн тухай ямар сонирхолтой түүхүүд гарч ирэв. Гэхдээ гэр бүлийн гишүүдийн тухай миний оньсого тааварыг үргэлжлүүлье. (6 слайд)
Хадаас алх цохихыг хэн заах вэ?
Чамд машин жолоодохыг зөвшөөрнө
Тэр танд хэрхэн зоригтой байхыг хэлэх болно.
Хүчтэй, авхаалжтай, авхаалжтай юу?
Та нар бүгдийг мэднэ -
Энэ бол бидний дуртай ... (аав)

Үнэхээр аавтай байх нь үргэлж сонирхолтой байдаг. Тэд ээжтэйгээ сайхан ярьж, аавтайгаа цагийг зугаатай өнгөрөөдөг нь дэмий хоосон биш юм! Та аавтайгаа юу тоглох дуртай вэ?

Хүүхдүүдийн бие даасан хариу үйлдэл.

Гэхдээ Матвей С. танд хэлэхээс гадна юу дуртайгаа харуулах болно
аавтай тоглох.

"Би аавтайгаа тоглодог" мини төслийн танилцуулга (слайд дээр үндэслэсэн хүүхдийн түүх)

Баярлалаа, Матвей. Энэ нь бидний хувьд маш сонирхолтой байсан. Аав та хоёр жинхэнэ найзууд!
Одоо бид бага зэрэг тоглож, гэр бүлийн дасгал хийх болно. Бид сандлын дэргэд хөл дээрээ зогсдог.

Физминутка(7 слайд)
Намар, хавар, зун, өвөл
Бид нөхөрсөг гэр бүлээрээ хашаанд гардаг (бид байрандаа алхаж)
Бие биенийхээ хажууд дарааллаар зогсоцгооё.
Хүн бүр дасгал хийдэг: (бид хөдөлгөөнийг дуурайдаг: "Тэгш бай! Анхаар!"
Ээж гараа өргөдөг (текст дэх цаашдын хөдөлгөөнүүд)
Аав нь хөгжилтэйгээр сууна
Баруун - зүүн эргэдэг
Миний ах Сева үүнийг хийдэг
Тэгээд би өөрөө гүйж, толгой сэгсэрдэг
Сайн байна, суу.

Одоо дараах оньсого сонс. (8 слайд)
Тэд дуулгавартай байдаг
Нэг их байдаггүй
Гэхдээ эцэг эх бүр
Тэдэнд үнэхээр хайртай! (хүүхдүүд)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхэдгүй гэр бүлийг төсөөлөхийн аргагүй. Хүүхэд төрөхөд аав, ээж нь асарч, гэр бүлийнхэн нь түүнд тусалдаг. Эцэг эхчүүд хүүхдээ хүмүүжүүлж, эелдэг, ухаалаг, шударга, зоригтой байхыг сургадаг. Залуус аа, нэг гэр бүлд хэдэн хүүхэд байж болох вэ?

Хүүхдүүдийн бие даасан хариу үйлдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүх зүйлийг зөв хэлсэн. Нэг эсвэл хоёр хүүхэд байж болно. Хэрэв гэр бүл олон хүүхэдтэй бол ийм гэр бүлийг том гэр бүл гэж нэрлэдэг. (9 слайд)

Залуус аа, одоо энэ самбарыг хараарай. ("Гэр бүл" бүтээгчтэй соронзон самбарт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг)Эдгээр зургууд юу вэ? Эдгээр нь өөр өөр насны ээж, аав, тэдний хүүхдүүд юм. Эдгээр зургуудаас та хүн бүр өөрийн гэр бүлийг бий болгож чадна. Хараач, би чамд гэр бүлийнхээ тухай хэлмээр байна.

"Гэр бүл" барилгын багцын тухай багшийн түүх. Багш нь гэр бүлээ бүрдүүлдэг - аав, ээж, том хүү, бага хүү. Дараа нь тэр гэр бүлийн гишүүн бүрийн тухай - тэдний нэр хэн бэ, хаана ажилладаг, хаана сурдаг, гэртээ юу хийдэг талаар ярьдаг.

Мөн хэн эдгээр зургуудыг ашиглан биднийг гэр бүлтэйгээ танилцуулахыг хүсч байна, хамгийн том нь хэн бэ, хэн нь бага вэ, айлын хэдэн хүүхэдтэй, бие биедээ хэрхэн тусалдаг талаар бидэнд хэлээрэй.

"Гэр бүл" бүтээгчийг ашиглан гэр бүлийнхээ тухай хүүхдүүдийн түүх

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай гэр бүлд хэдэн хүүхэд байдгийг хэн санах вэ? Анягийнх уу? Кириллийнх үү? Олон хүүхэдтэй, цөөхөн хүүхэдтэй айлд байвал дээр гэж бодож байна уу? Яагаад?

Хүүхдүүдийн бие даасан хариу үйлдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээж залуус аа, айлд олон хүүхэд байхад ээж, аавд үргэлж туслах хүмүүс байдаг, хүүхдүүд үргэлж хамт тоглох хүнтэй байдаг.
Тэгээд бид гэр бүлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлнэ. Айл гэдэг ээж, аав, үр хүүхэдтэй байдгийг та бид аль хэдийн санасан. Гэхдээ та хоёр оньсого тааварласнаар өөр хэн болохыг олж мэдэх болно. (10 слайд)

Тэр чамайг үргэлж чанамалаар эмчлэх болно,
Ширээг амттангаар засна,
Лада бол бидний хайрт,
ДЭМБ? - Эрхэм... ( эмээ)

Тэр уйдсандаа ажиллаагүй,
Түүний гар зангирч байна
Одоо тэр хөгшин, саарал болсон -
Хонгор минь, хайрт минь ... (өвөө)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Айлын хамгийн хүндтэй хүмүүс бол өвөө эмээ юм. Тэд хүүхдүүдээ өсгөсөн бөгөөд одоо ач зээгээ өсгөхөд тусалдаг. Гэр бүл нь тэднийг асарч, бухимдуулахгүй байхыг хичээдэг, санаа зовнилоос хамгаалдаг. Залуус аа, бид бүгдээрээ жижиг гэр бүлтэй, том гэр бүл бол ээж, аав, та хүүхдүүд юм. Том гэр бүл бол зөвхөн ээж, аав, тэдний хүүхдүүд төдийгүй өвөө эмээ юм. Тэд өөр байшинд, өөр хот, тэр байтугай улс оронд амьдарч болох ч таны хамаатан садан, том гэр бүл хэвээр байна. Та нарын дунд өвөө эмээтэйгээ нэг гэрт амьдардаг залуус бий юу?
Хүүхдүүдийн бие даасан хариу үйлдэл.

Тэгээд Виолетта Ш.Тэд хэрхэн том болоод амьдардаг тухай өгүүллэг бэлдсэн найрсаг гэр бүлөвөө эмээтэйгээ.

"Миний том гэр бүл" мини төслийн танилцуулга (слайд дээр үндэслэсэн хүүхдийн түүх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баярлалаа, Виолетта. Нууцаа хэлээч, танай гэр бүлд хэрүүл маргаан гардаг уу? Тэдгээрээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд юу хийх ёстой гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэр бүлд хэрүүл маргаан гарахаас зайлсхийхийн тулд хүн бүрийн эрх ашгийг хүндэтгэх, бусдын юмыг зөвшөөрөлгүй авахгүй байх, гэр орны ажлыг хамт хийх, туслах, бууж өгөх, бие биедээ бизнес хийх, амрах зэрэгт саад учруулахгүй байх хэрэгтэй. Насанд хүрэгчдийг бухимдуулахгүйн тулд та тэдний зөвлөгөөг сонсож, сэтгэл хөдлөм байж, муу сэтгэлийн хөдөлгөөнийг барьж, үргэлж эелдэг байх хэрэгтэй. Та ийм шидэт үгсийг мэдэх үү? Энэ бол бид одоо шалгах болно.

Тоглоом "Шүлгийн оньсого: шидэт үгс" (11 слайд) Багш эхлэлийг уншиж, найрал дууны хүүхдүүд найрал дууны эелдэг үгсийг нэрлэнэ.

Найзууддаа инээмсэглэн хэлэхэд залхуурах хэрэггүй... (Өдрийн мэнд)
Бид бие биедээ баяртай гэж хэлэх болно ... (Баяртай)
Биднийг тоглоом шоглоом гэж загнуулахдаа... (Намайг уучлаарай)
Ямар гоё сайхан үг вэ...( Баярлалаа).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ! Танай гэр бүлийн тухай сонирхолтой түүхүүдийг бичсэн бүх залуустаа "баярлалаа" гэж хэлмээр байна. Би таны хэрхэн амьдардаг талаар олон сонирхолтой зүйлийг сурсан. Өнөөдөр танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? (12 слайд)

Хүүхдүүдийн бие даасан хариу үйлдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр та нартай хийсэн яриа надад үнэхээр таалагдлаа. Одоо би чамд таалагдсан эсэхийг мэдмээр байна. Хараач, надад янз бүрийн гэр бүлийг зурсан зураг байна: ээж, аав, хүүхдүүд. Гэвч тэдний царай юу ч илэрхийлдэггүй. Тиймээс, хэрэв танд гэр бүлийн тухай бидний яриа таалагдсан бол улаан эсгий үзэг аваад бяцхан эрчүүдийн нэг рүү инээмсэглээрэй. Хэрэв та уйтгартай, сонирхолгүй эсвэл ямар нэг зүйл ойлгохгүй байвал хар эсгий үзэг аваад гунигтай амаа зур.

Тусгал хийж байна. Хэрвээ хүүхэд хар өнгийн тэмдэглэгээг сонгосон бол та анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй. Энэ сонголтыг тайлбарлахыг түүнээс хүс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний зурган дээр таны тусламжтайгаар ямар баяр баясгалантай, хөгжилтэй гэр бүлүүд гарч ирснийг хараарай. Бидэнд нэг ч гунигтай хүн байхгүй байгаад би маш их баяртай байна. (Хэрэв ийм хүн байгаа бол бүх хүмүүс, хүүхдүүд өөр өөр ааштай байдаг, магадгүй дараагийн удаа тэр инээмсэглэх болно гэдгийг хүүхдүүдэд тайлбарла.)
Танай гэр бүлийг халуун дотно, найрсаг харилцаатай байгаасай гэж би үнэхээр хүсч байна. Харамсалтай нь бидний яриа өндөрлөлөө, бүгдэд нь баярлалаа. (13 слайд)

Нэр:"Бидний сэтгэлийн байдал" сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын нийгэм, харилцааны хөгжлийн талаархи тэмдэглэл.
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, БСБ, нийгэм, харилцааны хөгжил, 3-6 насны холимог насны бүлэг

Албан тушаал: нэгдүгээр зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: MBDOU "6-р цэцэрлэг" "Кран"
Байршил: Камчатка мужийн Вилючинск хот

Нийгэм, харилцааны хөгжлийн тухай GCD
холимог насны бүлэг (ахлах, бэлтгэл)
"Бидний сэтгэлийн байдал."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чижова Татьяна Викторовна.

Зорилго:өөрийн болон бусад хүмүүсийн сэтгэл санааг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх; харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:пиктограмм - хүүхэд бүрийн сэтгэл хөдлөл, өөр өөр сэтгэл хөдлөл бүхий картуудыг хайчилж ав.

Хичээлийн явц.

1 . Бөмбөгөөр мэндлэх зан үйл ( тойрог дээр сууж буй хүүхдүүд бөмбөгийг дамжуулж, хүсч байна өглөөний мэндбие биенээ).

2 . Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би цэцэрлэгт явахдаа үргэлж сайхан, баяр баясгалантай байдаг, учир нь би та нартай, инээмсэглэл, үзэсгэлэнтэй, гэрэлтсэн нүдийг дахин харах болно гэдгээ мэдэж байна. Би энэ картын тусламжтайгаар сэтгэл санаагаа харуулах болно ( пиктограмм - баяр баясгалан).Өнөөдөр цэцэрлэгтээ ирэхэд ямар сэтгэгдэл төрсөн бэ? Би танаас баяр баясгалан эсвэл уйтгар гунигийн картуудыг ашиглан сэтгэл санаагаа харуулахыг хүсэх болно.

Хүүхдүүд картаа тавиад цэцэрлэгт ямар сэтгэлээр ирснээ хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бүх хүүхдүүд хөгжилтэй байдаггүйг би картуудаас харж байна ( Багш эдгээр хүүхдүүдээс гунигтай байгаа шалтгааныг нэрлэхийг хүсдэг). Залуус аа, гунигтай байгаа хүүхдүүдийг хөгжилтэй болгохын тулд хэрхэн тусалж болохыг надад хэлээрэй.

(Хэрэв бүх хүүхдүүд баяр баясгалангийн дүрс харуулсан бол багш хүүхдүүд гунигтай байсан тохиолдлыг эргэн санахыг зөвлөж байна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид бүгдэд илүү сайн мэдрэмж төрүүлэхийн тулд би "Толь" тоглоомыг санал болгож байна. Та гэртээ гэр бүлийнхэнтэйгээ тоглож болно.

(Хүүхдүүд хосоороо хуваагдаж, толинд байгаа шиг бие биенийхээ хөдөлгөөнийг давтдаг).

3. Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр бидэнд байна сайн төлөв байдал, мөн та бид хоёр нэгэн зэрэг ямар мэдрэмжийг мэдэрдэг вэ?

Хүүхдүүд:Баяр баясгалан, хөгжилтэй мэдрэмжүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэхдээ та бид хоёр зөвхөн баяр баясгалангийн мэдрэмжийг төдийгүй сэтгэлийн хөөрөл, гайхшрал, айдас зэргийг мэдэрч чадна. Бид ямар нөхцөлд эдгээр мэдрэмжийг мэдэрдэг вэ ( Хүүхдүүд эдгээр мэдрэмжийг мэдрэх үедээ амьдралынхаа янз бүрийн нөхцөл байдлыг дүрсэлдэг).

Одоо би танд тайрсан зургууд байрлах ширээн дээр очиж, цуглуулж, юу авсанаа харахыг санал болгож байна. Гэхдээ би танаас ямар мэдрэмжийн зургийг эвлүүлж байгаагаа хэлэхгүй, харин нүүрний хувирал, гарынхаа байрлалаар харуулахыг хүсч байна.

(Учир нь залуу нас ) (өндөр настай хүмүүст зориулсан)

Зарим хүүхдүүд яагаад ингэж бодож байгаагаа харуулж, зарим нь таамаглаж, тайлбарладаг.

4. Багш хүүхдүүдийг тойрог руу буцахыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний сэтгэл санаа мэдрэмжээс шалтгаалдаг бөгөөд бие биентэйгээ хэрхэн харьцаж байгаагаас бидний сэтгэл санаа бас шалтгаалдаг, хэрэв бид бие биедээ болгоомжтой, болгоомжтой хандвал сэтгэл санаа сайхан, бүдүүлэг, хайхрамжгүй байвал муу байж болно. Хамтдаа сайхан байхын тулд юу хийх ёстойгоо санацгаая.

Хүүхдүүд:Бие биенээ гомдоохгүй, бүдүүлэг үг хэлэхгүй, хэрүүл хийхгүй байх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, бүх зүйл бид өөрсдөөсөө шалтгаална, бид хайртай хүмүүс, найз нөхөддөө хэрхэн хандахаас шалтгаална, бидний сэтгэл санаа ийм байх болно, хэрэв бид үүнийг дагаж мөрдвөл тэд үүнд туслах болно.

Уншиж буй хүүхдүүдэд дүрмийг уншиж өгдөг.

-Хүмүүстэй найрсаг байхыг хичээ.

- Үргэлж хөгжилтэй бай, өчүүхэн зүйлд бүү уйл, бүү хий.

- Хэрүүл бүү хий, бусдад туслахыг хичээ.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцах: