"Шинэ жилийн тоглоом" нээлттэй хичээл. Уран бүтээлч байдлын хичээлийн тэмдэглэл "Шинэ жилийн тоглоом Шинэ жилийн тоглоомын тэмдэглэл"

Юлия Пашинина
Хичээлийн хураангуй " Шинэ жилийн тоглоом"Видео

Зорилтот: эзэлхүүний үйлдвэрлэл тоглоомөнгөт цаас, картоноос; 4 ижил дүрсийг (дугуй, ромбус, дөрвөлжин, зууван гэх мэт) холбож, ердийн хэмжүүрээр зүсэж, (хосоор нь хажуу тийш нь нааж); гоёл чимэглэлийн аргуудтай танилцах.

Даалгаврууд:

Боловсролын: Удахгүй болох сонирхлыг бий болгох Шинэ жилийн амралт. Хүүхдүүдийн алсын харааг өргөжүүлж, гоёл чимэглэлийн загваруудыг авч үзье тоглоом, найруулгын зарим хуулийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.

Хүүхдүүдийн загвар ашиглах, дүрс хайчлах чадварыг хөгжүүлэх цаасан тоглоом, мөн найрлагын хуулийг ашиглан гоёл чимэглэлийн элементүүдээр чимэглээрэй.

Хөгжлийн: Харааны ойлголт, хэлбэрийн мэдрэмж, хэмнэл, найруулгыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх. Нүдний болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Хоёр гарынхаа ажлыг синхрончлох.

Боловсролын: Гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмжийн илрэл, бусад хүүхдүүдэд туслах хүслийг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал:

МХХТ технологи; мюзикл чимэглэл: Чайковский П.И. "Щелкунчик", Стивен Флахерти "Анастасия", Алан Менкен "Гоо үзэсгэлэн ба араатан"; видео файл"Зул сарын баяр шилэн тоглоом» ; ширээний мод; өнгөт цаас; картон; зүсэх загварууд; харандаа; цавуу; хайч; гоёл чимэглэлийн гялбаа; гогцоо хийх утас; гуаш будаг цагаан; лонхтой ус; цаасан салфетка; gouache сойз; цавуу сойз; тосон даавуу; багаж хэрэгсэлд зориулсан аяга; гялалзсан хавтан; халбага; эзэлхүүнийг гүйцэтгэх алгоритм тоглоом.

Ажлын аргууд:

Аман, харааны, тоглоом, практик.

Урьдчилсан ажил:

Ирээдүйн тухай яриа Шинэ жилийн баяр, шалгалт Шинэ жилийн тоглоом; цаасан дээр чимэглэл бэлтгэх тоглоом(чихрийн боодол, тугалган цааснаас цасан ширхгийг хайчилж авах).

Газар нутгийг нэгтгэх:

ОО « Танин мэдэхүйн хөгжил» , ОО "Нийгэм-харилцагч", ОО « Бие махбодийн хөгжил» , ОО "Ярианы хөгжил"

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, миний ширээн дээр юу байна? (хүүхдийн хариулт). Ингээд харцгаая?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Өө, энэ юу вэ? (Хүүхдийн хариулт, тэд захидлыг харлаа)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэнээс гэдгийг нь уншъя. Харцгаая, гарын үсэг зурсан: "Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд"Хэнийх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та яаж таамагласан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тэр ямар Санта Клаус вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бид ярианд орчихоод захиагаа мартчихаж, нээгээд уншъя.

“Сайн уу, эрхэм залуус аа! Удахгүй шинэ он гарах гэж байна. миний Жинхэнэ найзЦасан хүн танд зул сарын гацуур модыг илүү үзэсгэлэнтэй, илүү сайхан болгохын тулд авчирсан. Би удахгүй очно. Фрост эцэг." (Санта Клаусын захидал)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зул сарын гацуур модыг яаж илүү гоё болгох вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зул сарын гацуур модыг яаж чимэглэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Алив, тэд яаж хийхийг харцгаая Шинэ жилийн тоглоом? (хүүхдийн хариулт) (Видео« Шинэ жилийн тоглоом» )

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сонирхолтой юу? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамд жаахан амрахыг санал болгож байна.

Хурууны гимнастик

Өвлийн алхалт

(Хуруунуудаа нэг нэгээр нь нугалах)

Нэг хоёр гурав дөрөв тав

("Ширээний дагуу долоовор болон дунд хуруугаараа алх")

Бид зугаалахаар хашаанд ирлээ.

(Бид хоёр далдуугаараа бөөнөөр "хийдэг")

Тэд цасан эмэгтэйг сийлсэн,

(Бүх хуруугаараа бутлах хөдөлгөөн)

Шувуудыг үйрмэгээр тэжээж,

(Баруун гарынхаа долоовор хурууг зүүн гарын алганы дагуу гүйлгэнэ)

Дараа нь бид толгод уруудаж,

(Алгаа ширээн дээр тавь, эхлээд нэг талдаа, дараа нь нөгөө талдаа)

Мөн тэд цасанд хэвтэж байв.

(Бидний алгаа сэгсрэх)

Бүгд цасанд дарагдаж гэртээ ирлээ.

(Төсөөлсөн халбагаар хөдөлж, хацрын доор гар)

Бид шөл идээд унтлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэдгээрийг юунаас хийж болох вэ? тоглоом? (хүүхдийн хариулт). Жишээлбэл, надад байна шилэн тоглоом, мөн хуванцар, түүнчлэн цаас.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамд хийхийг санал болгож байна цаасан тоглоом? Та санал нийлж байна уу? (хүүхдийн хариулт) (тоглоомхөгжүүлэхэд хүүхдэд санал болгох байдлаар хийсэн).

Практик ажил

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ. Таны ширээн дээр ямар хэрэгсэл байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Хийх тоглоомБид өнгөт цаас сонгох ёстой. Хэн ямар өнгийг сонгосон бэ? (хүүхдийн хариулт). Сайн хийлээ.

Нэг хуудас өнгөт цаас аваад хоёр дахин нугалж, жигд нугалахыг хичээ. Бид ямар дүр төрхтэй болсон бэ? (хүүхдийн хариулт)

Таалагдсан загвар хэлбэрээ сонгоно уу. Хэн алийг нь сонгосон бэ? (хүүхдийн хариулт)

Бид загварыг тэгш өнцөгтийнхөө төвд байрлуулж, аяганаас харандаа авч, дүрсийг зурж, загварын төвийг зүүн гарын хуруугаараа барина.

Бид харандаагаа байрлуулж, хайчаа ав. Бид тэдгээрийг хэрхэн ашиглахаа бүү мартаарай? (хүүхдийн хариулт)Зүүн гарын хуруугаараа бид тэгш өнцөгтийг цаасан дээрээс хайчилж ав. Бид хэдэн хэсэгтэй байсан бэ? (хүүхдийн хариулт)Бид хайчаа байранд нь тавьдаг.

Бид хогоо хогийн саванд хийдэг.

Бид хэсгүүдийн аль нэгийг нь авч, өнгөт талыг нь дотогшоо нугалж, үлдсэн хэсгүүдтэй ижил зүйлийг хийнэ.

Чамайг надтай жаахан тоглохыг урьмаар байна.

Биеийн тамирын минут

Зул сарын гацуур модны доор.

Энд ногоон гацуур модны доор (Бос.)

Хэрээ хөгжилтэй үсэрч байна: (Бид үсрэх.)

Кар-кар-кар! (Чанга.)

Тэд өдөржин хашгирав (Биеийг зүүн, баруун тийш эргүүлнэ.)

Хөвгүүдийг унтахыг зөвшөөрдөггүй байв: (Биеийг зүүн, баруун тийш хазайлгана.)

Кар-кар-кар! (Чанга.) (Гараараа толгой дээрээ алгадах.)

Зөвхөн шөнийн цагаар тэд чимээгүй болдог (Тэд гараа далавч шиг хийсгэдэг.)

Тэгээд бүгд хамтдаа унтдаг: (Тэд доош тонгойж, хацрын доор гараа тавиад унтдаг.)

Кар-кар-кар! (Чимээгүй.) (Гараараа толгой дээрээ алгадах.)

За, бид юу үргэлжлүүлэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Ирээдүйнхээ нэг хэсгийг тосон даавуун дээр тавь тоглоом, жижиг сойз авч, цавуугаар дүрж, нэг талдаа түрхэнэ. Амны алчуураар дүрсүүдийг дар. Бид дараагийн хэсгийг аваад өмнөх хэсэгт хэрэглэж, үйл явцыг эхнээс нь давтана.

Сүүлийн хэсгүүдийг наахаас өмнө тэдгээрийн хооронд утас тавих хэрэгтэй. Яагаад хэрэгтэй байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Манай тоглоом бараг бэлэн боллоо. Түүнд юу дутагдаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

Том сойз аваад гуашийг нээ. Манай цас ямар өнгөтэй вэ? (хүүхдийн хариулт). Тийм шүү залуусаа, цагаан гуаш хэрэглэхийг санал болгож байна.

Бийрээ усанд дүрж, дараа нь гуашаар будаж түрхэнэ Шинэ жилийн загварууд. Эдгээр загварууд юу вэ? (хүүхдийн хариулт)Сойзыг усаар зайлж, амны алчуураар арчиж, шилэн аяганд хийнэ.

Өөр юунд хандсан юм зул сарын гацуур модны тоглоомын үйлдвэрт тоглоом? (хүүхдийн хариулт)Энэ нь зөв, гоёл чимэглэлийн гялалзсан. Энэ ширээн дээр 4 төрлийн гялалзсан байдаг. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (хүүхдийн хариулт)Сайн хийлээ. Халбагаа аваад хэв маягаа цацаж, шаардлагагүй элементүүдийг сэгсэрнэ. Таных тоглоом бэлэн боллоо. Би өөрийнхийгөө санал болгож байна зул сарын гацуур мод дээр тоглоом өлгөх. Тэгээд тэр баяраар гоёж манайд ирлээ.

Залуус аа, надад хэлээч, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? (хүүхдийн хариулт). Бид өнөөдөр хаана байсан бэ? (хүүхдийн хариулт)Хэн бидэнд захидал илгээсэн бэ? (хүүхдийн хариулт)

Одоо би чамайг зул сарын гацуур модтойгоо зургаа авахуулахыг урьж байна, Санта Клаус ирэхэд бид түүнд юу үзүүлэх болно сайхан модбид амжилтанд хүрсэн. Та санал нийлж байна уу?

Бүс нутгийн төрийн сан боловсролын байгууллагаоюутнууд, оюутнуудад зориулсан хөгжлийн бэрхшээлтэйэрүүл мэнд "Тусгай (засах) ерөнхий боловсролын 87-р 1-р төрлийн интернат"

Дизайн хичээлийн тэмдэглэл (цаасан дээрээс)

3 "А" ангид

Сэдэв: "Шинэ жилийн тоглоом."

Багш Павлова С.М.

Ульяновск 2015 он

Хичээлийн зорилго : Практик үйл ажиллагаанд бүтээлч, танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсрол:

Хүүхдүүдийн алсын харааг өргөжүүлж, зул сарын гацуур модны тоглоом хийх уламжлалтай танилцах.

Зул сарын гацуур модыг чимэглэхдээ аюулгүй байдлын дүрмийг анхаарч үзээрэй.

Боловсрол:

Баярын бэлтгэлд оролцох хүсэл, сонирхлыг бий болгох.

Залруулга:

Харилцааны чадварыг хөгжүүлэх, ярианы лексик талыг сайжруулах;

Хөгжүүлэх Бүтээлч ур чадвароюутнууд.

Нийгэмшил:

- Шинэ жилийн баяр ёслолын уламжлалтай хүүхдүүдэд танилцуулах замаар тэднийг нийгэмд ороход бэлтгэх.

Урьдчилсан ажил:

Уншиж байна уран зохиолдээр өвлийн сэдэв. Зул сарын гацуур модны зураг бүхий ил захидал, зул сарын гацуур модны чимэглэл, чимэглэл зэргийг шалгах.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Тоглоом, цасан охин, зүүлт, бөмбөг, загас, лаа, Санта Клаус.

ТУХАЙтоног төхөөрөмж: Жишээ ажил, самбар, загвар, салфетка, хайч, сойз, цавуу.

Хичээлийн үеэр:

I. Зохион байгуулалтын мөч:

Чихэвч зүү*.

- Бос .

- Сайн уу гэж хэлээрэй .

- Яаж сонсож байна ?

- Би сайн сонсдог (муу) **.

- Андрей , Оксана яаж сонсдогийг асууна уу?

___________________

*Багшийн яриа

** Сурагчдын яриа

- Оксана, чи яаж сонсож байна вэ?

- Би сайн сонсож байна.

Одоо хэдэн сар болж байгааг Максимаас асуугаарай?

Андрей, туслаач (хэрэв Максим хариулахгүй бол).

- Арванхоёрдугаар сар.

Маша жилийн хэдэн цаг вэ?

Оксана, туслаарай (хэрэв Маша хариулахгүй бол)

- Өвөл.

Өвөл цаг агаар ямар байдаг вэ?

- Хүйтэн.

- Цас орж байна.

- Хүүхдүүд дулаан хувцасладаг.

- Тэд цасан бөмбөг тоглодог.

Өвлийн улиралд хүүхдүүдэд ямар амралт байдаг вэ?

Хаалга тогшиж байна. Шуудангийн хүн ирээд захидал өгдөг.

Залуус аа, 1-р хэлбэрийн 87-р дотуур байрны 3 “А” ангийн хүүхдүүд” гэсэн захидал байна. Үүнийг нээгээд дотор нь юу байгааг олж мэдье (Би үүнийг хэвлээд, хуудас цаас гаргаж аваад уншаарай ):

“Сайн уу, эрхэм залуус аа! Шинэ жил удахгүй болно. Миний найз Цасан хүн танд сэвсгэр гацуур мод авчрах болно. Зул сарын гацуур модны тоглоом бэлдлээ, ууртай цасан шуурга ирж, бүх тоглоомыг эвдэв. Зул сарын гацуур модыг хэрхэн яаж чимэглэх вэ? Залуус аа, надад зул сарын гацуур модны тоглоом хийхэд туслаач. Баярлалаа. Ёлкаг хүлээ!

Таны Санта Клаус."

Ямар баяр болох вэ?

- Шинэ он!

- Залуус аа, бид Санта Клауст тусалж чадна гэж та бодож байна уу?

- Тиймээ.

- Зул сарын гацуур модыг ямар тоглоомоор чимэглэх вэ?

- бөмбөлгүүдийг,

- зүүлт,

- од,

- загас,

- салют,

- байшингууд.

- Зул сарын гацуур модыг асаасан лаагаар чимэглэх боломжтой юу?

- Үгүй. Энэ нь хориотой.

Юу тохиолдож болох вэ?

- Гал.

- Энэ нь зөв, та зул сарын гацуур модыг лаагаар чимэглэж болохгүй.

Бидний зогсолтын дуу чимээ юу вэ?

- "R" дуу.

-АРА-ОРА-УРА-ИРА.

Хараад сонс.

Андрей, унш.

Оксана уншсан.

Максим уншсан.

Маша уншсан.

"R" үсгээр эхэлсэн үгс.

Бөмбөг, загас, хяруу, зүүлт, цасан охин.

Оксана уншсан.

Андрей, унш.

Максим уншсан.

Маша уншсан.

(Оюутнуудад үе, үгтэй цаас байдаг; бид хамтдаа болон тус тусдаа уншдаг.)

Сайн хийлээ!

- Шүлэг сонсзул сарын гацуур модны тухай (Е.Александровагийн шүлэг. ):

Бяцхан зул сарын гацуур мод

Өвөл хүйтэн

Ойгоос зул сарын гацуур мод

Бид үүнийг гэртээ авчирсан.

Бөмбөлгүүдийг өлгөв

Дугуй бүжигт орсон

Хөгжилтэй, хөгжилтэй,

Уулзацгаая

Шинэ он!

Гол хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өмнө нь бид шинэ жилийн тоглоомыг өнгөт цаасаар хийдэг байсныг та мэдэх үү?

Зул сарын гацуур модыг гар хийцийн тоглоомоор чимэглэцгээе. Үүний тулд бидэнд цаас хэрэгтэй: Хүн бүрийн ширээн дээр Санта Клаусын загвар бүхий ландшафтын хуудас байдаг. Санта Клаусын тоглоомыг бүтээхийн тулд эд ангиудыг хайчилж, хооронд нь наах хэрэгтэй.

Дээжийг хар, энд Санта Клаусын тоглоом байна.

Анхааралтай ажиглаад хэл:

Таны ширээн дээр юу байна?

Оюутнууд : Самбар, цаас, хайч, салфетка, сойз, цавуу.

- Маша, чамд юу байхгүй вэ?

-Цавуу?

-Сайн байна, Маша, би анхааралтай харлаа.

- Маша, цавуу ав.

- Баярлалаа.

Нэг үгээр объектуудын нэр юу вэ?

- Тоног төхөөрөмж.

Зөв. Ажилд тустай тоног төхөөрөмж.

Бид хаанаас эхлэх вэ?

Анхааралтай ажиглаад хэл:

Миний гарт юу байгаа вэ?

- Загвар бүхий цаас.

Загварын дагуу бид юу хайчлах вэ?

- Биеийн хэсгүүдийг хайчилж ав.

- Биеийн ямар хэсгүүд вэ?

-Биеийн бүх хэсгийг хамтад нь нэрлэ.

Зөв.

Бид эд ангиудыг хэрхэн таслах вэ?

Максим.

- Хайчаар.

Та хайч хэрхэн ашиглах ёстой вэ?

Маша.

- Болгоомжтой (болгоомжтой, болгоомжтой).

Сайн хийлээ.

Ажил эхлэхийн өмнө "Гараа дулаацуулъя" гар дээрх дасгал.

Миний гарт юу байгааг хараач?

- Загвар бүхий цаас.

Би юу хийхийг хараач?

Эхлээд бид хамгийн том хэсэг болох үслэг дээлийг таслав.

Та надтай хамт зүсэж болно.

Бид юуг тасалж байна вэ?

Максим

- Үслэг хүрэм.

Хасах уу?

Бид хамтдаа нааж болно.

Бид юу наах вэ?

Маша.

Үслэг хүрэм.

Одоо бид юуг таслах гэж байна вэ?

Андрей?

Нүүр, толгойг нь хайчилж ав.

Сайн хийлээ.

Хамтдаа наа.

Бид одоо юу хийж байна, Максим?

Хамтдаа наа.

Би толгойгоо биен дээрээ яаж тавихыг хараарай.

Максим, би юу хийж байна вэ?

Бид толгойг нь биед тавьдаг.

Энийг хийцгээе.

Би юу хийхийг харцгаая?

Оксана, би юу хийж байна?

Баруун болон зүүн гараа хайчилж ав.

Бүх зүйл хийгдсэн.

Хараач, жижигхэн бээлий, ууттай бэлэг байна.

Бид үүнийг таслах болно.

Би эд ангиудыг хэрхэн нааж байгааг хараарай.

Бид баруун гартаа бэлэгтэй цүнх, зүүн гартаа бээлий наа.

Максим, бид баруун, зүүн гарт юу наах вэ?

Бид бэлэгтэй цүнхийг баруун гартаа, зүүн гарт нь наа

Энийг хийцгээе.

Бидний юу хийж байгааг хараач?

Баруун гарбаруун талд нь зөөгч, зүүн талд нь зүүн.

Андрей, бид хамтдаа юу наах вэ?

Баруун гар нь баруун талд, зүүн гар нь зүүн талд байна.

Сайн хийлээ!

Бүх нарийн ширийн зүйлийг наасан уу?

Маша, бүх зүйл наасан байна.

Бид хэнийг авсан бэ?

Санта Клаусын тоглоом.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Ажлын явцад би хүүхэд бүрт ханддаг, тусламж хэрэгтэй бол би тусалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, тоглоомууд нь маш гоё болсон.

Эцсийн хэсэг:

Хүүхдүүд бүтээлээ үзэхээр авчирдаг (ширээн дээр тавь).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та гацуур модыг ямар тоглоомоор чимэглэдэг вэ?

Зул сарын гацуур модны чимэглэлийг хэн дуртай байсан бэ?

Хэн ажил дээрээ хэцүү байсан бэ?

Сайн байна, бүгд шинэ жилийн сайхан тоглоомууд болсон. Баяр болоход цөөхөн хоног үлдлээ, тоглоомоо хатааж, дараа нь гацуур модыг чимэглэнэ. Зул сарын гацуур мод дээр тоглоомууд сайхан харагдах болно гэж би бодож байна.

Хаалгыг тогших - тоглоомон баавгай.

БАавгай: Сайн уу залуусаа! Та түүний хүсэлтийг биелүүлсэн эсэхийг мэдэхийн тулд би Санта Клаусаас ирсэн.

Оюутнууд: Тиймээ.

БАавгай: Сайн байна, юу сайхан тоглоомуудЗул сарын гацуур модонд зориулж хийсэн ... баярладаг. Ард нь сайн ажилСанта Клаус чамд шоколад өгсөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шоколад өгсөн BEAR болон Santa Claus нартаа маш их баярлалаа.

БАавгай: Баяртай залуусаа. Навч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хичээл дууслаа, чихэвчээ тайл.


Хийсвэр нээлттэй хичээл"Шинэ жилийн тоглоом."
Сэдэв: "Шинэ жилийн тоглоом"
Зорилго, зорилтууд
1. Сэтгэл санааны сайн сайхан байдлыг хангах.
2. “Өвөл” улирлын тухай 5 хүртэл тоолох, өнгө, мэдлэгээ бататгах.
3. Харааны материалыг бие даан сонгох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх бүтээлч ажил; ажлын байранд дэг журам сахиулах, цавуу, kebab савхтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын арга хэмжээ авах;
4. Бийрний ур чадварыг хөгжүүлэх, түүнчлэн тархах чадвар болон
будаг холих; өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх;
5. Гарны жижиг булчингийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;
6. Тэвчээр, тэсвэр тэвчээр, үнэн зөв, анхаарал халамжийг төлөвшүүлэх
гоо сайхны мэдрэмж; ойлголтын бүрэн бүтэн байдлыг хөгжүүлэх.
7. Оньсого тайлах сонирхлыг бэхжүүлэх
Материал:
- хөөсөн бөмбөлөг, PVA цавуу, цавуу сойз, бөмбөгний kebab савх, нойтон салфетка, гялалзсан (улаан, хөх, мөнгө, алт, ногоон, нил ягаан, нунтаг, гоёл чимэглэлийн сувдан будаг, савлагааны соронзон хальс, жижиг цасан ширхгүүд (амьсгалын дасгал, алчуур, хувин, Цасан охид, Санта Клаусын шоколад, хуванцар савнууд).
Тоног төхөөрөмж:
-Өвлийг дүрсэлсэн зургууд;
- Зул сарын гацуур мод, зүүлт (цахилгаан, цасан бөмбөг.
- диск, тоглуулагч -л
Өмнөх ажил:
- "Шинэ жилийн мэнд хүргэе" ханын сонин зурах;
-хувилбарын тухай яриа;
- хүүхдүүдийн үзүүлбэр: шүлэг унших, өвлийн тухай оньсого, гацуур, нарсны мөчрүүдийг судлах,
- тоглоом,
- өвлийн улиралд байгалийн өөрчлөлтийг ажиглах;
- хөөсөн бөмбөлөг дээр савлагааны туузыг оосороор бэхлэх (хийх
гогцоо).
Хичээлийн явц:
-Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр зочид бидэн дээр таны хэрхэн ажиллаж байгааг харах, тэр ч байтугай танаас ямар нэгэн зүйл сурахаар ирлээ! Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье!
-Залуус аа, цонхны гадаа ямар сайхан байгааг хар даа, жилийн аль цаг болохыг хэн хэлж чадах вэ? Та яагаад ингэж шийдсэн юм бэ? Тэгээд юу гэж өвлийн амралтТа мэдэх үү? Таны хамгийн дуртай Сами шинэ жилийн баяр юу вэ? Баярын үеэр бидний гол гоо үзэсгэлэн хэн бэ?
-Өөр хэн манайд ирсэнийг хар даа! (зүүлт зүүлтээр чимэглэсэн гацуур мод руу зааж байна).
- Тийм ээ, манай зул сарын гацуур мод үзэсгэлэнтэй, нарийхан, тэр ойгоос бидэнтэй уулзахаар ирсэн! Гэхдээ манай зул сарын гацуур мод тийм ч хөгжилтэй биш юм! Үүн дээрх зүүлтүүд асахгүй байна! Түүнийг гэрэлтүүлж, гялалзахыг хүсье!
-Нэг, хоёр, гурав, гацуур мод шатаж байна! (хамтдаа).
- Энэ нь тус болсонгүй, гацуур мод асаагүй! Түүнд шүлгээ хэлэхийг хичээцгээе! Хэн хэлэх вэ? Тиймээ, сайхан шүлэг, гэхдээ энэ нь гэрэлтсэнгүй. Магадгүй тэр халуухан юм болов уу? Цасан ширхгийг түүн дээр үлээцгээе (амьсгалын дасгал). Тэгээд тус болоогүй юм уу? Цасан дээр тоглож, хөгжилдөхийг санал болгож байна. Магадгүй ингээд л бидний гацуур амилах байх. (цагаан хөөсөн бөмбөгтэй тоглоом).
-Зогс! (тоглоомын төгсгөлд) Манай зул сарын гацуур мод яагаад асахгүй байгааг би ойлголоо! Бид түүнийг тоглоомоор чимэглээгүй учраас тэр бидэнд гомдож байна. Энэ үед би танд ид шид, гайхамшгийг санал болгож байна. Хэсэг хугацаанд шидтэн болон хувирч, цасан бөмбөгөөр гацуур модны шинэ жилийн чимэглэлийг хийцгээе! (бид ширээн дээр очдог).
Хурууны гимнастик.
Нэг хоёр гурав дөрөв,
Чи бид хоёр цасан бөмбөг хийсэн.
Дугуй, хүчтэй, маш жигд
Тэгээд огт чихэрлэг биш!
Бид чамайг нэг удаа хаяна, хоёр удаа барина.
Гурвыг нь унагаад эвдчихье!
Ахиц дэвшил
(kebab савхтай аюулгүй харьцах, цавуу, сойзыг болгоомжтой ашиглах заавар).
Бид бөмбөгийг kebab саваа болгон нааж, бөмбөгийг PVA цавуугаар тосолно. Тэдгээрийг гялтгануур, бөмбөлгүүдийгээр цацаж, хөнгөн зууш дээр наа (бүх зүйл хүүхдийн сонголт, төсөөллөөс хамаарна).
-Одоо, хонгорууд минь, тоглоомуудаа хатааж, биеэ халаацгаая.
Физкультимнутка
Энэ нь хэрхэн гялалзаж байгааг хараарай.
Энэ нь хөл доор шуугина.
Цагаан цасан бөмбөг,
Өд шиг хөнгөн.
Салхи салхи үлээж байна,
Мөн цас нисч, нисч,
Эргэж, гялалзав.
Тэр клирингийн дээгүүр нисэв.
Тэгээд тэр газарт унав,
Тэр хавар хүртэл тэнд байсан.
Хүүхдүүд ээ, энэ ширээн дээрх сонирхолтой зүйлсийг хараарай, тэднийг дуудцгаая (цасан хүн, цасан охин, зул сарын гацуур мод, Санта Клаус, цасан ширхгүүд, Зул сарын бөмбөг, мөс). Би танд "Таавар тааж, тоог олоорой" гэсэн тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Оньсого таасан хүн ширээн дээрх шийдлийн объектыг авч, миний нэрлэх тооны хажууд байрлуулна. (оньсого Шинэ жилийн сэдэв) .
-Чи ямар ухаантай юм бэ! Одоо тоглоомондоо эргэн орцгооё. Одоо бидний хийх ёстой зүйл бол тэдгээрийг будаж, сувдан будгаар хээ угалз хийх явдал юм. Хүүхдүүд өөрсдөө өнгө, загварыг сонгодог, бид зөвхөн тусалдаг.
-Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Манай Зул сарын баярын чимэглэлбэлэн! Зул сарын гацуур модыг хурдан чимэглэцгээе! (бид тоглоомоо өлгөдөг, зул сарын гацуур мод дээр гэрэл асдаг).
- Зул сарын гацуур мод таны тоглоомонд дуртай байсан, тэр ямар их баяртай байгааг хараарай!
- Зул сарын гацуур мод танд бас бэлэг бэлдсэн! Тэрээр хөвгүүдэд шоколадан Санта Клаус, охидод цасан охидын шоколад өгдөг. (бэлэг тараах).


Хавсаргасан файлууд

Байршил: Улсын төсвийн боловсролын “2099-р сургууль”

"Санта Клаусын урлан".

Хичээлийн зорилго: Орос дахь ардын уламжлалтай танилцах. Оюутнуудад танилцуулах өөрөө үйлдвэрлэлбаярын чимэглэл.

Даалгаврууд : заах - тоглоом хийх практик ур чадварыг эзэмших, хайч, зүүгээр аюулгүй ажиллах дүрмийг давтах, объектын найрлагын бүтцийн үндсэн ойлголтуудтай танилцах - найрлагын загварчлал; хөгжиж буй - хөгжих нарийн моторт ур чадваргар, нүд, гоо зүйн амт, төсөөлөл, гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн чиглэлээр сониуч зан, техникийн гоо зүйн боловсрол олгох - нарийвчлал, тэвчээрийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц.

1. Оршил хэсэг .

Багш: Эрхэм хүндэт залуусаа. Хуанлийн хуудсыг хар. Өнөөдөр ямар өдөр вэ?

Багш: Хүүхдүүд ээ, хүмүүсийн дунд хамгийн сайхан, хамгийн хайртай баяр болох Шинэ жил ойртож байна. Тун удахгүй гацуур модны ойн гоо үзэсгэлэн танай гэрт зүй ёсоор ноёрхох болно. Түүний хаанчлал удаан байх болтугай, гэхдээ тэр хичнээн их баяр баясгалан, хөгжилтэй байх болно. Мөн зул сарын гацуур модыг чимэглэх нь таашаал юм. Мөн энд хайрцаг байна Зул сарын гацуур модны тоглоом. (Багш хайрцагнаас шинэ жилийн тоглоомуудыг үзүүлэв)

Багш: Энэ шидэт хайрцгийг хараад миний зүрх хурдан цохилдог. Би дотор нь байгаа тоглоомуудыг үзэж, гацуур мод дээр өлгөх үнэхээр дуртай. Энэ бол маш таатай үйл ажиллагаа юм. Өнгөрсөн нэг жилийн хугацаанд та хайрцагт ямар тоглоом байдгийг мартсан байна. Та үүнийг нээгээд, тэнд ... гялалзсан одод, бөмбөлгүүдийг, боргоцой, самар. Тэд бүгд ямар үзэсгэлэнтэй, эмзэг юм бэ! Мөн бид бүх зүйлийг өлгөхийг хичээх хэрэгтэй. Эцсийн эцэст, бүх тоглоомууд бидэнд маш их хайртай: заримыг нь бид өөрсдийн гараар хийсэн, заримыг нь эмээгээс бидэнд үлдээсэн, зарим нь зүгээр л үзэсгэлэнтэй юм. Өнөөдөр би шинэ жилийн бэлэг дурсгалын зүйл - тоглоомыг өөрийн гараар хийхийг санал болгож байна. Эцсийн эцэст, гар хийцийн тоглоомууд нь ялангуяа үнэтэй байдаг, тэд таны зул сарын гацуур модыг чимэглэж, танд болон таны хайртай хүмүүст баяр баясгаланг авчрах болно. Тиймээс бидний хичээлийн сэдэв бол та аль хэдийн таамаглаж байсанчлан "Шинэ жилийн тоглоом" юм.

Багш: Залуус аа, өнөөдөр би та нарт шинэ жилийн тоглоом хийх сонголтыг санал болгож байна, одоо та аль тоглоомыг өөрөө таах боломжтой.

(Багш хүүхдүүдээс оньсого асуудаг)

1) Од агаарт бага зэрэг эргэлдэж, суугаад миний алган дээр хайллаа. (Цасан ширхгүүд) (Багш хайрцагнаас цасан ширхгийг харуулав)

2) Тэр ойд шувууг тэжээдэг. Баярын өдрөөр тэр тод тугалган цаасаар хувцаслаж, хайрс нь тод гэрэлтэж, зул сарын гацуур модыг өөрөө чимэглэх болно. (Бөөн) (Багш хайрцагнаас нэг овойлт харуулав)

3) Мөнгөлөг лууван нь дээвэр дээр наалдаж, cornice-д наалдаж, өвлийн улиралд доошоо ургадаг. (Мөсөн бүрхүүл) (Багш хайрцагнаас мөсөн бүрхүүл үзүүлэв)

2. Үндсэн хэсэг.

Багш: Өмнө нь Орост 200-300 жилийн өмнө гацуур модыг цэцэрлэгийн ногоогоор чимэглэсэн байсан нь мэдээжийн хэрэг мөнгөлөг, алтадмал байв. Мэдээжийн хэрэг төмс байсан. Дараа нь хүмүүс шилэн бөмбөлөг хийж сурсан. Тэдний үйлдвэрлэлийн урлаг нь хамгийн хатуу нууцлалд хадгалагдаж, мастерууд өв залгамжлалаар, үеэс үед уламжлагдан ирсэн. Мөнгө, алтны тоосоор цацсан эдгээр бөмбөлгүүд нь маш үнэтэй байсан бөгөөд цөөхөн хүн л авч чаддаг байв. Модон дээр бүх төрлийн амттан, чихэр өлгөжээ: чихэр, алим, самар - улс орон бүр өөрийн гэсэн шинэ жилийн чимэглэлтэй байдаг. Хүүхдүүд модноос амттай зүйл түүж, огтолж авахад ямар их баярласан бэ! Мөн цагаан гаатай талх байсан! Өмнө нь Орост, чинээлэг гэр бүлд ч гэсэн хүүхдүүд өдөр бүр амттан иддэггүй, харин баяраар амттангаа уутанд хийж эсвэл гацуур мод дээр өлгөж, шагнал болгон авдаг байв. Шилэн эдлэл зөвхөн 19-р зуунд Германд гарч ирсэн. Нэг домогт өгүүлснээр энэ нь бүрэн санамсаргүй тохиолдсон юм. Нэгэн цагт шил үлээгч мастер амьдардаг байжээ. Зул сарын гацуур модыг чимэглэх цаг болоход түүнд чихэр, самар хоёрын мөнгө байхгүй болсон. Гэхдээ тэр хүүхдүүдээ амралтгүй орхиж чадах болов уу? Мастер бодож, бодсоны эцэст нэг санаа олов. Хүүхдүүд унтах хүртэл хүлээсний эцэст тэрээр ердийн ажилдаа орж, алим, чихэр, цагаан гаатай жигнэмэг гэх мэт бүх төрлийн тоглоомыг шилээр үлээж, бүгд гялалзаж, гялалзаж, гялалзав. Хүүхдүүдэд эдгээр чимэглэл маш их таалагдсан тул тэдний хэн нь ч идэж болохгүй гэж бухимдаагүй гэж тэд хэлэв! Мастерын санаа маш амжилттай болж, удалгүй загварлаг болж, дараа нь уламжлал болжээ. Мөн зул сарын гацуур модны чимэглэлийг цаас, лав, хөвөн ноос, тугалган цаасаар хийж эхлэв. Шинэ жилийн дотоод засал чимэглэл нь маш сэтгэл хөдөлгөм, гэхдээ нэгэн зэрэг хариуцлагатай үйл явц бөгөөд баярыг тод, мартагдашгүй болгохын тулд та үүнд урьдчилан бэлтгэх хэрэгтэй. Шинэ жил, Зул сарын баярын өмнөхөн би гэр орноо тохижуулахыг хүсдэг. Барууны орнуудаас бидэнд ирсэн нэг сайхан уламжлал байдаг - хаалган дээр зул сарын гацуур цэцэг өлгөх. Мэдээжийн хэрэг, та дэлгүүрт цэцгийн баглаа худалдаж авч болно, гэхдээ үүнийг өөрөө хийх нь илүү сонирхолтой юм. Залуус аа, би та нарт анхилуун нарсны мөчрөөр гэр орноо сайхан үнэрээр дүүргэх зул сарын гацуур цэцэг хийхийг санал болгож байна. By ардын уламжлалХристийн Мэндэлсний Баярын сүлд цэцэг нь Христийн Мэндэлсний Баяраас дөрвөн долоо хоногийн өмнө байшинд гарч ирэх ёстой. Баярын өмнөх ням гараг бүр түүнд лаа тавьдаг бөгөөд тус бүр нь хайр, итгэл, найдвар, нөхөрлөл гэсэн тодорхой тод мэдрэмжийг бэлэгддэг. Мөн би таныг асран хамгаалагч сахиусан тэнгэрийн зул сарын гацуур модны шинэ жилийн чимэглэл хийхийг урьж байна. Тэнгэр элчийн баримал нь Зул сарын баяртай холбоотой байдаг Шинэ жилийн амралт. Багш: Залуус аа, та бэлэг дурсгалын зүйл сонгохоор шийдсэн үү?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Багш: Ажил буцалж эхлэхийн тулд бүх зүйлийг ажилд бэлдье, Бид зүсэж, оёх болно, Бүх зүйл эмх цэгцтэй байх ёстой.

Багш: Залуус аа, ширээн дээр байгаа багажаа нэрлэнэ үү? Мөн шидэт хайрцаг танд туслах болно.

Багш: Бид ямар аюулгүй байдлын дүрмийг мэдэх хэрэгтэй вэ? (Оюутнууд ээлжлэн хөгжмийн зэмсгүүдийг яруу найргийн хэлбэрээр нэрлэнэ)

Багш: Хүүхдүүд ээ, та хайчаа хэрхэн зөв хэрэглэх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Хайчаар бүү хошигно, гартаа дэмий мушгиж болохгүй, хурц ирмэгээс нь барьж, найздаа дамжуулаарай. Ажил дуусмагц - Хайчыг хааж, буцааж тавихаа бүү мартаарай.

Багш: Залуус аа, та нарын өмнө дээж байна Шинэ жилийн гоёл чимэглэл: Эдгээр чимэглэлийг хараад, тэдэнд юу нийтлэг байгааг хэлээч?

Хүүхдүүд: Эдгээр бэлэг дурсгалын зүйлсийг зүү хэрэглэхгүйгээр хийдэг. Эдгээр тоглоомууд нь гацуур модыг чимэглэхэд зориулагдсан.

Багш: За. Эдгээр тоглоомууд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд: Өнгө, хэлбэр, чимэглэл.

Багш: Зөв! Бидний ажилд ямар материал, багаж хэрэгсэл хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: салфетка, хайч, гипюр, цагаан даавуу, PVA цавуу, утас.

Багш: Ямар ч ажилд анхаарах ёстой, мартаж болохгүй үгсийг санаарай.

Хүүхдүүд:"Ажлаа хий, дахин ажлаа бүү орхи"

"Цэвэр цэмцгэр байдал хаана байна"

"Долоон удаа хэмжиж, нэг удаа зүснэ"

"Яаран хийсэн, гэхдээ хөгжилтэй байхын тулд хийсэн"

Практик ажил:

Багш: Залуус аа, одоо ажилдаа орцгооё. Гар урлал хийхэд таны туслахууд байх болно технологийн газрын зураг. Тэдгээрийг анхааралтай ажиглаж, сонго шаардлагатай материал, ажилдаа орцгооё.

Багш: Залуус аа, би биеийн тамирын хичээл хийх цаг болсон гэж бодож байна. Залуус аа, босоорой. Бид хичээлийнхээ сэдэв болох "Шинэ жил" -д тохирсон хурууны гимнастик хийх болно. Биеийн тамирын хичээлийн шинэ жил ирж байна! Хүүхдүүд алгаа ташиж, дугуйлан бүжиглэцгээе. Гараа хуруугаараа атгаж, гараа сунгаж, гар нь модонд өлгөөтэй, бид хоёр гартаа хуруугаа ээлжлэн холбож, дэнлүү нь гэрэлтдэг. Гар чийдэн Энд мөсний хэсгүүд гялалзаж, нударгаа чанга чанга чанга чангалж, цасан ширхгүүд эргэлдэж байна. Санта Клаус зочлохоор гараа хөдөлгөхөд хялбар бөгөөд хуруунууд нь өвдөг дээрээ алхаж эсвэл бүх хүмүүст бэлэг авчирдаг. Алга алгаа бие биедээ үрцгээе Бэлэг тоолохын тулд бид хуруугаа нугалах болно: Өвдөг эсвэл шалан дээр алгадах, нэг гараараа алгаа, нөгөө гараараа нударгаар алгадах, дараа нь 1, 2, 3, 4, 5-ыг өөрчил. , 6, 7, 8, 9, 10. Бид хуруу бүрийг ээлжлэн массаж хийдэг Багш: Бид практик ажлыг үргэлжлүүлнэ.

3. Эцсийн хэсэг.

Багш: Залуус аа, та нар бүгд ажлаа дуусгасан уу? Бид юу авсныг харцгаая. (үйлдвэрлэсэн бэлэг дурсгалын зүйлсийг үзүүлэх) (Хийх тусам хүүхдүүд ажлаа нийтлэг ширээн дээр тавьдаг)

Багш: Хүүхдүүд ээ, ямар үзэсгэлэнтэй, харагтун сонирхолтой чимэглэлчи ойлгосон байна. (Бүх ажлыг хянаж, хэлэлцэж, хамгийн үнэн зөв, амттайг нь тодорхойлно)

Багш: Сайн байна уу залуусаа! Бүгд ажлаа хийсэн. Та өөрөө гар урлалдаа дуртай байсан уу?

Хүүхдүүд: ... хариулах.

Багш: Залуус аа, та нар шаргуу хөдөлмөрлөж, гэрийнхээ гайхалтай чимэглэлийг хийсэн. Таны хайртай хүмүүст ч бас таалагдана гэж бодож байна.

Багш: Сайн байна уу залуусаа! Багаж хэрэгсэлээ хойш тавьж, ажлын байраа эмх цэгцтэй болгоё. Бидний хичээл дууслаа.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцах: