Хичээлийн хураангуй “Өвлийн хөгжилтэй. Ахлах бүлгийн "Өвөл." сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй

Хоёрдугаар бага бүлгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй

Зорилтот:хүүхдүүдийг өвлийн зугаа цэнгэлээр танилцуулах.

  • Боловсролын:өвлийн үйл ажиллагааны талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх (цанаар гулгах, чарга унах, цасан бөмбөг тоглох, хоккей тоглох, цасан хүн бүтээх чадвар); багшийн асуултанд хариулах чадварыг нэгтгэх; хүүхдийн үйл ажиллагааг харуулсан зургуудыг үзэхийг заах; Үгийн мэдлэгийг өргөжүүлэх; насанд хүрсэн хүний ​​үзүүлсэн шиг дуурайх хөдөлгөөнийг үнэн зөв хийж сурах.
  • Боловсролын:шүлгийг тодорхой хэлэх, үг хэлэх чадварыг хөгжүүлэх; ур чадвар, урвалын хурд, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх; анхаарал, ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх.
  • Боловсролын:байгалийг хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, өвлийн амралт; нөхдийн хариултыг сонсож, багаар тоглох чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:танин мэдэхүйн, тоглоомын, харилцааны, моторт, бүтээмжтэй.

  • Практик аргууд:дидактик тоглоом; хуруугаараа тоглох; гадаа тоглоом; харааны гимнастик; зурах.
  • Харааны арга:танилцуулгыг үзэх;
  • Аман аргууд:танилцуулга яриа, оньсого; шүлэг цээжлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:танилцуулга, цаасан цасан ширхгүүд, "Хосыг олох" тоглоомын картууд, малгай, ороолт, дуу хураагч ("Цачид" тоглоомын хөгжилтэй аялгуу), хүүхэд бүрт цасан хүний ​​дүрс бүхий хуудас, харандаа.

1. Гэнэтийн мөч

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр хэн тантай уулзахаар ирсэнийг хараарай. Энэ бол мэдэхгүй, тэр найзтайгаа хамт ирсэн.

Мэдэхгүй: Сайн байна уу залуусаа. Энэ бол миний найз Знайка. Түүнийг яагаад ингэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ? Зөв. Учир нь тэр бүх зүйлийг мэддэг. Өнөөдөр Znayka танд өвлийн зугаа цэнгэлийн талаар ярих болно.

2. Өвлийн зугаа цэнгэлийн тухай яриа.

Знайка: Сайн уу залуусаа. Өвлийн зугаа цэнгэлийн талаар ярьж эхлэхээсээ өмнө би танаас хэдэн асуулт асуумаар байна.

  • Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?
  • Өвөл яагаад их байдаг вэ?
  • Цас ямар өнгөтэй вэ?
  • Өвөл цаг агаар ямар байдаг вэ? Дулаан эсвэл хүйтэн үү?
  • Та өвлийн улиралд ямар тоглоом тоглодог вэ?

Энэ асуултад хариулахад танд хэцүү байгааг би харж байна. Тийм учраас би гар хоосон ирээгүй. Энэ асуултад хариулахын тулд дэлгэцийг харцгаая. (Хавсралт 1.)

Миний оньсого таагаарай:

Модон морьд

Тэд цасан дээр үсэрдэг.

Мөн тэд цасанд унахгүй. (цана.)

Зургийг хар, охид, хөвгүүд юу хийж байна вэ? Энэ нь зөв, цанаар гулгах.

Энд бас нэг оньсого байна:

Тэд зуны турш зогсож байв

Өвөл хүлээж байсан.

Цаг нь ирлээ -

Бид уул руу яаран буув. (Чарга.)

Зургийг хар, охид, хөвгүүд юу хийж байна вэ? Тийм ээ, чарга.

Энэ оньсого хэний тухай вэ, сонсоорой:

Гол урсдаг - бид худлаа хэлдэг,

Гол дээрх мөс - бид гүйж байна. (Тэшүүр.)

Залуус аа, зураг дээр юу харагдаж байна вэ? Эдгээр нь зөвхөн тэшүүрээр гулгадаг хөвгүүд биш, харин хоккей хэмээх тоглоом тоглож байна. Тэшүүрээр гулгахын тулд мөсөөр хучигдсан тусгай талбай хэрэгтэй. Тэдний гарт юу байгаа гэж та бодож байна вэ?

Мэдэхгүй: Би мэдэж байна, энэ бол хөвгүүд энэ хар юмыг зодсон саваа юм.

Знайка: Дахин хэлэхэд та мэдэхгүй, гэхдээ та ярьж байна. Энэ савааг таны хэлсэн шиг саваа, хар юмыг шайб гэдэг. Тоглоомын гол зорилго нь бөмбөгийг нөгөө багийн хаалганд оруулах явдал юм. Санаж байна уу?

Мэдэхгүй: Би санаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тоглоомыг юу гэж нэрлэдэгийг санаж байна уу?

Знайка: Өнөөдрийн сүүлчийн оньсого энд байна.

Би өсөөгүй -

Цаснаас хийсэн.

Тэгээд тэд үүнийг чадварлаг оруулав

Миний хамар руу лууван. (Цасан хүн.)

Энэ хэн бэ? Энэ нь яг л цасан хүн.

Залуус аа, өвлийн улиралд та цасан бөмбөг тоглож, цасан гулсуураар унаж болно.

Зургийг хараарай - энд та өвлийн бүх зугаа цэнгэлийг харах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цонхны гадаа цас орж байгааг хараарай, хэдэн цасан ширхгүүд газар руу нисч байгааг харцгаая, тэдгээрийн аль нэгийг нь харцгаая.

3. Алсын харааг засах дасгал.

Бид цасан ширхгийг харсан -

Тэд цасан ширхгээр тоглов.

Цасан ширхгүүд баруун тийш нисэв

Нүд баруун тийшээ харав.

Одоо цасан ширхгүүд нисч,

Нүд зүүн тийшээ харав.

Салхи цасыг дээш өргөв

Тэгээд тэр үүнийг газарт буулгав ...

Мөн цасан ширхгүүд дээш доошоо явдаг.

Бүгд! Тэд газар хэвтэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би чамайг зугаалахыг санал болгож байна. Өвлийн улиралд зугаалж байгаа болохоор гадаа юу өмсөх вэ? Зөв дулаацуулж, дулаан оймс, бээлий өмсөхөө бүү мартаарай. Өө, энэ юу вэ? Хар даа, бүх оймс, бээлий холилдсон, хэн үүнийг хийсэн бэ?

Мэдэхгүй: Уучлаарай, би эдгээр зүйлс байсан тавиурыг санамсаргүй унагачихлаа...

Сурган хүмүүжүүлэгч: За яахав, манай залуус чамд туслах болно.

4. Тоглоом "Хос олох"(Хавсралт 2.)

Одоо та хоёр багт хуваагдах хэрэгтэй. Хөвгүүдийн баг, охидын баг байх болтугай. Охидууд хос бээлий, хөвгүүд нь оймс олно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та даалгавраа сайн гүйцэтгэсэн, одоо та алхахад бэлэн боллоо.

5. “Цачид” гадаа тоглоом

Знайка: Би чамд “Цанчид” тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Та хоёр багт нэг нэгээр нь жагсах хэрэгтэй. Багшийн дохиогоор эхний тоглогчид өвлийн малгай, ороолт өмсдөг. Цаначдын хөдөлгөөнийг дуурайснаар та барианы шугам руу шилжиж, буцаж ирдэг. Дараа нь та хувцсаа дараагийн тоглогчид өгнө. Тоглоом бүх тоглогчид даалгавраа дуусгах хүртэл үргэлжилнэ.

6. О.Высоцкаягийн “Чарган дээр” шүлгийг цээжлэх нь

Чарга доошоо өнхрөв.

Чанга хүлээ, хүүхэлдэй!

Суу, битгий унаа,

Цаашид суваг байна!

Та болгоомжтой жолоодох хэрэгтэй!

Үгүй бол та сүйрч магадгүй!

7. Хурууны тоглоом "Frost"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо гадаа хүйтэн байна, та бид хоёр хөлдөхгүйн тулд хацар, хамар, уруулаа сайтар үрцгээе.

Өө, хяруу, хяруу, хяруу - (хоёр гарын индекс ба эрхий хуруу

Хацрыг чинь хатгаж байна хацар, хамар гэх мэт дээр бага зэрэг чимхэх)

Миний хамрыг хатгаж байна

Чихээ чимхэнэ

Уруулыг чимхэнэ

Үслэг дээлний доор ордог (гараа гарныхаа доор нуу)

Халаахын тулд - хараарай (алгаа хооронд нь үрэх)

Бүгдийг сайтар үрнэ:

Хацар, хамар, чих, уруул... (хацар, хамар, чих, уруулаа үрэх)

Миний үслэг дээлнээс хүртэл уур гарч ирэв. (Гараа хажуу тийш нь сунгаж, уруулаа бага зэрэг сунга

мөн тэдгээрийн дундуур дулаан агаарын урсгалыг амьсгалах)

8. "Цасан хүн зурах" дасгал(Хавсралт 3.)

Знайка: Өнөөдөр бид маш их тоглож, цанаар гулгаж, чаргаар гулгасан, одоо би чамд цасан хүн бүтээхийг санал болгож байна.

Та үүнийг яаж хийх вэ? Дэлгэцийг хар, одоо би үүнийг хэрхэн хийхийг танд хэлэх болно.

  1. Бид том бөмбөг өнхрүүлдэг.
  2. Жижиг бөмбөгийг өнхрүүлье.
  3. Бид хамгийн жижиг бөмбөгийг өнхрүүлдэг.
  4. Бид тэдгээрийг бие биенийхээ дээр тавьдаг.
  5. Бид толгой дээрээ хувин тавив.
  6. Бид нүдийг - нүүрс хийдэг.
  7. Хамар хийх - лууван.
  8. Бид гар - мөчир хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо загварын дагуу цасан хүн зурахыг хичээ.

Знайка: Залуус аа, та зурж байгаарай, гэхдээ бид гэртээ харих цаг болжээ. Таны айлчлал бидэнд үнэхээр таалагдсан. Бид удахгүй уулзана гэж бодож байна. Баяртай.

Мэдэхгүй: Өнөөдөр би чам шиг олон сонирхолтой зүйл сурлаа. Тусалсанд баярлалаа. Баяртай.

Хүүхдүүд загварын дагуу цасан хүнийг зурдаг.

9. Дүгнэж байна

  • Өнөөдөр бид өвлийн ямар зугаа цэнгэлийн талаар ярилцсан бэ?
  • Та юуны тухай шүлгийг сурсан бэ?
  • Хичээлийн төгсгөлд та хэнийг зурсан бэ?

Өргөдөл гаргах боломжтой.

Хичээл "Өвлийн хөгжилтэй. Спорт" зохиолчийн "Хөгжилтэй хэл" хөтөлбөрийн хэрэгжилтийн хүрээнд зохиогдож байна. Эмхэтгэсэн: ярианы эмчилгээний багш Кузина Светлана Борисовна, хөгжмийн найруулагчНикитушина Любовь Валерьевна. MBDOU хүүхэд хөгжлийн төв - цэцэрлэгМосква мужийн Клин, №53 "Чебурашка".

"Өвлийн хөгжилтэй" сэдвээр хүүхдүүдтэй хамт явагддаг бэлтгэл бүлэг. Үйл явдлын сар бол хоёрдугаар сар юм.

Сэдэвчилсэн хичээлийн зорилго:

  • Хүүхдүүдийн өвлийн зугаа цэнгэл, өвлийн улирлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
  • Хүүхдүүдийн [O] дууг олон тооны эгшиг авианаас тусгаарлах чадварыг дадлагажуулах.
  • Хүүхдэд нүүр, хүзүүний өөрөө массаж хийх цогцолборыг танилцуулах.
  • Хөгжмийн дагалдан өгөгдсөн хэмнэл, хэмнэлтэй хөдөлгөөнийг гүйцэтгэхэд динамик зохицуулалт, нарийвчлал, нарийвчлалыг хөгжүүлэх.
  • Амралт, фонемик дасгалын тусламжтайгаар хүүхдийн дуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц ӨВЛИЙН ХӨГЖИЛ

1. Зохион байгуулалтын мөч.

-Өнөөдөр бид өвлийн спортоор хичээллэх болно.

“Маша ба баавгай” хүүхэлдэйн киноны “Тэшүүрийн тухай” хөгжим тоглож байна.

"Өвлийн дасгал" дасгал.

Бид нунтагаас айдаггүй,
Цас барих - алгаа таших.
Гараа хажуу тийш, оёдол дээр,
Бидэнд ч, танд ч хангалттай цас орно.

Хамраараа амьсгалж, амаараа амьсгалаа гарга.
Дараа нь гүнзгий амьсгаа авцгаая
Гуравдугаар сар аажмаар байрандаа орно.
Цаг агаар ямар сайхан юм бэ!

Бид одоо шидэгчид болсон
Бид дайсныг цохив.
Савлуур, гараараа шид.
Цасан бөмбөг шууд бай руу нисдэг.

Бид цасан шуурга дундуур алхаж байна,
Эгц цасан шуурга дундуур.
Хөлөө өндөрт өргө
Бусдад зам тавьж өг.

Бид хамтдаа модны хожуул дээр сууна.
За амарч, дахин босцгооё.
Бид алгаа ташина
Бид нунтагнаас айдаггүй.

Хамраараа амьсгалж, амаараа амьсгалах,
Дараа нь гүнзгий амьсгаа авцгаая
Гуравдугаар сар аажмаар байрандаа орно.
Цаг агаар ямар сайхан юм бэ!

2. “Өвлийн спортыг нэрлэ” сэдвийг танилцуулах.

Би суугаад чулуудаж,
Би уул руу яаран бууж байна
Гэхдээ энэ бол чарга биш
Гэхдээ зүгээр л ... (мөс).

Би хоёр царс блок авсан,
Хоёр төмөр гулсуур.
Би бааруудыг банзаар дүүргэж,
Надад цас өгөөч! Бэлэн... (чага).

Тэр нэг самбар шиг харагдаж байна,
Гэхдээ би нэрээрээ бахархаж байна,
Үүнийг ... гэж нэрлэдэг (цасан урлалын самбар).

Хоёр хус морь
Тэд намайг цасан дундуур зөөв.
Эдгээр улаан морьд
Тэдний нэр ... (цана).

Өвөл бидэнд бэлэг өгдөг
Сарнай өдрүүд.
Цас руу яараарай
Мөс рүү яараарай
Цанаар ба... (тэшүүр).

Мөсөн тавцан дээр уйлж байна,
Оюутан хаалга руу гүйж байна.
Бүгд хашгирав: "Шайба! Хоккейн мод! Цохих!
Хөгжилтэй тоглоом... (хоккей).

Гэнэт боловсронгуй хөдөлгөөнөөр
Буугаа аваад бууд!
Тэд байг оновчтой онож, -
Нэг, хоёр, дөрөв, тав.
Тэгээд тэд доошоо гүйлээ.
Энэ юу вэ? ... (Биатлон.)

3. Биологийн идэвхит цэгүүдэд өөрөө массаж хийх “Зуныг сана”.

Өвөл ирсэн ч гэсэн (Алгаа үрэх.)
Бид нарыг мартаж чадахгүй. (Алгаа духан дээрээ "хавчаар" тавиад духаа хүчтэй үрнэ.)
Өнөөдөр бүгдийг санацгаая (Долоовор болон дунд хуруугаа "салаа" -аар тарааж, чихний урд болон ард байгаа цэгүүдийг үрнэ.)
Зуны улиралд бид хэрхэн тоглож байсан. (Долоовор хуруугаараа хамрын далавчаа үрнэ.)
Бид цоорхойгоор алхах болно (Баруун, зүүн талаараа хүзүүгээр алгаа ээлжлэн гүйлгэнэ.)
Илүү их хүч чадал олж авцгаая. (Алгаа үрэх.)

4. Үе мөчний амьсгал, нүүрний дасгал.

  • "Хоккей" - бид "шайбыг" (хэл) "хаалга" руу (хацар) оруулдаг. Амаа хаасан.
  • "Жинийн өргөлтийн тамирчин" - хэлээ дээд тагнайд наа ("Мөөг").
  • "Тэшүүрчид" - хэлээрээ уруулаа долоох ("Амттай чанамал").

Дуурайх дасгалууд:

  • Бид ялалтдаа баяртай байсан!
  • Бүтэлгүйтэлд сэтгэл дундуур байсан.
  • Эхлэлд анхаарлаа хандуулсан.

Амьсгалын дасгалууд:

  • Амьсгалаа 1-5 хүртэл тоолж, 1-3 хүртэл тоолж амьсгалаа гаргана. Амьсгаагаа гаргахдаа исгээрэй [шшшшшш].

5. Хөгжимт тоглоом "Бид өвлийн улиралд юунд дуртай вэ?" (Е. Тиличеева).

6. “Аймхай хүн хоккей тоглодоггүй” бүтээлийг сонсох (хөгжим А. Пахмутова, үгийг Н. Добронравов).

7. Хурууны тоглоом.

Бид цасан бөмбөг хийсэн (Бөөн баримал хийх дуураймал.)
Чих нь сүүлд хийгдсэн. (Долоовор болон эрхий хуруугаараа хувцасны хавчаар хийнэ.)
Нүдний оронд зүгээр л -
Бид хэдэн нүүрс олсон. (Таны хуруунаас чимхэх нь нүүрс юм.)
Туулай амьд юм шиг гарч ирэв: (Туулайг илбэв.)
Сүүлтэй, толгойтой хоёулаа.
Сахлаа бүү тат - ("Чичирч")
Тэдгээр нь сүрэлээр хийгдсэн байдаг.
Урт, гялалзсан, (Бид антенныг чимхлээр татдаг.)
Яг бодит.

8. Хөдөлгөөн, яриаг зохицуулах дасгал "Өвлийн хөгжилтэй" (Н. Нищева).

Бид тантай хамт цанаар гулгаж байна (Хүүхдүүд цанаар гулгаж байгаа дүр эсгэдэг.)
Хүйтэн цас цаныг чинь долооно.
Тэгээд - тэшүүр дээр, (Мөсөн гулгалтыг дүрсэл.)
Гэхдээ бид уналаа. Өө! (Тэд унадаг.)
Тэгээд тэд цасан бөмбөг хийж, (Тэд алгаагаараа төсөөлж буй цасан бөмбөлгийг шахаж зогсоно.)
Тэгээд цасан бөмбөлгүүд эргэлдэж, (Төсөөлсөн бөөн өнхрүүлэв.)
Тэгээд тэд ядарч унасан (Тэд унадаг.)
Тэгээд бид гэрлүүгээ гүйв. (Тэд тойрог хэлбэрээр гүйдэг.)

9. “Бүгд спортоор хичээллэдэг” дууг дуулах.

10. Гадаа тоглох тоглоом.

Тоглоом "Хоккей" - та цасан бөмбөгөөр зорилгоо цохих хэрэгтэй.

"Биатлон" тоглоом - та цасан бөмбөгөөр бай (сагс) онох хэрэгтэй.

11. Тайвшрах.

Хөгжмийн арын дэвсгэр дээр багш A.S.-ийн шүлгийг уншдаг. Пушкин "Өвлийн өглөө".

Хүйтэн ба нар - гайхалтай өдөр!
Та нойрмог хэвээр байна, хайрт найз минь -
Цаг боллоо, гоо үзэсгэлэн минь, сэрээрэй:
Хаалттай нүдээ нээ
Хойд Аврора руу,
Хойд зүгийн од болоорой!

Улсын төсвийн боловсролын байгууллага

Бакалинская тусгай (засах)

иж бүрэн интернат сургууль II төрлийн

Яриа хөгжүүлэх нээлттэй хичээл

сэдвээр бэлтгэл ангид:

"Өвөл. Өвлийн хөгжилтэй"

Багшийн удирдсан

анхан шатны ангиуд

Сазанова I. S.

2014 он

Хийсвэр нээлттэй хичээлсэдвээр ярианы хөгжлийн талаар: "Өвөл. Өвлийн хөгжилтэй"

Даалгаварууд:

Танин мэдэхүйн:

- хүүхдүүдийн өвөл, өвлийн үзэгдлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

- өвлийн амралт, зугаа цэнгэлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах;

Залруулах, хөгжүүлэх:

- "Өвөл, өвлийн хөгжилтэй" сэдвээр үгсийн санг өргөжүүлж, идэвхжүүлэх; нугалах чадварыг сайжруулах;

- хөгжүүлэх articulatory моторт ур чадвар, ярианы амьсгал, фонемик ойлголт;

- уялдаа холбоотой ярианы чадварыг сайжруулах; яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулж сурах;

- ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалт, орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх; логик сэтгэлгээ, анхаарал, санах ой.

Боловсролын:

- төрөлх байгаль, өвлийн амралтаа хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;

- багаар ажиллах, тоглох чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн үеэр.

Зохион байгуулалтын мөч

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, Одоо бид харж, сонсож, дахин давтана, Гэхдээ хөршдөө бүү саад бол. Битгий нүү, бүү дэггүй! Чанга, тод ярь!

Багш шүлэг уншдаг: Би цонхыг чимэглэсэн, Би аль хэдийн бүх замыг хамарсан, Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг бэлэглэв. Тэгээд би чаргаар гулгах гэж явсан.

Дараах асуултуудын талаар товч яриа өрнүүлнэ. - Залуус аа, энэ оньсого юуны тухай вэ? (өвлийн тухай)

Та нарын хэд нь өвөлд дуртай вэ?

Юуны төлөө? Өвлийн улиралд юу хийж чадах вэ? (цасан хүн бүтээх, чарга, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, цасан бөмбөг тоглох).

Одоо бид тантай тоглох болно. Зургийг анхааралтай ажиглаад аль нь дутуу байгааг хэлээч? (логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх даалгавар)

Өвлийн үгсийг хамтдаа хэлцгээе

(Z-S исгэрэх дууг бэхжүүлэх):

ОЗЫ-ОЗЫ-ОЗЫ – гадаа хүйтэн байна.

ЗИ -ЗИ -ЗИ - чаргаа аваад яв.

ОЗА-ОЗА-ОЗА - хашаанд хус мод бий.

OZE-OZE-OZE - та хүйтэнд даарна.

ISCO-ISCO-ISCO - өвлийн улиралд нар бага байдаг.

АСКА-АСКА-АСКА – энэ бол эргэн тойрон цасаар бүтсэн үлгэр юм.

ISTO-ISTO-ISTO - цас бүх зүйлийг цэвэрхэн нуусан.

Одоо та өвөл гэж хэлэх зүйл эсвэл үзэгдлийн талаар хэлэх хэрэгтэй болно.

Өдөр (юу?) - өвөл

Цаг агаар (юу?) - өвөл

Сэтгэлийн байдал (юу?) - өвөл

Нар (юу?) өвөл

Сарууд (юу?) өвөл

Багш: Өвөл бол хүйтэн жавартай цаг боловч хүмүүст маш их тоглоом, зугаа цэнгэл, зугаа цэнгэлийг авчирдаг. Одоо би танд өвлийн зугаа цэнгэлийн тухай оньсого хэлье, та тэдгээрийг тааж чадна (зөвлөгөөнүүд нь танилцуулгад байгаа):

Тэр хацар, хамрын үзүүрээс нь барьж аваад, цонхыг асуулгүй будсан.
Гэхдээ тэр хэн бэ? Энд асуулт байна!
Энэ бүгдийг ... (хүйтэн) хийдэг.

Шөнөдөө цас орж, унаж,
Тэгээд өглөө болтол би угаасан.
Хашаандаа чарга авах цаг болжээ
Цастай...(уул) биднийг хүлээж байна

Тэд хашаанд бөмбөг өнхрүүлэв.
Тэр хуучин малгай өмссөн байна.
Хамар нь наалдаж, тэр даруй
Энэ нь болсон ... (цасан хүн).

Би урагшаа яарч байна,
Хөл доорх гулгамтгай мөс.
Гэхдээ миний алхам амархан
Эцсийн эцэст тэд намайг авч явдаг ... (тэшүүр)

Уйтгар гунигийг эмчлэх арга бий: Би хоёр самбар дээр тавьдаг. Би гартаа хоёр саваа авдаг. Би салхиар таг тоглодог! Энэ юу вэ, надад хэлээч! Мэдээжийн хэрэг, энэ бол ... (цана)

Цас гүйгчдийн доороос нисч,
Мөн салхи миний чихэнд исгэрнэ.
Бид эгц уулыг уруудаж байна,
Битгий саад бол -
"Танкууд" саад бэрхшээлээс айдаггүй!
Сайхан хөгжилтэй... (чага).

Хурууны гимнастик

Нэг хоёр гурав дөрөв,

чи бид хоёр цасан бөмбөг хийсэн,

Дугуй, хүчтэй, маш гөлгөр,

Тэгээд огт чихэрлэг биш.

Нэг удаа - бид үүнийг хаях болно.

Хоёр - бид барих болно

Гурав - бид үүнийг хаяж, ... эвдэх болно!

Тоглоом "Үгийг хэл!"
(багш дуусаагүй өгүүлбэрийг хэлж, хүүхдийг сонгохыг урина зөв үг, танилцуулга дээрх зөвлөмжүүд)

Frost хээ зурж байна...(цонх)

Хүүхдүүд шувуунд үр тариа асгав... (тэжээгч)

Ваня цаснаас цасан хүн хийсэн... (цасан хүн)

Миша толгод уруудаад... (чага)

Уран гулгалтын талбайн охид гулгаж байна...(тэшүүр)

Залуус чаргаар гулгав ... (слайд)

Хөвгүүд цанаар гулгаж байна...(цана)

Бид өвлийн улиралд ... (цаснаас) цайз барих дуртай

Биеийн тамирын минут.

"Эцэст нь өвөл ирлээ, (Хүүхдүүд гараа хажуу тийш нь сунгав)

Байшингууд цагаан болсон, (Тэд гараа толгой дээрээ нугалав)

Бид чаргаар гулгаж байна, (Доошоо суугаад, гараа урагш сунгана)

Бид тэшүүрийн талбай дээр тойрог бичдэг (Гараа нурууны ард байрлуулж, аажмаар эргэдэг)

Бид цанаар гулгадаг, (Дуурай)

Тэгээд бид бүгд цасан бөмбөг тоглодог. (Тэд цасан бөмбөг хийж, шиддэг)

Багш: Өвөл бол жилийн гайхалтай цаг, тийм үү? Гадаа сонирхолтой учраас хүүхдүүд гэрээсээ зугаалахыг хүсдэггүй.

Өвлийн улиралд гадаа ямар сонирхолтой зүйл хийж болох талаар хэлж өгөөч? (хүүхдийн хариулт: та цана, тэшүүрээр гулгаж, хоккей тоглож, цаснаас цайз барьж болно).

Багш хэд хэдэн хуйвалдааны зургуудыг үзүүлдэг

Хичээлийн сэдэв:"Өвлийн хөгжилтэй"

Энэ өдрийн хэлийг мушгисан:

Сенка Санка, Соня хоёрыг чаргаар авч явж байна.

Чаргаар харайх - Сенкагийн хөлөөс Санкагийн тал руу,

Соня духан дээр. Бүх зүйл цасан шуурганд байна.

Хичээлийн зорилго: өвлийн спорт, Оросын ардын зугаа цэнгэлийн талаархи танилцуулга.

Тоног төхөөрөмж, материал: Почемучкин хүүхэлдэй, будах зураг, мөнгө тоглох карт, өвлийн буухиа уралдааны хэрэгсэл.

Урьдчилсан ажил

Орос хэл унших ардын үлгэр"Хоёр хяруу" Хэлэлцүүлэг: Өвлийн улиралд хэн дулаахан вэ: биеэ ороож байгаа хүн үү, эсвэл ажил хийж, хөдөлдөг хүн үү?

I хэсэг. Чарга, цана хоёулаа

Зорилго:ярианы хөгжил; орон зайн ойлголтыг бий болгох, тоолох ур чадвар, объектын тоон болон чанарын шинж чанарыг харьцуулах; зааврын дагуу ажиллана.

Почемучкин хүүхдүүдтэй уулзахаар ирдэг. Тэднийг зугаалгаар урьж, ардын тоглоом тоглохыг хүснэ. Гэвч Почемучкины "яагаад өвчин" дахин эхлэв. Багш хүүхдүүдэд зураг тарааж өгдөг.

"Ол, тоо, өнгө" даалгавар. "Эмчилгээний процедур" -ын мөн чанарыг хүүхдүүдэд мэддэг: тэд асуулт асууж, хариулах хэрэгтэй. Асуусан бүх зүйлийг өнгөөр ​​будаж болно. "Өвчин" хурдан өнгөрч, хүүхдүүд Почемучкинтэй хамт зугаалахын тулд та асуултуудыг төрөлжүүлэхийг хичээх хэрэгтэй.

Зургийн талаархи асуултууд

Зураг дээрх цаг агаар ямар байна вэ?

Өвлийн өдөр хэн гадаа гарсан бэ?

Залуус цагаа хэрхэн өнгөрөөдөг вэ, юу хийдэг вэ?

Хоккей (цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах) тоглодог тамирчдын нэрс юу вэ?

Зураг дээр хэдэн хүү, хэдэн охин байна вэ?

Хөвгүүд эсвэл охидын хэн нь илүү вэ?

Хэдэн хүүхэд цасан хүн хийдэг вэ?

Хэн нь илүү олон вэ - цаначин уу, тэшүүрчин үү?

Гацуур модны баруун талд (зүүн талд) хэдэн хүүхэд байдаг вэ?

Тоогоор ерөнхий түүх зохиоё. Тухайлбал: “Өвлийн жавартай өдөр таван хүү, зургаан охин гудамжинд гарав. Гурван хүүхэд - хоёр хүү, нэг охин - хамтдаа цасан хүн хийж байна ..." (Г.м.)

"Өвлийн хөгжилтэй" тоглоом . Багш хүүхдүүдийг малгайнаас ээлжлэн мөнгө (зурагтай карт) гаргахыг урьж байна. Үлдсэн тоглогчид даалгавар гаргаж, багшийн асуултанд хариулах хэрэгтэй: "Энэ хий үзэгдэл юу хийх ёстой вэ?" Хүүхдүүд: "Түүний юу хийдгийг хэл" эсвэл "Түүний юу хийдгийг харуул" гэж хариулж болно. Эхний тохиолдолд торгууль авсан тоглогч өөрийн үйлдлийнхээ талаар хэлэх хэрэгтэй. Жишээ нь: "Би саваа, шайб аваад, тэшүүрээ өмсөөд мөсөн дээр гарлаа." Хоёрдахь тохиолдолд пантомимыг үзүүлэв. Үлдсэн тоглогчид жолооч юу дүрсэлж байгааг таах хэрэгтэй.

Почемучкин хүүхдүүд орчин үеийн хүүхдүүд тоглодог өвлийн янз бүрийн тоглоомуудыг сайн мэддэг гэж дүгнэжээ. Тэд эрт дээр үед Орост хүлээн зөвшөөрөгдсөн тоглоом, зугаа цэнгэлийн талаар мэддэг үү?

II хэсэг. Хүчтэй, зоригтой, чадварлаг хүмүүст хөгжилтэй

(алхаж байхдаа хийсэн)

Зорилго: хөдөлгөөний зохицуулалт, яриа, анхаарлыг хөгжүүлэх; бичих шууд бус бэлтгэл.

Почемучкин.Өвөл зоригтой, хүчтэй, авхаалжтай, авхаалжтай хүмүүст хайртай! Гэхдээ тэр залхуу, уйтгартай хүмүүст дургүй. Агшин зуурын хүйтэн жавар тэднийг барьж, хатгаж, чимхэх болно. "Хоёр хяруу" үлгэрт гардаг шиг санаж байна уу?

(Хүүхдийн хариулт.)

Эрт дээр үед хүйтэн жавар удаан үргэлжилсэн. Тиймээс шантарч, хөлдөхгүйн тулд өвөг дээдэс маань янз бүрийн тоглоом, зугаа цэнгэл гаргаж ирсэн.

Гадна тоглоом "Tracks" . Цасанд хоёр зам татагддаг янз бүрийн хэлбэрүүд. Хүүхдүүд тэдний дагуу алхаж, бүх муруйгаа аль болох нарийвчлалтай давтахыг урьж байна. Хэрэв зам дээрх зигзагуудыг хангалттай тод харуулсан бол хүүхэд нөхдийнхөө зөвлөмжийг дагаж нүдээ аниад алхаж болно.

Та зам дагуу гүйж, зохицуулалт, авхаалж самбаагаа хөгжүүлж, бие халаалт хийж болно. Та бас чимээгүйхэн алхаж, анхаарлаа төвлөрүүлж, чимээ шуугиан гаргахгүй байхыг хичээж, тайвширч болно.

"Цасан бөмбөг ба шошго" гадаа тоглоом . Энэ тоглоом нь энгийн шошгооос ялгаатай нь жолооч тоглогчдыг гүйцэж, цохиод зогсохгүй цасан бөмбөгөөр цохиж чаддаг.

Гадна тоглоом "Булангууд" Цасан дээр том дөрвөлжин зурж, тоглогчдыг буланд байрлуулж, жолооч нь төвд байрладаг. Жолоочийн тушаалаар тоглогчид байраа солих шаардлагатай бөгөөд жолооч тэдний аль нэгнийх нь оронд орохыг хичээх ёстой. Хэрэв ийм зүйл тохиолдвол тоглогч болон жолооч хоёр дүрээ өөрчилдөг.

"Цасан цайз" багийн тоглоом " Хүүхдүүд хоёр багт хуваагдана. Товлосон хугацаанд тус бүр нь цайз барих хэрэгтэй. Тоглогчдын үйл ажиллагааны уялдаа холбоо, хичээл зүтгэл, авхаалж самбаа нь цайз хэр өндөр, бат бөх, тохь тухтай байх, тэд өрсөлдөгчдөөсөө цасан бөмбөлөг буудахаас нуугдах болно.

Почемучкиний асуултад хариулж, хүүхдүүд тус бүрдээ ямар тоглоомд дуртайг хэлж өгдөг.

Дагаж мөрдөх ажил.Өвлийн зугаа цэнгэлийг санаж, та хүүхдүүдийг гараа бичих, анхаарал, харааны мэдрэмжинд бэлтгэхэд чиглэсэн янз бүрийн ажлыг гүйцэтгэхэд урьж болно.

Цасан бөмбөгөөр байг онож, гараа өргөхгүйгээр шугам зур.

Цасан төөрдөг байшингаар яваарай.

Хэн илүү хурдан нисэх вэ? Хүйтэн тэнгэрт байгаа онгоцны ул мөрийг аль болох хурдан бөгөөд үнэн зөв тогтоох шаардлагатай.

Бүх цасан ширхгийг дугуйлж, мөсөн ширхгийг хөндлөн зур.

Хөтөлбөрийн хэсэг: Гадаад ертөнцтэй танилцах, ярианы хөгжил.

Залруулах боловсролын зорилго:

1. Хүүхдүүдийн улирлын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, тодруулах.

2. "Өвлийн зугаа цэнгэл" (илүү хөгжилтэй, сонирхолтой өвлийн тоглоомууд) гэсэн ойлголтыг танилцуулах.

3. Өвлийн улиралд олон төрлийн тоглоом, зугаа цэнгэлийн талаар хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх (чага, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, цасан хүн бүтээх, цасан бөмбөг тоглох).

4. Байгаль дахь өвлийн үзэгдлийн талаар хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн танилцуулах.

5. Сэдвийн толь бичгийг өргөжүүлэх:

Үзэл баримтлал: цасан бөмбөг, тэшүүрийн талбай, гулсуур, цасан хүн, чарга, цанаар гулгах, хоккей.

Үйлдэл: унах, гулгах, хурдлах, шидэх, баримал хийх гэх мэт.

Шинж тэмдэг: цастай, өвөл, хүйтэн жавартай, мөстэй, цагаан, цасан цагаан, хүйтэн.

6. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах:

  • Нэр үгийн үйл үг, тоон үгийн тохироо.
  • Үзэл баримтлалыг тэмдгүүдтэй уялдуулах ба эсрэгээр.
  • , дээр, by, with-д угтвар үгийн хэрэглээ.
  • Төлөөний үг ашиглах (миний - чиний, миний - чиний, миний - чиний).

7. Яриа уялдааг сайжруулах: Өгүүлбэр дээр ажиллах (нэг төрлийн гишүүдээр хуваарилах).

Загвар дээр үндэслэн энгийн өгүүлбэр зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

- "ДЭМБ? - тэр юу хийж байна вэ?". Зурган дээр үндэслэн дүрсэлсэн өгүүллэг эмхэтгэх.

Залруулах, хөгжүүлэх зорилтууд:

1. Хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх. Диалог яриаг хөгжүүлэх.

2. Сэтгэн бодох чадвар, анхаарал, бүтээлч праксик, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, боловсролын зорилго:

1. Хичээлд оролцох эерэг хандлага, нөхөрсөг харилцаа, хамтран ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Тансаг тоглоом- туулай.

Демо материал:"Өвөл"-ийг дүрсэлсэн зураг.

Сэдвийн зургууд:өвлийн зугаа цэнгэл (цанаар гулгах, чарга, тэшүүрээр гулгах, цасан хүн барих).

Байгууллагын мөч.Хонх дуугарч байна, энд байна!

Ингээд хичээл эхэллээ.

Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бидэнд эргэн тойрныхоо ертөнцтэй танилцах хичээл байна. Энэ хичээлээр бид эргэн тойронд байгаа зүйлийн талаар суралцаж, ярилцдаг. Хэрэв бид эргэн тойрноо харвал бидний эргэн тойронд олон хүмүүс байгааг харах болно сайхан цасан ширхгүүд. Надад хэлээч, жилийн хэдэн цаг вэ? Зөв.

Хичээлийн гол хэсэг.

Шүлэг уншиж байна.

Өвлийн сайхан цаг ирлээ.

Бидэнд маш их цас авчирсан.

Мөн түүнтэй хамт хүйтэн жавар ирэв.

Чихийг чинь хатгаж, хамрыг чинь хатгана.

Муу хяруу биш. Тэр маш их баяр баясгаланг авчирсан!

Тэр өвлийн зугаа цэнгэлийг авчирсан.

Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг өгдөг бүх зүйл!

"Өвлийн хөгжилтэй" зураг дээр үндэслэсэн яриа.

Зохиолын зургийг хараад түүн дээр юу зурсныг хэлээрэй.

1. Энэ жилийн аль цаг вэ? Яг тийм, өвөл боллоо. Өвөл ямар байдаг вэ? (сайхан, цастай, хүйтэн).

2. Хүүхдүүд дулаан хувцсаа өмсөж, зугааллаа. Хүүхдүүд алхахдаа юу хийдэг вэ?

3. Хэн чаргаар гулгадаг вэ? Тэр хаана унадаг вэ? (Охин чаргаар уруудаж байна).

4. Хэн тэшүүрээр гулгадаг вэ?

5. Хэн цанаар гулгадаг вэ? Тэд хаана унадаг вэ?

6. Бусад залуус юу хийж байна вэ? Хүү цасан хүн хийдэг.

7. Гудамжинд хичнээн хүүхэд алхаж байна. Зөв. 4 хүүхэд: нэг нь цасан хүн хийж, хоёр дахь нь цанаар гулгаж, гурав дахь хүүхэд нь мөсөн гулгуур, дөрөв дэх хүүхэд цанаар гулгадаг.

8. Алхаж байхдаа хүүхдүүдийн сэтгэл санаа ямар байдаг вэ?

9. Ямар шувууд нисч, модон дээр суусан бэ? (хоёр бухын шувуу, нэг толгой). Эдгээр залуус өвөлждөг шувууд юм!

10. Зураг дээр өөр хэнийг харуулсан бэ? Энэ нь зөв, баавгай, бөжин хоёр. Тэд юу хийж байна? Баавгай үүрэндээ унтдаг. Мөн бөжин хүүхдүүдийн өвлийн зугаа цэнгэлийг харж, баярладаг. Тэр үнэхээр тэдэнтэй тоглохыг хүсч байгаа ч айж байна. Тэр ой руу хараад гүйж, ах нартаа - туулайнуудад хүүхдүүд ямар хөгжилтэй тоглож байгааг хэлэх болно.

Гэнэтийн мөч бол туулайн дүр төрх юм.

Өвөл бол үзэсгэлэнтэй, гайхалтай цаг юм. Гайхамшгууд өвлийн улиралд тохиолддог! Тэгвэл өнөөдөр та бид хоёрт нэгэн гайхамшиг тохиолоо. Бидэн дээр нэг туулай ирлээ. Түүнд сайн уу гэж хэлээрэй. Бөжин хүүхдүүдийн өвлийн зугаатай байдлыг хараад бидэн дээр ирж, өвлийн улиралд алхахдаа ямар тоглоом тоглодог вэ гэж асуув!

Өвлийн спортын тухай яриа.

Өвлийн улиралд гадаа ямар сонирхолтой зүйл хийж болох вэ? (хүүхдийн хариулт: та цана, тэшүүрээр гулгах, хоккей тоглох, цаснаас цайз барих, цасан хүн баримал хийх, цасан бөмбөг шидэх боломжтой).

Сайн байна залуусаа! Би чамд зориулж бэлдсэн гэнэтийн бэлэг бүхий дугтуй. Тэдний дотор юу байгааг хараарай ( хүүхэд бүр дугтуйнаас өвлийн спортын төрлүүдийг дүрсэлсэн хайчилбар зургийг гаргаж аваад цуглуулж нэрлэнэ).Бүх хайчлагдсан зургуудыг цуглуулсны дараа багш өвлийн спортын төрлүүдийн зургийг самбар дээр өлгөж, тэдгээрийг нэрлэнэ.

Хурууны гимнастик

Нэг хоёр гурав дөрөв, Том хуруунаас эхлээд хуруугаа нугална.

Чи бид хоёр цасан бөмбөг хийсэн. Цасан бөмбөгийг хэрхэн яаж хийхийг дүрсэл.

Дугуй, хүчтэй, маш жигд Гараараа тойрог үзүүл.

Тэгээд огт чихэрлэг биш. Хуруугаа дохи.

Нэг удаа - бид үүнийг хаях болно, Төсөөлөлтэй цасан бөмбөг шид.

Хоёр - бид барих болно Төсөөлөлтэй цасан бөмбөгийг барьж ав.

Гурав - орхиё Төсөөлөлтэй цасан бөмбөг хая.

Тэгээд ... бид үүнийг эвдэх болно. Хөлөө дар.

Дидактик тоглоом"Юу өөрчлөгдсөн бэ?".

Самбар дээр өвлийн спортын зургууд байдаг. Тэднийг хамтдаа дуудцгаая: тэшүүр, цана, чарга, хоккей. Тэдний байршлыг харж, санаарай. Нүдээ ань. Би картуудыг солих болно. Нүдээ нээгээд юу өөрчлөгдсөнийг хэлээрэй. Сайн байна, би картуудыг сольсон.

Дидактик тоглоом "Юу дутуу байна?"

Өвлийн хөгжилтэй зургуудыг самбар дээр өлгөдөг: тэшүүр, цана, чарга, цасан хүн, гулсуур, цайз. Нийт зургаан зураг байна. Нүдээ ань. Тэгээд би нэг зургийг устгана. Нүдээ нээ. Надад хэлээч, юу дутагдаж байна вэ?

Хичээлийн хураангуй. Тусгал.

Залуус аа, бид өнөөдөр юу ярьсан бэ? Танд юу таалагдсан бэ? Юу нь хэцүү байсан бэ? Хэн зочлохоор ирсэн бэ?

Энд бидний хичээл дууслаа. Бид босож, сандлуудыг түлхэж, сандлын ард тэгшхэн, сайхан зогсдог. Та ангидаа биеэ хэрхэн зөв авч явахаа мэддэг гэдгийг би харж байна. Сайн байна. Хичээл дууслаа. Баяртай! Одоо бид бүлэг рүү тайван алхаж байна.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцах: