Užsiėmimai socialinėje ir bendravimo srityse. Vyresniojo ikimokyklinio amžiaus ugdymo srities pamokos „Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas“ santrauka „Draugystės namai Atvira socialinio ir komunikacinio tobulėjimo pamoka“

Tikslas: Visuomenėje priimtų normų ir vertybių įsisavinimas.

Užduotys:

- plėtoti vaiko bendravimą ir bendravimą su suaugusiaisiais ir bendraamžiais;

Formuoti socialines ir komunikacines savybes (bendradarbiavimo, lankstumo, tolerancijos);

Ugdykite draugiškumą, empatiją ir draugišką požiūrį vienas į kitą;

Kuriant idėjas apie draugystę, padėkite asmens moralinius pagrindus;

Sukonkretinkite vaikų žinias apie patarles apie draugystę.

Įranga:čiuožyklos, plytos ir stogas iš spalvoto popieriaus namams, medžio šablonas.

Pamokos eiga:

Vaikai įeina į grupę ir sveikina svečius.

Pedagogas:

Vaikinai, šiandien pas mus atvyko svečiai.

Dabar kreipsitės į juos,

Šypsokis, susidraugauk.

Vaikinai, kaip pasisveikinate vienas su kitu atvykę ryte? darželis?

Vaikai: Mes sakome „Labas“, „Labas rytas“, „Labas!

Pedagogas: Nagi, dabar sveikinsitės ne žodžiais, o kūnu. Kai aš plosiu, tu vieną kartą paspausti ranką. Du plojimai – palieskite alkūnes. Trys plojimai – nugaros.

Žaidimas "Pasveikink"

(Skaitykite „El. paštas“.)

Pedagogas:

Draugai, ar girdi, gavome el. Įdomu, iš ko tai? Ar tu nori žinoti? Pabandykite atspėti iš šios dainos.

(„Daina Shapoklyak“.)

Vaikai: Laišką atsiuntė Shapoklyak.

Pedagogas: Gerai padaryta, atspėjote teisingai.

Pedagogas: Pažiūrėkime, ką ši ponia mums rašo.

(Skairė „Laiško tekstas“.)

Mokytojas skaito laišką:

Sveiki, mieli vaikinai! Balionai mane atvedė į tavo miestą, bet net ir čia nerandu draugų. O draugystės namai, kuriuos pastatė krokodilas Gena ir jo draugai, liko toli. Man taip liūdna ir nuobodu vienai, prašau padėk man susirasti draugų. Daugiau niekada nebūsiu išdykusi ar išdykusi. Atsisveikink, tavo Shapoklyak.

Pedagogas: Kaip mes galime padėti Shapoklyak?

Vaikai: Pakvieskime jus gyventi pas mus. Parašykime skelbimą. Pastatykime Draugystės namus.

Pedagogas: Pastatykime jai Draugystės namą. Bet plytos namui bus ypatingos, jas gausime, jei teisingai atliksime užduotis. Kiekviena užduotis yra viena mūsų Draugystės namų plyta.

4 skaidrė „Nuotrauka – draugai“.

1 užduotis: „Smegenų audra“ – kas yra draugystė?

Pedagogas: Vaikinai, kas yra „draugystė“? Kaip manai, kur prasideda draugystė?

Vaikai: Su šypsena.

Pedagogas: Jūs teisus, draugystė prasideda nuo šypsenos. Visai kaip pažįstamoje dainoje „Smile“.

Kas prisimena šiuos žodžius?

Vaikai dainuoja eiles iš dainos.

Pedagogas: Su kuo norėtum draugauti?

Vaikai: Su tuo, kas tau patinka. Su tuo, kuris dalijasi su jumis. Su žmogumi, kuris tavęs neskaudina.

Pedagogas: Ką draugai gali veikti kartu?

Vaikai: žaisti, dirbti, mokytis, atsipalaiduoti, juoktis, juokauti, kalbėti, tylėti ir pan.

Pedagogas: Gerai padaryta! Atlikome pirmąją užduotį ir galime pakloti pirmąją Draugystės namų plytą.

2 užduotis: žaidimas „Žodžių šeima“.

Atkreipkite dėmesį į medžio raštą, kurio šaknyse įrašytas žodis „Draugystė“.

Pedagogas: Kaip manote, kokį žodį saugo šis medis? Dabar aš jums tai perskaitysiu, vaikinai. Tai yra žodis draugystė. Žodis „draugystė“ turi žodžius - giminaičiai. Pavadinkime į jį panašius žodžius.

Vaikai: draugaukite, bičiuli, būkite draugai, draugiški, draugai, draugaukite.

Pedagogas: Gerai padaryta! Atlikome antrą užduotį ir galime pakloti dar vieną savo namo plytą.

3 užduotis:„Patarlės apie draugystę“.

Pedagogas: Norėdami gauti trečią plytą, turime prisiminti patarles apie draugystę.

Patarlės:

Ginčas prie gerų dalykų nepriveda.

Jei neturi draugo, ieškok jo, bet jei surasi – pasirūpink juo.

Neturi šimto rublių, bet turi šimtą draugų.

Žmogus be draugų yra kaip medis be šaknų.

Kiekvienas, kuris mėgsta meluoti, neturėtų būti laikomas draugu.

Laikytis vienas kito – reiškia nieko nebijoti.

Draugas, kuriam reikia pagalbos, yra tikras draugas.

Kas palieka draugą bėdoje, pats patenka į bėdą.

Draugystė stipri ne per meilikavimą, o per tiesą ir garbę.

Draugystė yra kaip stiklas: jei jį sudaužysi, nebegalėsi jo sudėti.

Pedagogas: Puiku, tu žinai daug patarlių apie draugystę! Dedame trečią plytą.

4 užduotis: situacijos analizė.

Pedagogas: Vaikinai, papasakosiu jums vieną atvejį, o jūs pagalvokite, ar taip elgiasi tikri draugai.

Trys merginos – Ira, Zina ir Lena – draugavo. Kartu žaidė, žiūrėjo knygas, dainavo dainas. Vieną dieną Ira netyčia sulaužė paukščių lesalo dėžutę. Maistas išsiliejo. Ji išsigando ir pradėjo greitai jį pašalinti, Lena jai padėjo ir pasakė: „Kaip tu toks neatsargus? Neturime kitos dėžutės! Eikime, pasakykime Verai Ivanovnai ir paprašykime sutvarkyti dėžutę. Zina atsistojo į šalį ir pasakė: „Tu, Iročka, visada viską sulaužyk. Aš pasakysiu Verai Ivanovnai, kur dabar laikyti maistą?

Kuri mergina tavo nuomone yra tikra draugė? Kodėl? Ką veikia tikri draugai?

Vaikai: Visada padėkite ir palaikykite savo draugus sunkiais laikais.

Pedagogas: Taip, tikras draugas visada palaikys ir padės savo draugui ir nepaliks jo sunkiais laikais. Čia mes padėjome ketvirtą plytą.

5 užduotis: Žaidimas „Kas su kuo draugauja?

Pedagogas: Vaikinai, noriu jums pasiūlyti vieną žaidimą. Kaip manai, kas su kuo draugauja, kam ko reikia?

Su kuo jis draugauja:

Geroji Snieguolė (su septyniais nykštukais).

Linksmasis Mikė Pūkuotukas (su paršeliu).

Carlsonas (su vaiku).

Krokodilas Gena (su Čeburaška).

Kai (su Gerda).

Malvina (su Artemonu).

Pedagogas: Puiku! Ir jie atliko šią užduotį. Padėkime penktą plytą.

6 užduotis: pratimas „voratinklis“ geri norai».

Pedagogas: O dabar, draugai, noriu sužinoti, ar jūsų draugystė stipri?

Turiu „draugystės rutulį“; laisvą siūlo galą vieną kartą apvyniosiu aplink Mašos delną, o Maša taip pat ridens kamuolį link vieno iš vaikinų, palydėdama judesį su geru noru. Tas, kuris priima kamuolį, apvynioja siūlą aplink delną ir gražiais žodžiais perduoda kamuolį kitam vaikui ir pan.

- Linkiu tau būti maloniam.

- Linkiu tau būti nuoširdžiu draugu.

Pedagogas: Dabar pažiūrėkite į mūsų sukurtą gerų norų tinklą. Kokia tavo nuotaika dabar? Ar pasikeitė? Kokiu būdu ir kodėl?

Vaikai: Nuotaika pasidarė džiugi, linksma, nes buvo malonu klausytis gerų žodžių.

Pedagogas: Ar buvo malonu pasakyti tokius žodžius savo draugams?

Vaikai: Taip, ir buvo malonu pasakyti gerus žodžius draugams.

Pedagogas: Padėjome paskutinę plytą.

"Draugystės taisyklės"

Pedagogas: Bet žinote, vaikinai, kartais draugystė nutrūksta. Kaip manote, ką reikėtų daryti, kad draugystė neiširtų?

  • Padėkite draugui.
  • Būti nuoširdžiam.
  • Pasiduokite.
  • Nebijokite prašyti atleidimo.
  • Nebūk grubus.
  • Nebūk godus.
  • Nepyk.

Pedagogas: Vaikinai, ar žinote, ką mes ką tik jums padarėme? Mes sudarėme draugystės taisykles, kuriomis vadovaudamiesi galite gyvenime, niekada neprarasite draugo.

Kiek sunkių užduočių atlikome, kiek daug žinai apie draugystę. Tai reiškia, kad galite lengvai susirasti draugų ir būti ištikimi bei geri bendražygiai. Jūsų pastangų dėka Draugystės namai pasirodė dideli ir gražūs.

Ką manote, jei Shapoklyak gyvena mūsų namuose, ar ji turės draugų? Kodėl taip manai?

Vaikų atsakymai.

Mokytojas apverčia plytas.

Pedagogas: Teisingai, nes mūsų namų statybinė medžiaga yra draugystės taisyklės. Ir jei Shapoklyak seks juos, ji turės daug draugų. Vaikinai, linkiu jums gerų ir ištikimų draugų. Pasakykime vieni kitiems kantriojo ir malonaus katino Leopoldo žodžius: „Vaikinai, gyvenkime kartu!

Tikslas: berniukų socializacijos ir vyriškų savybių formavimas.

Užduotys:

— formuoti diferencijuotas idėjas apie tikrų berniukų savybes;

- skatinti socialiai patvirtinto elgesio, atitinkančio savo lytinę tapatybę, poreikio pasireiškimą;

— atnaujinti gautos informacijos panaudojimą lošimų veikloje.

Įranga: video laiškas; vaizdo grotuvas; spausdintas stalo žaidimas „Teisingai – neteisingai“; dainos „Iš ko pagaminti mūsų berniukai“ garso įrašas (muzika Y. Chichkov, žodžiai Y. Helemsky); garso grotuvas.

Auklėtojas. Vaikinai, pažiūrėkime vaizdo laišką, skirtą vaikams vyresnioji grupė. "Sveiki bičiuliai! Mano vardas Alioša. Vasarą nuėjau pas močiutę ir jos namuose radau seną knygą. Jis buvo apleistas, be viršelio, trūko daug puslapių. Perskaičiau keletą istorijų ir jos labai patiko. Bet aš negalėjau perskaityti istorijos „Apie tikrą vyrą“ iki galo, nes trūko paskutinio puslapio. Pasiėmiau knygą su savimi, perskaičiau istorijos pradžią draugams ir pradėjome diskutuoti, kokia galėjo būti pabaiga. Mūsų nuomonės išsiskyrė. Ir staiga prisiminiau jus, vaikinai, ir pagalvojau, kad padėsite išspręsti mūsų ginčą; Girdėjau, kad darželyje tau buvo skaitoma daug įvairių istorijų ir pasakų apie tikrus vyrus ir berniukus. Klausykite šios istorijos.

Senelis atvyko aplankyti Vanios. Tai buvo ne žilas senis su lazda, o tikras kapitonas. Ant pečių dirželių yra žvaigždės, o ant rankovių – juostelės ir inkarai. Vanya didžiavosi ir labai norėjo, kad senelis pastebėtų, koks stiprus, drąsus, gudrus buvo jo anūkas, žodžiu, tikras vyras.

Kai Vania su seneliu išėjo pasivaikščioti po miestą, praeiviai susižavėję žiūrėjo į jo senelį. Vanya buvo kupina laimės. Jie nusprendė eiti į parką. Vania, aplenkusi visus keleivius, pirmoji įšoko į artėjantį tramvajų. Tuščių vietų buvo nedaug, bet vaikinas mikliai įslydo ir atsisėdo prie lango. Jis tikėjosi, kad dabar senelis tikrai pagirs jį už vikrumą. Senelis paskutinis įlipo į vežimą. Jis leido moterims, vaikams ir pagyvenusiems žmonėms eiti į priekį...

Kai kurie mano draugai mano, kad senelis gyrė Vanią, o kiti mano, kad ne. Padėkite išspręsti mūsų ginčą!

Vaikinai, ar manote, kad senelis gyrė Vaniją?

Vaikai. Nr.

Auklėtojas. Kodėl taip manai?

Vaikai. Vanijai reikėjo leisti moterims ir pagyvenusiems žmonėms pirmyn ir neskubėti užimti tuščios vietos tramvajuje.

Auklėtojas. Vaikinai, ar Vanios poelgis gali būti vadinamas tikro vyro poelgiu?

Vaikai. Nr.

Auklėtojas. Kodėl?

Vaikai. Tikri berniukai to nedaro.

Auklėtojas. Teisingai, vaikinai, transporte turite būti mandagūs ir paslaugūs. Vaikinai, ką darytumėte Vanios vietoje?

Vaikai. Jie leisdavo į priekį moteris, senas moteris, senus vyrus. Nesiskolintų laisvos vietos kol susės pagyvenę žmonės.

Auklėtojas. O jei Vania pasielgtų taip pat, kaip tu manai, ar senelis jį pagirtų?

Vaikai. Taip.

Auklėtojas. Kodėl?

Vaikai. Vanya būtų gerai, kaip tikras vyras.

Auklėtojas. Vaikinai, kodėl berniukai turi stengtis daryti vyriškus dalykus?

Vaikai. Kad taptų tikrais vyrais.

Auklėtojas. Vaikinai, ar Vanios senelį galima vadinti tikru vyru?

Vaikai. Taip.

Auklėtojas. Kodėl tai galima vadinti?

Vaikai. Nes jis yra kapitonas, nes leido moterims, vaikams ir pagyvenusiems žmonėms eiti į priekį.

Auklėtojas. Taip, Vanios senelis buvo kapitonas, ir tik tikri vyrai gali būti: ryžtingi, drąsūs, sąžiningi. Įlipęs į tramvajų, Vanios senelis elgėsi kaip tikras vyras: į automobilį įlipo paskutinis, nes padėjo moterims įvažiuoti, leisdamas jas į priekį. Vaikinai, klausykite dainos „Captain“. Man atrodo, kad ji dainuoja apie kapitoną kaip Vanios senelis: drąsų, drąsų, kilnų žmogų.

Auklėtojas. Vaikinai, kaip manote, koks buvo Vanios senelis vaikystėje?

Vaikai. Rūpestinga, sąžininga, drąsi, stipri, tvarkinga, protinga.

Auklėtojas. Vaikinai, aš siūlau jums žaisti žaidimą „Teisingai - neteisingai“.

Žaidimas "Teisingai - neteisingai"

Vaikams išdalinamos kortelės, kuriose vaizduojami įvairūs berniukų veiksmai. Juos reikia suskirstyti į dvi grupes: geri tikslai, blogi darbai.

Auklėtojas. Ką reikia padaryti, kad taptum drąsiu berniuku?

Auklėtojas. Ar mūsų grupėje yra drąsių berniukų?

Vaikai. Taip.

Auklėtojas. Vaikinai, kaip berniukai gali tapti stiprūs ir atsparūs?

Vaikai. Pratimas.

Auklėtojas. Ar mūsų grupėje yra stiprių berniukų?

Vaikai. Taip.

Auklėtojas. Kaip manote, apie ką vaikystėje svajojo Vanios senelis?

Vaikai. Apie keliones, apie tai, kaip bus plaukti laive.

Auklėtojas. Maži berniukai mėgsta svajoti, t.y. įsivaizduok ko nori. Teisingai pastebėjote, kad Vanios senelis vaikystėje svajojo keliauti į tolimus kraštus, koks stiprus, drąsus ir drąsus jis taps užaugęs.

Apie ką svajoja mūsų berniukai?

Vaikai atsako.

Ką reikia padaryti, kad svajonės išsipildytų?

Vaikai. Būkite rūpestingi, paklusnūs, darykite gerus darbus.

Auklėtojas. Kad svajonė išsipildytų, reikia labai stengtis daryti tikrus vyriškus dalykus. Dainuokime dainą „Iš ko pagaminti mūsų berniukai...“.

Vaikai ir mokytoja dainuoja dainelę „Iš ko pagaminti mūsų berniukai...“ (muzika Y. Chichkov, žodžiai Y. Helemsky).

Vaikinai, ką turėtume atsakyti Aliošai?

Vaikai. Senelis buvo nepatenkintas Vania, nes berniukas pasielgė neteisingai.

Auklėtojas. Vaikinai, jūs teisingai atsakėte Aliošai. Senelis Vania buvo nepatenkintas, nes berniuko poelgio negalima pavadinti tikru vyro poelgiu. Berniukai yra mylimi ir vertinami už tikrus vyriškus veiksmus, kuriuose žmonės įžvelgia drąsą, sąžiningumą, stiprybę, rūpestį kitais, kilnumą. Žodis „kilnumas“ susideda iš dviejų žodžių: „geras“ ir „malonus“. Gėris reiškia gėrį, klanas – giminaičių susivienijimą. Būti kilniam reiškia ne tik būti naudingam ir būti reikalingam kitiems žmonėms, bet ir garsinti savo šeimą, atlikti veiksmus, kuriais gali didžiuotis visa šeima.

Ulichnova Lyubov Michailovna

mokytojas

MADO Nr.59, Kaliningradas

Atviros pamokos apie socialinį ir komunikacinį vystymąsi santrauka ( dorovinis ugdymas) vyresniųjų grupėje „Pochemuchki“ - „Gerumo ir mandagumo šventė .» Tikslai ir siekiai:

Įtvirtinti vaikų žinias apie žodžių reikšmę – gerumas, gerumas, mandagumas

Išmokykite vaikus parodyti rūpestį kitiems ir būti dėkingiems už pagalbą

Ugdykite kalbą, dėmesį, atmintį, gebėjimą išraiškingai skaityti poeziją

Puoselėkite draugiškus vaikų santykius ir pagarbą kitiems.

Žodyno aktyvinimas: ačiū, prašau, atsiprašau, laba diena, atsisveikink

Metodai ir metodai:žodinis – pokalbis, paaiškinimas, vaizdinis – rodymas.

Šiandien aš jums paruošiau staigmeną. Kviečiu visus į gerumo ir mandagumo šventę. Bet pirmiausia siūlau pažaisti Naujas žaidimas– Laikas keltis. Norėdami tai padaryti, turite pritūpti, užmerkti akis ir įsivaizduoti, kad miegate. O aš einu ratu, glostau visiems galvą ir sakau:

Mano vaikai, mano vaikai

Mano vaikai kietai miega.

Mano vaikai, mano vaikai

Jie po truputį snūduriuoja.

Vaikai, užsimerkę, triukšmingai įkvepia pro nosį ir iškvepia per burną.

Pedagogas: Saulė pakilo! Nustok miegoti!

Vaikai „pabunda“ ir, stovėdami ant kojų pirštų ir pakeldami rankas aukštyn, kvėpuoja, tada nuleisdami rankas išilgai kūno ir nusileisdami ant visos pėdos, iškvėpkite.

Pedagogas: Pabusk! Šypsokis! Sveiki!

Laikykite rankas ir pasukite galvą į šoną stovintis draugas, žiūrėdamas tiesiai jam į akis, švelniai pasakykite: „Sasha, nepyk, šypsokis“.

Linkiu, kad šiandien su tavimi viskas būtų gera ir nuostabu ir kviečiu patogiai įsitaisyti. Tebūnie jums šilta, gera ir jauku.

N. Krasilnikovo eilėraščius vaikams skaito mokytoja

Kažko sugalvojo paprastai ir išmintingai

Susitikę pasisveikinkite:

Labas rytas!

Labas rytas saulei ir paukščiams!

Labas rytas besišypsantiems veidams!

Ir visi tampa malonūs ir pasitikintys.

Tegul labas rytas tęsiasi iki vakaro!

Kas tavo nuomone yra "gerai"? Gerumas? (atsakymai). Žinote, yra įvairių rūšių gėrybių. Vienas geras dalykas yra lobiai: knygos, paveikslai, žaislai, papuošalai. Tokį gėrį galima pamatyti ir net rankomis paliesti. Kitas geras dalykas, kurį galite išgirsti, yra muzika, sielos kupina poezija, švelnūs žodžiai. Tačiau yra tokio gėrio, kurį turėtų turėti kiekvienas žmogus: tu, aš ir tavo tėvai. Kaip manote, koks tai gėris? (atsakymai)

Kiekvienas žmogus turi turėti malonią sielą, gerus žodžius, padėti kiekvienam ištiktam bėdoje ir, žinoma, visus mylėti. Ką jie sako apie tokius žmones? Kas jie tokie? (atsakymai) Iš tiesų apie tokius žmones jie sako: „Tai malonus žmogus“. O gerų žmonių geri darbai vadinami gerais darbais. Pažvelkime į mūsų stebuklingą dėžutę ir sužinokime, kurie iš jūsų padarė gerus darbus, o kurie –. Ar kada nors girdėjote apie mandagumą? Kas gali būti vadinamas mandagiu žmogumi? (atsakymai) Mandagumas – tai gebėjimas elgtis taip, kad kitiems būtų malonu būti su tavimi.

Norint tapti mandagiu, reikia mokėti mandagius žodžius ir mokėti juos vartoti. Dėl šių žodžių visi aplinkiniai jaučiasi šiltesni ir laimingesni. Geras žodis gali nudžiuginti sunkiais laikais, išsklaidyti blogą nuotaiką. Žmonės sako: „Žodis gydo, žodis taip pat skaudina“. Kaip jūs tai suprantate? (atsakymai) Todėl prieš ką nors sakydami draugui ar mamai pagalvokite: ar jūsų žodžiai juos įžeis?

„Neskubėkite tarti įžeidžiančio žodžio, nesuprasdami reikalo, psichinė žaizda gali būti skausmingesnė nei rimta kūno žaizda.

Fizminutka:

Pakelkime rankas aukščiau

Nuleidžiame rankas žemyn.

Pirmiausia gaukite stogą

Tada palieskite grindis.

Atliekame tris pakreipimus,

Pasilenkiame ant grindų

Atliekame rankų trūktelėjimus

Vienas du trys keturi Penki

O dabar tupime

Kad taptum stipresnis ir stipresnis

Vėliau pajudėsime aukštyn.

Išskėkime plačiau rankas.

Sušilome iš širdies

Ir vėl skubame į vietą.

Esu tikras, kad jūs taip pat mokate būti maloniais, mandagiais žmonėmis ir mokėti gerus žodžius.

Kaip jie turėtų būti tariami? (meiliai, tyliai, žiūrint į akis žmogui, su kuriuo kalbate) Paprašyk manęs mandagiai žaisti su tavimi, (paklausti) Aš mielai žaisiu su jumis žaidimą „Pasakyk žodžius“. Aš pradėsiu, o jūs baigsite, atsakykite vieningai.

Net ledo luitas ištirps

Iš šilto žodžio – ačiū.

Senas kelmas taps žalias

Kai išgirs, laba diena.

Kai tave bara už išdaigas

Tu sakai – atleisk, prašau.

Niekada nepamirškime gerų ir mandagių žodžių. Sakykime juos dažniau vienas kitam. Kalbate maloniai, švelniai, tyliai, žiūrite žmogui į akis ir šypsotės, nes šypsena niūrią dieną daro šviesesnę. Ir aš noriu jūsų mandagiai paprašyti: prašau žaisti lauko žaidimą: „Visiems, kurie auga mandagūs“. Visi vaikai stovi ratu. Vienas apeina ratą. Visi kartu kalbamės.

Visiems, kurie auga mandagūs

nepraeis pro draugą!

Net ir baisiausiai skubant

"Sveiki" jis pasakys.

Tas, už kurio nugaros sustojo vadovas, palieka ratą. Jie bėga įvairiomis kryptimis ir susitikę greitai paspaudžia ranką. Šiandien visi laimingi ir laimingi. Taip pat paruošiau jums užduotį. Jei tekstas moko mandagumo ir gerumo, atsakote vieningai: „Tai aš, tai aš, tai visi mano draugai“. Ir jei jums nepatinka mįslė, tylėkite.

  1. Pasakyk man, broliai, kuris iš jūsų pamiršta nusiprausti veidą?
  2. Kuris iš jūsų, linksmai pabudęs, su Labas rytas ar jis tvirtai pasakys?
  3. Kiek iš jūsų turi tvarkingas knygas, rašiklius ir sąsiuvinius?
  4. Kiek iš jūsų užleidžia vietą vyresnio amžiaus žmonėms sausakimšame tramvajuje?
  5. Kiek iš jūsų tyli kaip žuvis vietoj malonaus „ačiū“?
  6. Tie, kurie nori būti mandagūs, vaikų neįžeidžia

Tiesioginės edukacinės veiklos vyresniųjų grupėje santrauka „Papasakosiu, draugai, kaip gyvena mano šeima“

Sritis – socialinė ir komunikacinė raida.

Medžiagos aprašymas:Ši medžiaga bus įdomi ne tik vyresniųjų grupių mokytojams; Kitų amžiaus grupių mokytojai savo darbe gali naudoti ir siūlomą refleksijos formą „Šeimos“ popieriaus konstruktorių.

Tikslas: Vaikuose ugdyti domėjimąsi savo šeima, pagarbų požiūrį ir priklausymo jai jausmą, ugdyti dėmesingą požiūrį ir meilę tėvams ir artimiesiems.

Įranga ir medžiagos:
- kompiuteris, projektorius, ekranas;
- multimedijos pristatymas;
- video „Kas yra šeima“ (1,5 min.). Šis vaizdo įrašas sukurtas iš anksto padedant vaikams iš parengiamoji grupė. Suaugęs žmogus prašo vaikų pasikalbėti apie tai, kas yra šeima. Tačiau aiškinant negalima ištarti žodžio „šeima“ (kaip užduotis iš žaidimo „Pro kūdikio burną“)
- fotolaikraštis „Brangioji mama“ su grupės vaikų mamų portretais.
- konstravimo rinkinys „Šeima“: popierinės lėlės ant magnetinės juostos, vaizduojančios šeimos narius (tėtį, mamą, vaikus – įvairaus amžiaus berniukus ir mergaites)
- skydelis – atspindys. Patartina ant tapetų nupiešti skirtingas šeimas (apie 2 m), kur kiekvienas šeimos narys neprisipiešęs lūpų.


- raudonos ir juodos spalvos flomasteriai pagal vaikų skaičių, magnetinė lenta.

Preliminarus darbas:
- fotolaikraščio „Brangioji mama“ kūrimas kartu su vaikais;
- bendras vieno iš grupės vaikų su tėvais mini projektas tema „Žaidžiu su tėčiu“ (pasakojimas kartu su multimedijos pristatymu);
- bendras vieno iš grupės vaikų su tėvais mini projektas tema „Mano didelė šeima“ (pasakojimas kartu su multimedijos pristatymu);
- pokalbis apie šeimą; apie mamą, apie žaidimus su tėčiu;
- istorijų apie mamą sudarymas pagal mnemoninę lentelę;
- piešimas temomis „Mano mama“, „Mano tėtis“, „Mano šeima“. Auklėtojas: Vaikinai, prieš pradėdamas pokalbį, noriu supažindinti jus su maloniu gyvūnu. Ar norite išgirsti, kaip plaka jo širdis? Tada stovėkite ratu ir laikykite rankas.
Jūs ir aš esame vienas didelis, malonus gyvūnas. Paklausykime, kaip jis kvėpuoja! Dabar kvėpuokime kartu! Įkvėpdami ženkite žingsnį į priekį, iškvėpdami – žingsnį atgal. Dabar įkvėpdami ženkite 2 žingsnius į priekį, o iškvėpdami – 2 žingsnius atgal. Įkvėpkite - 2 žingsniai į priekį. Iškvėpkite – 2 žingsniai atgal Taip gyvūnas ne tik kvėpuoja, jo didelė, maloni širdis plaka taip pat aiškiai ir tolygiai. Belkis – ženk į priekį, belskis – atsitrauk ir t.t. Visi kvėpuojame ir plakame šio gyvūno širdimi ir tegul jo gerumas išlieka su mumis iki šios dienos pabaigos.

Auklėtojas: Vaikinai, šiandien grupė „Solnyshko“ paruošė jums staigmeną. Jie nusprendė jums papasakoti apie tai, kas tai yra... Bet apie ką jie nusprendė papasakoti, turite atspėti patys. Tačiau nepamirškite, kad istorijos turime išklausyti iki galo, net jei kas nors staiga supras, apie ką ji. Dėmesys ekranui.

VAIZDO ĮRAŠAS „ŠEIMA YRA...“ (1,5 min.)

Auklėtojas: Taigi, apie ką kalbėjo grupės „Solnyshko“ vaikinai? ( apie šeimą).
Iš tiesų, šiandien kalbėsime apie šeimą. (1 skaidrė). Kas, jūsų nuomone, yra „šeima“?

Vaikų individualūs atsakymai.

Auklėtojas: Šeima yra pats brangiausias dalykas, kurį žmogus turi. Kiekvienas žmogus turi šeimą. Tai patys artimiausi ir brangiausi žmonės. (2 skaidrės) Visi šeimos nariai myli vienas kitą, rūpinasi vienas kitu ir stengiasi padaryti viską, kad vienas kito nenuliūdintų.
Svarbiausia, kad šeimoje visada būtų ramybė, draugystė, pagarba ir meilė. (3 skaidrės)Žmonės gali gyventi šeimoje įvairaus amžiaus- ir jaunas, ir senas.
(4 skaidrės) Yra didelių šeimų, o gal ir mažų - pavyzdžiui, mama ir vaikas, bet jei jie myli vienas kitą, tai yra tikra šeima. Svarbiausia yra ne šeimos narių skaičius, o tai, kaip jie vienas su kitu susiję.
Kas gyvena jūsų šeimose? O mes tai sužinosime įmindami mįsles. (5 skaidrės)

Kas skalbia, gamina, siuva,
Pavargęs darbe
Pabusti taip anksti? -
Tik rūpinimasis... (Motina)

Auklėtojas: Bet kuri mama myli savo vaiką ir juo rūpinasi. Ji rūpinasi, kad jis nesusirgtų, laiku pavalgytų, paguldytų į lovą, skaito pasakas. Kiekvienas iš jūsų taip pat turite mamą, kuri jus labai myli. Ar myli savo mamą?
Žiūrėkite, šį foto laikraštį kūrėme kartu su jumis. Tai jūsų mamų portretai. Jie tokie gražūs, jauni ir džiaugsmingi. Kas nori kalbėti apie savo mamą?

Jei pageidaujama, vaikų pasakojimai apie mamą, kurios portretas yra fotolaikraštyje.

Kokios įdomios istorijos apie mamas pasirodė. Bet toliau mįskime mano mįsles apie šeimos narius. (6 skaidrės)
Kas jus išmokys įkalti vinį?
Leis jums vairuoti automobilį
Ir jis jums pasakys, kaip būti drąsiam,
Stiprus, gudrus ir sumanus?
Jūs, vaikinai, žinote viską -
Tai mūsų mėgstamiausia... (tėtis)

Ir iš tiesų, su tėčiu visada įdomu. Ne veltui jie gerai kalba su mama ir linksminasi su tėčiu! Ką tau patinka žaisti su tėčiu?

Vaikų individualūs atsakymai.

Tačiau Matvey S. ne tik pasakys, bet ir parodys, ką myli
žaisti su tėčiu.

Mini projekto „Žaidžiu su tėčiu“ (vaiko pasakojimas pagal nuotraukų skaidres) pristatymas

Ačiū, Matvey. Mums tai buvo labai įdomu. Jūs ir tėtis esate tikri draugai!
O dabar šiek tiek žaisime ir atliksime šeimos pratimus. Mes stovime ant kojų šalia kėdžių.

Fizminutka(7 skaidrės)
Ruduo, pavasaris, vasara ir ziema
Išeiname į kiemą kaip draugiška šeima (einame vietoje)
Atsistokime greta eilės tvarka,
Visi atlieka pratimus: (imituojame judesį: "Būk lygus! Dėmesio!"
Mama pakelia rankas (tolimesni judesiai tekste)
Tėtis linksmai pritūpia,
Suka į dešinę - į kairę
Mano brolis Seva tai daro
O aš pats bėgioju ir purtau galvą
Gerai padaryta, sėsk.

Dabar klausykite šios mįslės: (8 skaidrės)
Jie paklusnūs
Jų nėra tiek daug
Bet kiekvienas tėvas
Tikrai juos myli! (vaikai)

Auklėtojas: Šeima neįsivaizduojama be vaikų. Gimus vaikui, juo rūpinasi tėtis ir mama, o visa šeima jiems padeda tai padaryti. Tėvai auklėja savo vaikus, moko juos būti gerus, protingus, sąžiningus ir drąsius. Vaikinai, kiek vaikų gali būti šeimoje?

Vaikų individualūs atsakymai.

Auklėtojas: Tu viską pasakei teisingai. Gali būti vienas ar du vaikai. Ir jei šeimoje daug vaikų, tokia šeima vadinama daugiavaike. (9 skaidrės)

Dabar, vaikinai, pažiūrėkite į šią lentą. (Atkreipia vaikų dėmesį į magnetinę lentą su konstruktoriumi „Šeima“) Kokios tai nuotraukos? Tai skirtingo amžiaus mama, tėtis ir jų vaikai. Iš šių nuotraukų kiekvienas iš jūsų gali sukurti savo šeimą. Žiūrėk, aš noriu papasakoti apie savo šeimą.

Mokytojo pasakojimas apie konstravimo komplektą „Šeima“. Mokytojas sudaro savo šeimą – tėtis, mama, vyriausias sūnus, jauniausias sūnus. Tada jis pasakoja apie kiekvieną šeimos narį – koks jo vardas, kur dirba, kur mokosi, ką veikia namuose.

O kas nori šiomis nuotraukomis supažindinti mus su savo šeima, pasakykite, kas vyriausias, kas jauniausias, kiek šeimoje yra vaikų ir kaip padedate vieni kitiems.

Vaikų pasakojimai apie savo šeimą naudojant konstruktorių „Šeima“.

Auklėtojas: Vaikinai, kas prisimena, kiek vaikų yra mano šeimoje? Pas Anė? Kirilo? Kaip manote, ar šeimai geriau, kai vaikų daug ar mažai? Kodėl?

Vaikų individualūs atsakymai.

Auklėtojas: Žinoma, vaikinai, kai šeimoje daug vaikų, mama ir tėtis visada turi pagalbininkų, o vaikai visada turi su kuo žaisti.
Ir tęsiame pokalbį apie šeimą. Jūs ir aš jau prisiminėme, kad šeima turi mamą, tėtį ir vaikus. Bet kas kitas, sužinosite iš karto įmindami dvi mįsles. (10 skaidrių)

Jis visada jus vaišins uogiene,
Stalas bus padengtas gaiviaisiais gėrimais,
Lada yra mūsų brangioji,
PSO? -Brangioji... ( močiutė)

Jis nedirbo iš nuobodulio,
Jo rankos suragėjusios
Ir dabar jis senas ir pilkas -
Mano brangioji, mylimoji... (senelis)

Auklėtojas: Labiausiai gerbiami žmonės šeimoje yra seneliai. Jie užaugino savo vaikus, o dabar padeda auginti anūkus. Šeima jais rūpinasi, stengiasi nenuliūdinti, saugo nuo rūpesčių. Vaikinai, mes visi turime mažą šeimą ir didelę. Maža šeima – tai mama, tėtis ir jūs, vaikai. O gausi šeima – tai ne tik mama, tėtis ir jų vaikai, bet ir seneliai. Jie gali gyventi kituose namuose, kituose miestuose ir net šalyse, bet jie vis tiek yra jūsų giminaičiai – jūsų didelė šeima. Ar tarp jūsų yra vaikinų, gyvenančių su savo seneliais tame pačiame name?
Vaikų individualūs atsakymai.

O Violetta Sh mums parengė istoriją apie tai, kaip jie gyvena dideli ir draugiška šeima su mano seneliais.

Mini projekto „Mano didelė šeima“ pristatymas (vaiko pasakojimas pagal nuotraukų skaidres)

Auklėtojas: Ačiū, Violeta. Išduokite paslaptį, ar jūsų šeimoje yra kivirčų? Kaip manote, ką reikėtų daryti, kad jos nepasikartotų?

Vaiko atsakymas.

Auklėtojas: Norint išvengti kivirčų šeimoje, reikia gerbti visų interesus, neimti svetimų daiktų be leidimo, kartu atlikti namų ruošos darbus, padėti, nusileisti, netrukdyti vieni kitiems daryti savo reikalus ar atsipalaiduoti. Kad nesupyktumėte suaugusiųjų, reikia klausyti jų patarimų, nebūti kaprizingam, mokėti tramdyti blogą nuotaiką ir visada būti mandagiam. Ar žinai tokius magiškus žodžius? Ir tai mes dabar patikrinsime.

Žaidimas „Mįslės eilėraštyje: stebuklingi žodžiai“ (11 skaidrė) Mokytojas skaito pradžią, o vaikai chore rimu vardija mandagius žodžius.

Netingi pasakyti draugams šypsodamasis... (Laba diena)
Atsisveikinsime vieni su kitais... (Sudie)
Kai mus peikia už išdaigas, sakome... (Aš atsiprašau)
Koks gražus geras žodis...( Ačiū).

Auklėtojas: Šauniai padirbėta! Ir noriu pasakyti „ačiū“ visiems vaikinams už tokias įdomias istorijas apie jūsų šeimas. Sužinojau daug įdomių dalykų apie tai, kaip tu gyveni. kas tau siandien labiausiai patiko? (12 skaidrių)

Vaikų individualūs atsakymai.

Auklėtojas: Vaikinai, man labai patiko mūsų pokalbis su jumis šiandien. Dabar noriu sužinoti, ar tau patiko. Žiūrėk, aš turiu piešinį, kuriame piešiamos įvairios šeimos: mamos, tėčiai, vaikai. Tačiau jų veidai nieko neišreiškia. Taigi, jei jums patiko mūsų pokalbis apie šeimą, paimkite raudoną flomasterį ir nupieškite šypseną vienam iš mažųjų žmogeliukų. Na, o jei jums buvo nuobodu, neįdomu ar ko nors nesupratote, paimkite juodą flomasterį ir nupieškite liūdną burną.

Atliekamas atspindys. Turėtumėte atkreipti dėmesį, jei kuris nors vaikas pasirenka juodą žymeklį. Paprašykite jo paaiškinti šį pasirinkimą.

Auklėtojas: Pažiūrėkite, kokios džiaugsmingos, linksmos šeimos su jūsų pagalba atsirado mūsų paveikslėlyje. Labai džiaugiuosi, kad neturime nei vieno liūdno žmogaus. (Ir jei yra toks žmogus, tai paaiškinkite vaikams, kad visi žmonės ir vaikai turi skirtingas nuotaikas, o gal kitą kartą jis tikrai nusišypsos.)
Ir aš tikrai noriu, kad jūsų šeimose būtų šilti, draugiški santykiai. Ir mūsų pokalbis, deja, baigėsi, ačiū visiems. (13 skaidrių)

Vardas: Pastabos apie socialinę ir komunikacinę raidą ikimokyklinio ugdymo įstaigoje „Mūsų nuotaika“
Nominacija: Vaikų darželis, Pamokų užrašai, ECD, socialinis ir komunikacinis vystymasis, Mišraus amžiaus grupė nuo 3 iki 6 metų

Pareigos: pirmosios kvalifikacinės kategorijos mokytojas
Darbo vieta: MBDOU "Vaikų darželis Nr. 6" "Kranas"
Vieta: Viliučinsko miestas, Kamčiatkos sritis

GCD apie socialinį ir komunikacinį vystymąsi
mišri amžiaus grupė (vyresniųjų, paruošiamieji)
"Mūsų nuotaika".

Pedagogas: Chizhova Tatjana Viktorovna.

Tikslai: ugdyti gebėjimą suprasti savo ir kitų žmonių nuotaiką; ugdyti bendravimo įgūdžius.

Įranga: piktogramos – emocijos kiekvienam vaikui, karpytos kortelės su skirtingomis emocijomis.

Pamokos eiga.

1 . Pasisveikinimo ritualas su kamuoliu ( ratu sėdintys vaikai perduoda kamuolį, linkėdami Labas rytas vienas kitą).

2 . Auklėtojas: Vaikinai, kai einu į darželį, visada esu geros, džiugios nuotaikos, nes žinau, kad dar pamatysiu jus, jūsų šypsenas, gražias, spindinčias akis. Aš parodysiu savo nuotaiką šios kortelės pagalba ( piktograma – džiaugsmas). Kaip jautėtės šiandien atėjusi į darželį? Paprašysiu parodyti savo nuotaiką džiaugsmo ar liūdesio kortomis.

Vaikai dėlioja korteles ir sako, su kokia nuotaika atėjo į darželį.

Pedagogas: Iš kortelių matau, kad šiandien ne visi vaikai linksmai nusiteikę ( Mokytojas prašo šių vaikų įvardyti liūdnos nuotaikos priežastį). Vaikinai, pasakykite man, kaip galite padėti liūdnai nusiteikusiems vaikams, kad jie taptų linksmi.

(jei visi vaikai rodė piktogramą - džiaugsmas, tada mokytojas siūlo prisiminti atvejus, kai vaikai ateidavo liūdnos nuotaikos.)

Pedagogas: O kad mes visi jaustumeis dar geriau, siūlau žaidimą „Veidrodis“. Jūs netgi galite žaisti jį namuose su savo šeima.

(Vaikai susiskirsto į poras ir kartoja vienas kito judesius, kaip veidrodyje).

3. Pedagogas: Vaikinai, šiandien turime gera nuotaika, ir kokius jausmus patiriame tu ir aš tuo pačiu metu.

Vaikai: Džiaugsmo jausmai, linksmybės.

Pedagogas: Bet jūs ir aš galime patirti ne tik džiaugsmo jausmus, bet ir jaudulį, nuostabą ir baimę. Ir kokiose situacijose mes patiriame šiuos jausmus ( vaikai aprašo įvairias savo gyvenimo situacijas, kai patyrė šiuos jausmus).

O dabar siūlau nueiti prie stalų, ant kurių guli iškirpti paveikslėliai, juos surinkti ir pažiūrėti, ką gavote. Bet prašau nesakyti, kokį jausmo paveikslą susidėliojote, o parodyti tai veido mimikos ir rankų padėties pagalba.

(Dėl jaunesnio amžiaus ) (vyresnio amžiaus žmonėms)

Vieni vaikai parodo, kiti spėja ir paaiškina, kodėl taip mano.

4. Mokytojas kviečia vaikus grįžti į būrelį.

Pedagogas: Mūsų nuotaika priklauso nuo mūsų jausmų, o nuotaika priklauso ir nuo to, kaip elgiamės vienas su kitu, jei elgiamės atsargiai ir atsargiai, nuotaika gali būti gera, jei nemandagiai ir nedėmesingai, tai gali būti bloga. Prisiminkime, ką turime daryti, kad kartu jaustumėmės gerai.

Vaikai: Reikia neįžeisti vienas kito, nesakyti grubių žodžių, nesibarti ir pan.

Auklėtojas: Taip, viskas priklauso nuo mūsų pačių, kaip mes elgiamės su savo artimaisiais ir draugais, taip būsime nusiteikę, ir yra trys taisyklės, jei jų laikysimės, tai padės.

Skaitantiems vaikams perskaitomos taisyklės.

– Stenkitės būti draugiški žmonėms.

- Visada būk linksmas, neverk dėl smulkmenų, nebūk kaprizingas.

– Nesiginčykite, stenkitės padėti kitiems.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalink su draugais: